Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Co sprawdzić przed podjęciem decyzji inwestycyjnej?

Inwestycje to najlepszy sposób na zagospodarowanie nadwyżek finansowych. Dzięki temu pieniądze „pracują” na ich właściciela. Każda inwestycja wiąże się jednak z ryzykiem – może przynieść zarówno satysfakcjonujące zyski, jak i druzgocące straty. Jak je zminimalizować? Dowiedz się, co należy sprawdzić przed podjęciem decyzji inwestycyjnej!

Co sprawdzić przed podjęciem decyzji inwestycyjnej?

Inwestujesz w inne firmy? Sprawdzaj ich wiarygodność!

Jeśli chcesz zainwestować środki swojego przedsiębiorstwa, dobrym pomysłem może być ulokowanie ich w innej firmie. Znalezienie uczciwych i godnych do współpracy partnerów bywa jednak trudne. Jeśli otrzymasz propozycję inwestycji w przedsiębiorstwo, w pierwszej kolejności powinieneś zweryfikować jego istnienie. W tym celu najłatwiej jest się posłużyć publicznymi rejestrami – CEIDG (dla firm jednoosobowych oraz spółek cywilnych) lub KRS (dla spółek prawa handlowego). Wystarczy znać NIP, REGON, KRS lub po prostu nazwę podmiotu, imię i nazwisko właściciela czy też adres.

W wyszukiwarce firm CEIDG można sprawdzić:

  • nazwę firmy,
  • dane właściciela,
  • adres firmy,
  • NIP,
  • REGON,
  • dane kontaktowe,
  • datę rozpoczęcia działalności, a także jej zawieszenia lub zakończenia,
  • rodzaj wykonywanej działalności gospodarczej (kody PKD).

Podobnie w przypadku wyszukiwarki KRS można sprawdzić:

  • nazwę firmy,
  • adres firmy,
  • NIP,
  • REGON,
  • KRS,
  • wysokość kapitału zakładowego,
  • datę rejestracji działalności,
  • status organizacji (czy jest aktywna).

W ten sposób pozyskasz podstawowe informacje o firmie i przekonasz się, czy nie jest fikcyjna.

Co ważne, dostęp do danych zgromadzonych w CEIDG i KRS jest powszechny oraz bezpłatny. Obie bazy są dostępne przez internet, dzięki czemu weryfikacja potencjalnego partnera trwa zaledwie kilka minut.

Krok drugi – zweryfikuj finanse potencjalnego partnera

Kolejnym krokiem przed realizacją inwestycji powinna być weryfikacja kondycji finansowej potencjalnego partnera. Warto sprawdzić, jakie są przychody i koszty firmy oraz czy osiąga zyski, czy też przynosi straty. Odpowiedzi na te pytania udziela sprawozdanie finansowe KRS. Jest to dokument dający kompleksowy obraz sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Zawiera on przede wszystkim:

  • bilans, który wskazuje stany aktywów i pasywów obowiązujące na dzień kończący bieżący i poprzedni rok obrotowy;
  • rachunek zysków i strat, który obrazuje (oddzielnie) przychody, koszty, zyski, straty i obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego za bieżący i poprzedni rok obrotowy;
  • informację dodatkową, która definiuje zasady rachunkowości w firmie wraz z metodami wyceny.

Sprawozdania finansowe muszą obowiązkowo sporządzać te firmy, które prowadzą pełną księgowość. Można je sprawdzić za pośrednictwem KRS lub Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Pozwalają one uzyskać dokładny obraz sytuacji finansowej przedsiębiorstwa i podejmować udane decyzje inwestycyjne.

Po trzecie – forma prawna inwestycji

Ważne jest również to, w jaki sposób będzie zrealizowana inwestycja. Jednym z prostszych rozwiązań jest sporządzenie umowy pożyczki. Dzięki temu partner otrzymuje dofinansowanie, ale pożyczkodawca nie uzyskuje statusu wspólnika. W tym przypadku ważne jest, aby ustalić odpowiednie zabezpieczenie spłaty pożyczki (gwarancja, poręczenie, oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji, zastaw, weksel etc.). Minimalizuje to ryzyko utraty zainwestowanych środków.

Innym sposobem na inwestycję w firmę jest stanie się jednym z jej wspólników. Odbywa się to poprzez nabycie udziałów w spółce. W tym przypadku inwestor partycypuje jednak zarówno w zyskach, jak i w stratach. Dlatego musi być przygotowany na każdy scenariusz. Przed wejściem we współpracę należy również przeanalizować umowę spółki pod kątem zasad podejmowania uchwał – dzięki temu można sprawdzić, czy nabywca udziałów ma wpływ na decydowanie o spółce (m.in. o kierunkach jej działania, podziale zysku i pokryciu ewentualnych strat, powoływaniu lub odwoływaniu członków zarządu itp.). Ważne są również zapisy dotyczące udziału w zyskach i podziału strat. Zazwyczaj wspólnicy uczestniczą zarówno w zysku, jak i w stracie proporcjonalnie, ale ta zasada może być modyfikowana zapisami umowy spółki.

Pamiętaj, że każda decyzja inwestycyjna niesie za sobą ryzyko. Podejmując jednak pewien wysiłek w celu sprawdzenia przedmiotu inwestycji, możesz je znacznie zredukować!

Opracowano na zlecenie Biura Informacji Kredytowej SA

Materiał zewnętrzny