Czar węgla i natury. Carbonarium, Park Zdrojowy w Jastrzębiu-Zdroju, Opactwo Cystersów w Rudach, Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu
W gęsto zaludnionej Krainie Górnej Odry znajduje się wiele atrakcyjnych miejsc zaprojektowanych i stworzonych przez jej mieszkańców, ale i tych ukształtowanych przez naturę. Można więc zachwycać się realizacjami człowieka i korzystać z oferowanych przez nie możliwości. Zaś szukając wytchnienia znajdziemy je wśród bogatych zielonych przestrzeni, których nie brak w naszym regionie. Odwiedziliśmy je z kamerą, by pokazując Wam ich uroki, zachęcić do ich odwiedzenia.
W tym tygodniu byliśmy z kamerą w wielu niezwykle ciekawych miejscach, w których historia przeplata się z teraźniejszością, które są źródłami wiedzy podanej w nowoczesny sposób, które pozwalają rozwijać się, doświadczać, eksperymentować. Dziś, w ostatnim odcinku tego cyklu gościmy w murach Carbonarium - całkowitej nowości na mapie Krainy Górnej Odry. Później przenosimy się do Parku Zdrojowego w Jastrzębiu-Zdroju, by "podróż" zakończyć w przepięknych Rudach. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka!
Instytut Dziedzictwa i Dialogu - Łaźnia Moszczenica i Carbonarium
W historię naszego regionu nierozerwalnie wpisany jest węgiel. Czarne złoto, które stało się przyczynkiem do rozwoju, było również inspiracją do stworzenia Carbonarium. W tym miejscu, które jeszcze pachnie nowością, dzięki interaktywnej i multimedialnej wystawie otrzymujemy sięgamy do ogromnych pokładów wiedzy nt. powstania węgla, historii miasta i górnictwa, budowy kopalń czy maszyn górniczych.
Każdy związany z górnictwem, każdy kto chce poznać bliżej tożsamość naszego regionu, spędzi tu wartościowy czas pochylając się nad tematami bliskimi sercom mieszkańców Jastrzębia i okolicznych miejscowości.
Zobacz, co kryje się we wnętrzach Carbonarium i jak bardzo Instytut Dziedzictwa i Dialogu - Łaźnia Moszczenica będzie się rozwijał w kolejnych latach.
Park Zdrojowy w Jastrzębiu-Zdroju
Poszukujący wytchnienia od zgiełku miasta doskonale wiedzą, że znajdą go w Parku Zdrojowym. Oaza ciszy, spokoju pozwala się zrelaksować i nabrać dystansu do codzienności. Miejsce, które wielokrotnie w ciągu roku przyciąga nie tylko mieszkańców miasta, ale i regionu, dzięki niezwykle popularnym imprezom, jakie się tam odbywają.
Odwiedzający mogą podziwiać piękną, unikatową zabudowę, a już niedługo udostępnione zostaną wystawy prezentujące historię uzdrowiska. Przed nami jesień - która zamieni park w wielobarwną przestrzeń. Nie przegap odwiedzin w tym miejscu!
Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach
Dla ciała i dla ducha. Wizyta w tym miejscu wypełni cię spokojem, zaś Twoje ciało zregeneruje się i nabierze energii. Bazylika i odbudowane opactwo pocysterskie otoczone pięknymi lasami działają kojąco na odwiedzających. Można tu spędzić chwile w samotności karmiąc się obrazami bujnej roślinności, bądź wybrać się na wycieczkę z rodziną czy przyjaciółmi. Spacerować, korzystać ze ścieżek rowerowych, podglądać przeróżne gatunki zwierząt.
To tutaj znajduje się słynny dąb Cysters, który prawdopodobnie był świadkiem obecności w tym miejscu króla Jana III Sobieskiego. Poczuj wyjątkowy klimat tego miejsca, które uchwyciliśmy na zdjęciach - zobacz nasz film i zaplanuj swoją wizytę...
***
Cztery dni, cztery filmy i aż 10 propozycji dla Ciebie! Propozycji, gdzie możesz spędzić czas w różnorodny, zawsze ciekawy sposób - sam, z rodziną lub znajomymi. Piękne urokliwe zakątki, nowoczesne przestrzenie, historyczne budowle - miejsca tętniące życiem, otwarte, by Cię ugościć. Kraina Górnej Odry to bogactwo możliwości. Korzystaj, podziel się wrażeniami, oznacz nas w swoich mediach społecznościowych. I do zobaczenia!
Polecamy cały cykl:
- Tam, gdzie historia spotyka naukę i rozrywkę. Kopalnia Ignacy i Edukatorium Juliusz w Rybniku
- Od Iskry do Innowacji. Żory miastem ognia, energii i historii
- Od starożytności do nowoczesności: Zamek Piastowski i Muzeum w Raciborzu
- Czar węgla i natury. Carbonarium, Park Zdrojowy w Jastrzębiu-Zdroju, Opactwo Cystersów w Rudach, Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu
Carbonarium, czar węgla...
Ja nie mogę... Lewitująca bryła węgla symbolizuje upadek Jastrzębia-Zdroju jako uzdrowiska, a "czar węgla" widać każdego dnia spoglądając w stronę hałd i szkód górniczych.