Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

III Ogólnopolski Festiwal Teatralny OFF-ka - program na sobotę

Zobaczcie co będzie się działo w sobotę, 23 września podczas III Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego OFF-ka.

III Ogólnopolski Festiwal Teatralny OFF-ka - program na sobotęAgnieszka Cytacka
Frida la vida

Program 23 września (sobota):

godz. 10.00-12.30 - Warsztaty z tańców nieistniejących z Jackiem Hałasem - sala kameralna RCK RDK

Żywioły

Starożytna koncepcja żywiołów zakładała, iż Wszechświat składa się z czterech podstawowych elementów (ziemia, woda, ogień, powietrze). Różne proporcje w jakich występują one w obiektach i substancjach ma odpowiadać za złożoność świata materialnego, a sposoby, w jaki reagują one ze sobą, mają wyjaśniać przemiany w tym świecie. Taka przednaukowa wizja rzeczywistości uznawała, że istnieje wielu ukrytych połączeń - żywioły nie tylko tworzyły charakterystykę materii, lecz były podstawową strukturą organizującą życie człowieka. Ślady tych idei znajdziemy i w kulturze tradycyjnej, zarówno w mitach dotyczących powstania świata i człowieka, jak i we wzorach ludowego zdobnictwa, a nawet w organizacji przestrzennej wielu tańców.

Warsztaty oparte na kolekcji tańców ludowych z Polski, Europy Środkowej i Wschodniej odwołują się do tych czterech elementów. Najbardziej archaiczne formy to tańce korowodowe prowadzone przez jednego lidera w rzędach oraz kręgach, które dotyczą uczestnictwa jednostki w grupie, indywiduum jako twórczego składnika wspólnoty. Kolejna grupa tańców to tańce w parach, które pozwalają poznać i okiełznać emocje związane z płcią, seksem i cielesną bliskością. Tańce w trójkach odwołują się do obrzędów przejścia. Każdy obrzęd przejścia zazwyczaj dzieli się na trzy etapy – wyłączenia, zawieszenia i włączenia. W trakcie pierwszej fazy człowiek opuszcza społeczność, w drugiej znajduje się w rytualnym zawieszeniu między światami, by w trzeciej, po odbyciu odpowiednich czynności, znów do społeczności powrócić. Czwarta grupa to tańce w większych gromadach. My, wy, oni - asymilacja „obcego”, wykluczenie, budowanie murów i mostów, „zagarnianie przestrzeni” czy niespodziewana zamiana „przestrzeni” w „miejsce”. Tego rodzaju tańce stanowiły niegdyś podstawę zabaw dziecięcych ucząc w formie najbardziej naturalnej procesów intergracji i odrzucenia oraz funkcjonowania w grupie, posługując się pozawerbalnym językiem ciała. Część tych tanecznych gier przetrwała w regionalnych odmianach, niektóre na pewno pamiętacie z podwórka.

Integralnym składnikiem warsztatu jest też twórczy współudział uczestników oraz muzyka grana na żywo przez rodzinny zespół NOISEBAND.

Wstęp bezpłatny! Zapisy przyjmujemy pod nr tel. 032 415 32 14 do 20 września - ilość miejsc ograniczona.

godz. 17.00 i 18.00 - ,,Pokój mojego dzieciństwa'' wg T. Kantora, Teatr Tetraedr - piwnice RCK RDK

Ten spektakl jest dialogiem z dwoma dziełami Tadeusza Kantora; "Wielopole, Wielopole" i "Umarła klasa". Prowadzimy grę z kliszami Kantorowskich wspomnień i naszymi osobistymi.

"Idzie więc o przekazanie samej struktury wspomnienia, o jego mechanikę, która wywoła u widza jego własne. Nieważne czyje to wspomnienie, idzie o poruszenie tego, co jest w każdym mózgu. Wyjąć wspomnienie z całą prawdą, z obsesjami, z zapisem podświadomości i przeprowadzić ich wiwisekcję."

"Miejsce urodzenia - szczególne miejsce, którego przyrodzoną cechą jest to, że się je opuszcza. Po to, żeby w końcu do niego wracać".

