Czy kotły wodne sprawdzają się wyłącznie w systemach centralnego ogrzewania?
Kotły wodne przemysłowe to wielkogabarytowe urządzenia grzewcze, które pozwalają na sprawną produkcję ciepła poprzez spalanie paliwa i dalszego podgrzania wody. Może ona być następnie wykorzystana do celów grzewczych, jak na przykład ogrzewanie dużych obiektów, podgrzewanie wody przemysłowej lub wytwarzanie pary. Urządzenia te znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle chemicznym, energetycznym i elektrociepłowniach. Czy takie urządzenia sprawdzą się jedynie w systemach centralnego ogrzewania? Sprawdźmy to!
Jak działają kotły wodne?
Kotły wodne przemysłowe to nowoczesne urządzenia, które służą do podgrzewania wody w celu ocieplania dużych pomieszczeń na zasadzie działania procesu iniekcji, gdzie woda cieplejsza łączy się z wodą chłodniejszą, która powraca do kotła. Kotły wodne pozwalają na transfer ciepła z dostarczanego paliwa do wody. Ta z kolei może posłużyć do ogrzewania pomieszczeń lub być zmieniona na parę wodną, która z kolei posłuży do napędzania maszyn, np. turbin.
Kotły wodne mają szerokie zastosowanie w przemyśle. Na przykład urządzenia grzewcze typu UT-L czy UT-HZ bardzo dobrze sprawdzą się jako rozwiązanie dla systemów centralnego ogrzewania oraz lokalnych źródeł ciepła. Konstrukcja takich urządzeń pozwana na szybkie i efektywne wytwarzanie energii. Z kolei kocioł wodny typu UT-M posiada bardzo szeroki zakres zastosowań w przemyśle, zakładach ciepłowniczych oraz energetyce.
Jak są napędzane kotły wodne?
Kotły wodne mogą być zasilane dowolnym rodzajem paliwa w zależności od trybu pracy oraz ekonomii konkretnego rozwiązania. W tym obszarze od lat stosowane są następujące rodzaje pieców:
- kotły gazowe, które stanowią najpopularniejszą grupę rozwiązań dostarczania energii cieplnej; mogą pracować z wykorzystaniem gazu ziemnego lub propanu i butanu w dowolnych domieszkach; ich koszt eksploatacji jest bardzo niski, a obsługa i konserwacja stosunkowo łatwe,
- kotły olejowe oraz kotły elektryczne, które stanowią alternatywę dla powyższych rozwiązań, a jednocześnie są nieco droższe w eksploatacji.
Dość szeroko w przemyśle stosowane są urządzenia grzewcze z możliwością wielopaliwowego spalania.
Wszechstronne zastosowanie kotłów wodnych
Zjawisko fizyczne wykorzystania kotłów wodnych znane jest od wielu lat, jednak nadal nie traci ono na znaczeniu. Popularność tych rozwiązań wskazuje, że są powszechnie wykorzystywane w systemach centralnego ogrzewania, ale również do wytwarzania pary wodnej, która pozwala napędzać inne urządzenia.
Najczęściej wykorzystywane są urządzenia pozwalające na osiągnięcie wysokiej temperatury dochodzącej nawet do ponad 200℃, choć znane są również kotły wodne niskotemperaturowe, które podgrzewają wodę do temperatury nieprzekraczającej 75℃.
Współczesne kotły wodne charakteryzują się nowoczesną trójciągową płomienicowo-płomieniówkową konstrukcją dzięki specjalistycznemu systemowi zaprojektowanych rur. Płomienica stanowi rurę o dużej średnicy, gdzie odbywa się spalanie paliwa, które podgrzewa wodę w znajdującą się w okalających płomieniówkach o mniejszej średnicy. Innym przykładem specjalistycznych kotłów wodnych jest na przykład kocioł wodny rusztowy służący do produkcji ciepła technologicznego.
Kotły wodne w przemyśle
Aktualne badania wskazują, że kotły wodne to powszechnie stosowane rozwiązanie w przemyśle ciepłowniczym, energetycznym i maszynowym. Przykład nowoczesnych kotłów wodnych znajdziesz na: https://bosch-industrial.pl/kotly-przemyslowe/kotly-wodne/.
Na etapie wyboru odpowiedniego kotła wodnego, warto spojrzeć na ocenę wydajności i jakości tych urządzeń. Koniecznie trzeba wziąć pod uwagę szczególnie istotny parametr, jakim jest pojemność wodna kotła, czyli maksymalna pojemność dozowanej do płaszcza urządzenia wody, którą można efektywnie podgrzać. Nie bez znaczenia jest również zakres mocy, z którą te kotły mogą pracować. Najczęściej moc kotłów przemysłowych oscyluje w granicach 650 do 38.000 kW.
Materiał zewnętrzny