Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Otwarcie Muzeum Żywej Ceramiki Bolesławiec w Bytomiu

Miło nam poinformować, że 18 września otworzyliśmy Muzeum Żywej Ceramiki Bolesławiec w Bytomiu. Muzeum w Bytomiu jest trzecim punktem na mapie warsztatów ręcznych po Bolesławcu, gdzie przy fabryce powstało pierwsze Muzeum oraz po Lublinie. Usytuowanie nie jest przypadkowe – to właśnie w Bytomiu znaleziono pierwsze ceramiczne naczynia, z których korzystali mieszkańcy naszego kraju!

Otwarcie Muzeum Żywej Ceramiki Bolesławiec w Bytomiu

W Muzeum w formie pełnych magii warsztatów przybliżamy świat ręcznego zdobienia ceramiki metodą stempelkową na podstawie oryginalnych wzorów znanych na całym świecie, a stworzonych przez artystów z Bolesławca. Każdy może wykonać sam te oryginalne wzory na wybranym przedmiocie – kubeczku, talerzyku, miseczce. I zabrać swoje osobiste dzieło sztuki do domu!

Warsztaty są odskocznią od życia codziennego oraz w prosty sposób przenoszą nas w bezkresny świat fantazji, marzeń i malowania, zapewniając relaks i wyciszenie. Każdy może zostać wspaniałym artystą. Każdy może sam zrobić wspaniałą pamiątkę i artystycznie wykonany przedmiot do swojego domowego użytku.

Manufaktura Sp.J. Smoleński & Zwierz w Bolesławcu jest jednym z czołowych producentów kamionki stołowej, ręcznie malowanej.

Okolice Bolesławca od wieków słyną z wytwarzania naczyń z glin kamionkowych, które są naturalnym skarbem i bogactwem Dolnego Śląska. Rozmaite artefakty historyczne świadczą o tym, że tradycja wytarzania ceramicznych naczyń użytkowych obowiązuje w Bolesławcu od czasów średniowiecza. Już w tamtych czasach wyroby bolesławieckich rzemieślników zachwycały nietuzinkowymi kształtami i sposobem ozdabiania cechującym się wysokimi walorami artystycznymi.

Podstawą produkcji  Manufaktury w Bolesławcu  są wyroby rękodzieła wykonywane w tradycji ceramiki bolesławieckiej. Produkcja przeznaczona jest w większości na eksport. Jest szeroko znana na świecie, głównie ma zwolenników w takich krajach jak: Niemcy, Stany Zjednoczone, Kanada, Austria, Francja, Szkocja, Japonia i Korea Płd. Sprzedaż krajowa stanowi około 20% wartości całej produkcji. Ceramika ma tak wielu miłośników, że na corocznie organizowane święto ceramiki w Bolesławcu przyjeżdżają setki tysięcy ludzi z całego świata. W Polsce działają silne grupy Bolkomaniaków. Cechy produktów takie jak: najwyższa jakość wzornictwa, klasyczny „handmade” w nawiązaniu do wielowiekowych tradycji regionu stanowiły wyznacznik kierunku rozwoju. W fabryce jest zatrudnionych ponad 100 artystów, którzy na co dzień ręcznie zdobią ceramikę. Jednocześnie Manufaktura zatrudnia 15 grafików, którzy tworzą oryginalne kolekcje i sygnują ceramikę swoim nazwiskiem.

Firma dba o przekazanie tradycji bolesławieckiej ceramiki kolejnym pokoleniom. Ten cel realizowany jest poprzez  Muzeum  Żywej Ceramiki. Wraz z  przewodnikiem/instruktorem warsztatowicze zapoznają się ze wszystkimi etapami tworzenia naczyń kamionkowych, począwszy od wytworzenia masy ceramicznej, poprzez proces odlewu form, ręczne toczenie, oczyszczanie, wypalanie, zdobienie, szkliwienie, po ostateczny wypał kamionkowych naczyń. Poznanie historii jest elementem warsztatów prowadzonych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Podczas warsztatów każdy ręcznie zdobi wybrany przedmiot w formie tzw. biskitu – jednorazowo wypalonej kamionki. Następnie ozdobiony przedmiot z odpowiednim oznaczeniem trafi do fabryki, aby zostać poddany procesowi szkliwienia i końcowego wypalenia. Gotowy przedmiot wraca do osoby, która go własnoręcznie ozdobiła. I może jej służyć jako ozdoba  lub do codziennego użytku.

Do Muzeum Żywej Ceramiki Bolesławic w Bytomiu zapraszamy wszystkich, bez względu na wiek.

Czekamy na Was codziennie, od 9-17, w weekendy od 10-14.

ADRES: Bytom Miechowice, ul. Stolarzowicka 19, I piętro, wjazd  na parking od ul. Kasztanowej.

W celu ustalenia terminu oraz organizacyjnym prosimy o kontakt.

Kontakt telefoniczny:

885 520 228 – szkoły i przedszkola;
885 525 254 – osoby indywidualne, rodziny;
661 081 888 – przedsiębiorstwa i instytucje.

Zachęcamy do rezerwacji wizyty na Booksy:
zywemuzeumceramikiboleslawiec.booksy.com

Śledź nas na:

Facebooku
https://www.facebook.com/profile.php?id=61550648039492

Instagramie:
https://www.instagram.com/manufaktura_w_bytomiu

Tekst sponsorowany