Jak wybrać dobre konto bankowe? Poradnik
Trudno sobie dziś wyobrazić codzienne funkcjonowanie, w którym w żadnym momencie nie pojawia się konto bankowe. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, pracownikiem, przedsiębiorcą czy emerytem, potrzebujesz rachunku umożliwiającego przechowywanie pieniędzy, przelewy i wypłaty z bankomatów. Sam wybór odpowiedniego konta bankowego ma istotny wpływ na prywatne finanse, dlatego warto poświęcić czas na staranne rozważenie dostępnych opcji. Podpowiadamy, jak wybrać konto osobiste dostosowane do twoich potrzeb.
1. Konta osobiste - dostępne opcje
2. Opłaty i koszty - ile kosztuje konto bankowe?
3. Wypłaty z bankomatu, konto online, wizyta w oddziale - kilka słów o dostępności
Na początku koniecznie zaznaczmy, że nie musisz decydować się wyłącznie na jedno konto osobiste. To przydatne, zwłaszcza gdy masz różne cele finansowe lub korzystasz z rachunku na różne sposoby. Przykładowo, wybierz założenie konta osobistego złotówkowego z myślą o codziennych transakcjach, konto oszczędnościowe na długoterminowe oszczędzanie, a dodatkowo konto walutowe, jeśli często dokonujesz transakcji zagranicznych.
Konta osobiste - dostępne opcje
Zanim zdecydujesz się założyć konto osobiste, porównaj dostępne opcje. Możesz to zrobić za pomocą praktycznych porównywarek kont osobistych oraz stron tematycznych z analizami, na przykład https://sprawdzonekonto.pl. Każdy bank oferuje swoje warunki, opłaty i korzyści, a panująca na rynku konkurencja sprawia, że instytucje finansowe wręcz prześcigają się w tych propozycjach.
Czym różnią się poszczególne rachunki? Przede wszystkim typem konta. Inne są także opłaty za prowadzenie konta, wydanie oraz korzystanie z karty debetowej, promocje finansowe czy warunki korzystania z bankomatów. O opłatach więcej wspomnimy za chwilę.
Jeśli planujesz przechowywać większe środki na koncie, warto pomyśleć o opcji założenia konta osobistego z oprocentowaniem lub konta oszczędnościowego. Ta pierwsza opcja spotykana jest zdecydowanie rzadziej. Większą popularnością cieszą się konta bankowe oszczędnościowe.
Opłaty i koszty - ile kosztuje konto bankowe?
Przed założeniem konta bankowego warto zrozumieć, jakie opłaty i prowizje będą związane z jego użytkowaniem, a także zweryfikować, czy istnieje możliwość zwolnienia z tych kosztów. Samo otwarcie konta nie wymaga żadnej inwestycji ze strony nowego klienta. Najczęstsze opłaty dotyczą późniejszego prowadzenia konta, wypłat z bankomatów, opłat za kartę lub przelewy.
W zasadzie normą dzisiaj jest sytuacja, że kartę debetową uzyskujesz całkowicie za darmo, pod warunkiem wykonania w danym miesiącu płatności bezgotówkowych na określoną kwotę lub w określonej liczbie. Podobnie zresztą jest z opłatą za prowadzenie konta - przeważnie jest ona znoszona, jeśli w określonym czasie na rachunek wpłynie ustalona kwota.
Sprawdź także, z jakimi opłatami wiąże się korzystanie z bankomatów - w Polsce i za granicą oraz wykonywanie przelewów: zarówno tradycyjnych, jak i walutowych czy też przyspieszonych.
Wypłaty z bankomatu, konto online, wizyta w oddziale - kilka słów o dostępności
Jeśli często korzystasz z bankomatów, zwróć uwagę na dostępność bankomatów obsługiwanych przez twój bank. Upewnij się, że możesz łatwo i bez dodatkowych kosztów wypłacać gotówkę z bankomatów w swojej okolicy. Niektóre banki oferują nawet zwrot opłat za wypłaty z bankomatów innych banków.
Zweryfikuj także dostępność oddziałów stacjonarnych oraz zakres czynności, jakie możesz samodzielnie wykonać przez bankowość elektroniczną. W codziennym użytkowaniu będzie to bardzo ważne.
Materiał zewnętrzny