Centrum Zdrowia Psychicznego AL-MED pomaga pacjentom w wielu aspektach
O pomocy dla osób z problemami psychicznymi, depresji, formach leczenia i działalności Centrum Zdrowia Psychicznego AL-MED rozmawiamy z Dyrektor placówki – lekarzem medycyny – specjalistą psychiatrii Mileną Howis – Krzystałą oraz Kierownik Zespołu - psychologiem i psychoterapeutką Katarzyną Liszka-Holeczek.
Centrum Zdrowia Psychicznego AL-MED pomaga pacjentom w wielu aspektach
Red. Z jakimi problemami pacjenci mogą uzyskać pomoc w Centrum Zdrowia Psychicznego w Wodzisławiu Śląskim?
CZP AL-MED to miejsce, w którym dorosły Pacjent otrzymuje pomoc medyczną, psychologiczną oraz psychoterapeutyczną. W ramach Centrum oferujemy profesjonalną pomoc skierowaną do osób pełnoletnich – zarówno tych, które dotychczas nie korzystały z leczenia psychiatrycznego bądź psychologicznego, jak i do Pacjentów wcześniej leczących się psychiatrycznie.
Opieka w Poradni Zdrowia Psychicznego w CZP obejmuje leczenie m.in. depresji, zaburzeń lękowych, zaburzeń nerwicowych, PTSD, traum, zaburzeń odżywiania, zaburzeń snu, choroby afektywnej dwubiegunowej czy schizofrenii. Pomagamy Pacjentom z zaburzeniami osobowości oraz osobom doświadczającym kryzysów osobistych (żałoba, rozwód, utrata pracy, rodzice doświadczający utraty dziecka), w nauce asertywności, matkom w okresie ciąży i po porodzie, w radzeniu sobie ze stresem, odbudować poczucie sprawstwa, odbudować poczucie bezpieczeństwa, w problemach małżeńskich i partnerskich.
Naszymi Pacjentami są również Pacjenci w wieku podeszłym, doświadczający problemów z pamięcią. PZP to także odpowiednie miejsce dla osób, które chcą kontynuować leczenie rozpoczęte np. w oddziale stacjonarnym.
Jaką nowość proponuje CZP w Wodzisławiu Śląskim w ramach ogólnopolskiego pilotażowego programu opieki psychiatrycznej?
CZP to miejsce, w którym można dostać natychmiastową, bezpłatną pomoc przez całą dobę, bez skierowania, bez zapisywania się na wizytę. Tą nowością jest Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny, działający przy Poradni Zdrowia Psychicznego - miejsce pierwszego kontaktu Pacjenta z placówką, do którego może zgłosić się każda osoba potrzebująca pomocy i wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego.
Do wizyty w Punkcie nie jest potrzebne skierowanie. Z pomocy PZK można skorzystać również za pośrednictwem telefonu lub drogą mailową.
Po zgłoszeniu się Pacjenta do PZK zostaje ustalona zindywidualizowana ścieżka pomocy, wsparcia i leczenia, dostosowana do jego potrzeb.
W PZK udzielane są również szczegółowe informacje dotyczące dostępności poszczególnych specjalistów oraz form świadczonej pomocy i wsparcia w zakresie działania Centrum Zdrowia Psychicznego w Wodzisławiu Śląskim.
W ramach opieki CZP nad Pacjentami z powiatu wodzisławskiego funkcjonuje Zespół Leczenia Środowiskowego – to również nowość. ZLŚ tworzą specjaliści: lekarze psychiatrzy, psycholodzy, pielęgniarki, terapeuci środowiskowi i asystenci zdrowienia, którzy kompleksową i wszechstronną opieką obejmują Pacjenta w jego środowisku domowym. ZLŚ oferuje m.in. konsultacje psychiatryczne, psychologiczne i terapię środowiskową, dostosowaną do potrzeb Pacjenta. Ze wsparcia może skorzystać także rodzina Pacjenta.
Zespół specjalistów CZP to oczywiście lekarze psychiatrzy, psycholodzy, psychoterapeuci, ale również terapeuci środowiskowi, pracownicy socjalni, asystenci zdrowienia, dietetyk, doradca zawodowy, prawnik, koordynator opieki. Dzięki temu Pacjentowi możemy zaoferować wieloaspektową, holistyczną pomoc w procesie zdrowienia.