"Te klisze pulsują - " Po ciemku przyciąć sobie palce opadającym wiekiem walizki, rozedrzeć nogę o gwóźdź wystający że stołu. Siedzieć w ciemności". T. Kantor

Bilety w cenie 20 zł

godz. 19.00 - "Frida la Vida!" - spektakl inspirowany życiem Fridy Kahlo, Teatr Fraktal - sala widowiskowa RCK RDK

reżyseria, scenografia, kostiumy: Ewa Maria Wolska

scenariusz: Karolina Martin, Ewa Maria Wolska, Anna Złomańczuk

muzyka: Anna Stela

choreografia: Dorota Baranowska, Małgorzata Lipczyńska

obsada: Karolina Martin, Monika Markowska

reżyseria światła: Emil Lipski

premiera: 06.11.2021

Spektakl Frida la Vida! inspirowany jest życiem i twórczością Fridy Kahlo. W naszej koncepcji pragniemy oderwać się od popkulturowego wizerunku malarki i pokazać Fridę mniej znaną, zatapiając się nieomal dosłownie we wnętrzu artystki.

Frida fascynuje nas przede wszystkim dlatego, że była konkwistadorką szczęścia: o to, by złapać je choćby na chwilę, walczyła naprawdę namiętnie, ale i z poczuciem humoru. Powtarzała często, że od życia nie można oczekiwać za wiele, lecz zarazem - pomimo nieustannych cierpień i chorób - prowadziła niesamowicie intensywne życie, kochała na zabój, a w twórczości starała się nie kierować niczym prócz „autentycznych lirycznych impulsów”.

Z ironią i dystansem obchodziła się z „la Peloną”, meksykańską figurą śmierci, by bronić pełni życia. Frida to dla nas wrażliwość połączona z siłą, czyli to, co w kobietach cenimy najbardziej.

Scenariusz spektaklu zbudowany jest nieomal wyłącznie z tekstów samej malarki, co pozwala nie tylko zobaczyć Fridę, ale także usłyszeć jej głos: pełen poezji, kolorów i namiętności. Teksty Fridy są wciąż prawie nieznane, choć są równie niezwykłe, jak jej malarstwo. W naszym spektaklu korzystamy z bogatej korespondencji malarki oraz jej dziennika, który prowadziła przez ostatnie, niezwykle burzliwe 10 lat życia.

Spektakl objęty jest Patronatem Honorowym Ambasady Meksyku w Polsce.

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=fQd0UOU95QQ

Bilety w cenie 20 zł

godz. 20.00 - Potańcówka w Tęczowej: Jacek Hałas i Rodzinna Orkiestra NOISEBAND - dawna Tęczowa na Pl. Księżnej Ofki Piastówny

JACEK HAŁAS - absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, muzyk (lira korbowa, akordeon, flety pasterskie, drumla, fortepian), śpiewak, tancerz, kompozytor. Współtwórca wielu formacji muzycznych, projektów artystycznych oraz teatralnych. Pisze, gra i nagrywa muzykę dla teatru, filmu i tańca, reżyseruje autorskie spektakle. Razem z żoną Alicją Choromańska-Hałas oraz dorosłymi już dziećmi tworzą Rodzinny Teatr i Orkiestrę NOISEBAND. Mają na swoim koncie znakomity spektakl "Zegar bije" oparty na ludowych pieśniach dziadowskich, pokazywany przez dziesięć sezonów we własnej Jurcie oraz na scenach Polski i zagranicy. Tworzą razem muzykę o wyjątkowym brzmieniu oscylującym między folkiem, klasyką a teatrem. Muzykę tę prezentują w całej Europie, zarówno w salach koncertowych, jak i na wiejskich potańcówkach w remizie, w spektaklach teatralnych, cyrkowych paradach i na ulicy. Koncertują, prowadzą zabawy taneczne, warsztaty i spotkania integracyjne.

Jacek Hałas - akordeon, śpiew, prowadzenie tańców Alicja Choromańska - Hałas - baraban, gardon, Jonasz Hałas - trąbka, Jakub Hałas - akordeon guzikowy

Bilety w cenie 30 zł

Bilety do nabycia w kasach RCK oraz na www.biletyna.pl.

Karnet na cały festiwal 100 zł do nabycia w kasach RCK oraz na https://biletyna.pl/kabaret/III-Ogolnopolski-Festiwal-Teatralny-OFF-ka-KARNET/Raciborz

Honorowane raciborskie karty: "Rodzina+" i "Senior 60+".

źródło: RCK

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].