Wybierz silnego Posła z miejsca 7 na liście PiS
W mojej opinii, region do tego by był silny i się rozwijał potrzebuje aktywnych i zaangażowanych posłów. Silny region to taki, do którego trafiają środki i w którym się inwestuje. Chcąc o tym myśleć, powinniśmy brać po uwagę kilkanaście lat, a nie jedną kadencję.
Jestem jednym z najaktywniejszych samorządowców naszego regionu. Przez ostatnie kilka lat działałem jako:
- okręgowy sekretarz Prawa i Sprawiedliwości,
- radny miasta,
- członek Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem przy wicepremierze Piotrze Glińskim,
- członek Młodzieżowej Rady Klimatycznej przy ministrze Klimatu,
- członek Młodzieżowej Rady Sportu przy Ministrze Sportu,
- wiceprezes fundacji i stowarzyszenia działających na naszym terenie organizując wydarzenia takie jak: koncerty plenerowe (m.in. Koncert z okazji 100-lecia Powstań Śląskich), konkursy artystyczne, warsztaty artystyczne, szkolenia, wykłady czy dyskusje.
Ukończyłem studia wyższe z zakresu psychologii w biznesie oraz zarządzania. Ukończyłem ponadto Politechnikę Śląską na kierunku gospodarki odpadami i MBA na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Aktualnie jestem doktorantem zarządzania na AWSB w Dąbrowie Górniczej.
W mojej opinii, region do tego by był silny i się rozwijał potrzebuje aktywnych i zaangażowanych posłów. Silny region to taki, do którego trafiają środki i w którym się inwestuje. Chcąc o tym myśleć, powinniśmy brać po uwagę kilkanaście lat, a nie jedną kadencję.
Aby zrealizować taki program należałoby przeprowadzić szeroko zakrojone badania i konsultacje społeczne, ponieważ te projekty mają służyć rozwojowi regionu ale przede wszystkim ludziom.
Uważam, że należy wyjść z określoną propozycją, ponieważ nasi mieszkańcy nie powinni wybierać przedstawicieli do Sejmu RP pod wpływem emocji. Spędzając ostatnie lata na rozmowach z mieszkańcami, proponuję:
1. Mały reaktor jądrowy (SMR) w Rybniku
Budowa małych reaktorów jądrowych to program ORLENu. Swego czasu pojawiła się wzmianka medialna o chęci budowy takiego reaktora w Rybniku. Myślę, że jeżeli chcemy poważnie myśleć o rozwoju naszego regionu i przyciągnięciu do niego potencjalnych inwestorów to potrzebny ku temu jest dostęp o stabilnej i taniej energii. Budowa takiej elektrowni, mogłaby mieć wpływ na dalsze ceny prądu dla mieszkańców. To najbardziej ekologiczne i stałe źródło energii. Oczywiście jest to kwestia od kilku do kilkunastu lat, dlatego powtarzam, że polityk powinien myśleć strategicznie, a nie w perspektywie jednej kadencji.
2. Zbiornik Kotlarnia
Regularnie, co kilkanaście lat częściowo zalewane są okolice Kuźni Raciborskiej oraz Rybnika, zwłaszcza w okolicach Rud i Stodół. W zmianie tego stanu rzeczy pomogłaby budowa zbiornika retencyjnego Kotlarnia. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że jesteśmy w stanie suszy hydrologicznej, gdzie każda retencja wody jest na wagę złota. Być może w dalszej konsekwencji można wybudować kanał łączący nasz region z Kanałem Kędzierzyńskim przy Odrze. To oczywiście kwestia wielu lat, dlatego powtarzam, że polityk powinien myśleć strategicznie, a nie w perspektywie kadencji.
3. Węzeł Autostrada A1 - Droga Pszczyna-Racibórz
Regularnie co kilka miesięcy przypominamy o potrzebie budowy węzła między Autostradą A1, a Drogą Regionalną Pszczyna - Racibórz. Pewnie każdy z nas próbował zjechać z węzła Żorskiego i stał w zatorze drogowym. To problem do rozwiązania w przyszłej kadencji! Są plany według, których moglibyśmy się spodziewać zjazdu z autostrady w kierunku Rybnika z Katowic, a także z Rybnika w kierunku Czech. Do tego potrzebna jest współpraca wszystkich zainteresowanych stron i myślę, że to priorytet dla przyszłych parlamentarzystów.
4. Kontynuacja drogi Pszczyna-Racibórz
Na spotkaniach z samorządowcami ten temat pojawia się bardzo często. Chodzi o przedłużenie bezkolizyjnej drogi z Rybnika do Raciborza z kilkoma węzłami, ale także w kierunku Pszczyny, przez Żory. To ważne dla rozwoju mniejszych gmin i miast z naszego regionu, by mieć szybki i bezpieczny dostęp do Autostrady. Koszt przebudowy takiej drogi może sięgać nawet miliarda złotych, dlatego potrzebne jest tutaj wsparcie co najmniej Sejmiku Województwa Śląskiego. To również jeden z priorytetów, o które powinien zabiegać Poseł z naszego regionu. To mogłoby obudzić życie w mniejszych gminach, a także w Wodzisławiu Śląskim, w którym niestety w godzinach wieczornych życie kulturalno-towarzyskie często gaśnie.
Bezpieczna i dobra komunikacja, dostęp do zbiorników wodnych, a także do stabilnej, taniej i bezpiecznej energii to podstawa rozwoju miast naszego regionu, a także by inwestorzy chcieli tutaj inwestować swoje środki.
5. Szkoła Wyższa w największym mieście aglomeracji rybnickiej i Rybnickiego Okręgu Węglowego.
To postulat, który umieszczam osobno. Po to by zatrzymać młodych ludzi należy poczynić wszelkie starania by powstała w Rybniku szkoła wyższa. To studenci są miastotwórczy. To dobrze wykształcona kadra przyciąga inwestorów. Tam gdzie są studia wyższe, tam bardzo często młodzi ludzie zostają na dłużej, albo na całe swoje życie. Dlatego też jest to warunek ważniejszy, niż większość inwestycji. Bez ludzi w naszym regionie nie będziemy mogli budować przyszłości naszych miast.
Powyższe punkty to prawdziwa sprawiedliwa transformacja. Musimy budować sposób na rozwój dla naszego regionu, tak by gdy kopalnie będą wygaszane ludzie mieli alternatywę w postaci atrakcyjnych miejsc pracy opartych na dobrych warunkach.
Ogłoszenie wyborcze
Ludzie
Radny Miasta Rybnika (klub PiS).