Z jakich jeszcze form leczenia i terapii mogą u Państwa skorzystać Pacjenci?
W ramach CZP w Wodzisławiu Śląskim oferujemy pomoc w Poradni Zdrowia Psychicznego: diagnoza i leczenie psychiatryczne, diagnostyka psychologiczna, poradnictwo i konsultacje psychologiczne, interwencje w sytuacjach kryzysowych, psychoterapia indywidualna i grupowa, psychoterapia i konsultacje rodzinne, dla małżeństw i par, grupy wsparcia dla Pacjentów i ich rodzin, a także leczenie w dziennym oddziale psychiatrycznym ogólnym i dziennym oddziale psychiatrycznym rehabilitacyjnym. Ponadto w naszej placówce oferujemy terapię i leczenie uzależnień w formie ambulatoryjnej i dziennego oddziału terapii uzależnień. Naszą pomoc adresujemy również do rodzin i bliskich osób uzależnionych. Warsztaty i treningi psychologiczne dla różnych grup zawodowych także znajdują się w naszej ofercie.
Okres jesienny może sprzyjać depresji. Jakie objawy u naszych najbliższych lub też u siebie powinny dać nam sygnał, że dzieje się coś złego?
Pytanie dotyczy depresji sezonowej, która jest podtypem zaburzenia nastroju o charakterze depresyjnym. Ten rodzaj depresji charakteryzuje się cyklicznością, ma sezonowy przebieg, a epizody depresyjne pojawiają się najczęściej późną jesienią lub wczesną zimą i mogą trwać do wiosny. Znacznie rzadziej objawy depresji sezonowej obserwujemy wiosną. Naszą szczególną uwagę powinny zwrócić takie symptomy jak: obniżenie nastroju, zwiększenie senności, zaburzenia apetytu, niechęć do działania i aktywności, brak energii, pogorszenie koncentracji, zaburzenia snu.
Co w takim przypadku powinniśmy zrobić w pierwszej kolejności, jeśli widzimy, że ktoś nam bliski może mieć depresję?
Ważne w takich sytuacjach jest bycie empatycznym, szczerze zainteresowanym i nie oceniającym czy powierzchownie pocieszającym. Postawa ta może sprzyjać nawiązaniu dobrej, bezpieczniej relacji z osobą potrzebującą pomocy i wsparcia, co finalnie pozwoli nam zachęcić ją do skorzystania z profesjonalnej pomocy – konsultacji czy diagnozy lekarskiej psychiatrycznej. Celem jest wdrożenie odpowiedniego leczenia czyli w sytuacji tego wymagającej – farmakoterapii oraz pomocy psychologicznej. Kiedy osoba ugłaśnia myśli czy zamiary samobójcze – nie czekaj – nie bagatelizuj ich - reaguj natychmiast. Bądź z tą osobą, umów ją na wizytę do lekarza psychiatry, zgłoś się do PZK lub w sytuacji realnego zagrożenia życia – nie wahaj się i dzwoń na 112.
Depresja stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny. Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje 1,2-1,5 mln osób, a potrzebujących pomocy i wsparcia jest coraz więcej.
Co jest dla Państwa inspiracją w codziennej, jakże trudnej i wymagającej profesji?
Milton Erickson – amerykański psychiatra i psychoterapeuta, pionier terapii z użyciem hipnozy klinicznej i terapii rodzin – mówił, że „życie samo z siebie przyniesie cierpienie, a powinnością człowieka jest kreowanie szczęścia i patrzenie w przyszłość z optymizmem, bo najlepszy jest czas, który mamy przed sobą.” Te słowa są dla Naszego Zespołu inspiracją i drogowskazem w codziennym kontakcie z osobami, potrzebującymi wsparcia, pomocy i leczenia.
Centrum Zdrowia Psychicznego i Terapii Uzależnień AL-MED Sp. z o.o.
Wodzisław Śląski
ul. Radlińska 16, tel. 32 445 04 06
ul. Michalskiego 24, tel. 32 438 74 70
email: rejestracja@almed-centrum.pl
www.czpalmed.pl
Tekst sponsorowany