Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Gminy na królewskim szlaku - promocja najnowszej publikacji w Godowie

Gmina Godów wydała kolejną, niezwykle pasjonującą publikację, poświęconą lokalnej historii i tradycji. "Wspólne ścieżki II. Gminy na królewskim szlaku" to znacznie zmienione i rozszerzone wydanie publikacji, która swój debiut wydawniczy miała w 2011 r. Jej autorem jest Daniel Jakubczyk, pasjonat lokalnej historii. W najnowszej publikacji odkrył przed czytelnikami kolejne niezwykłe historie dotyczące nie tylko Gminy Godów, ale również polsko-czeskiego pogranicza.

Gminy na królewskim szlaku - promocja najnowszej publikacji w GodowieFranek Brzoza
Autorem publikacji jest Daniel Jakubczyk

-Prezentacja publikacji odbyła się w piątkowy wieczór 20 października w Ośrodku Kultury w Godowie. Zgromadziła liczne grono miłośników lokalnej historii, których przywitała Tatiana Stopyra, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Godowie. Wójt Gminy Godów Mariusz Adamczyk podziękował Danielowi Jakubczykowi za podjęcie trudu opracowania publikacji. Wyraził nadzieję, że spotka się ona z pozytywnym odbiorem czytelników - informuje urząd w Godowie.

Podczas spotkania autor publikacji, który ma swoje korzenie również na terenie naszej gminy, bo w Podbuczu, podziękował wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania książki m.in. wójtowi Gminy Godów Mariuszowi Adamczykowi, pracownikom Urzędu Gminy, mieszkańcom Gminy, redaktorowi technicznemu książki Radosławowi Dawidowi. - Grono osób, które mają swój udział w powstaniu tej publikacji jest szerokie. Dziękuję każdemu, również za cierpliwość i wyrozumiałość, a także za uwagi, które być może się pojawią i są dla mnie niezwykle cenne - powiedział Daniel Jakubczyk.

Chórzyści z Gołkowic i Skrbeńska oddali w Piotrowicach hołd Sienkiewiczowi

- Autor publikacji przybliżył nowe historie, które zawarł w rozszerzonym wydaniu. Wspomniał m.in. postać ks. Edwarda Adamczyka z Łazisk, który w latach 1911-1912 budował kościół w dzisiejszej Rudzie Śl. Z tamtego okresu na plebani tej świątyni zachowały się witraże przedstawiające... drewniany kościół w Łaziskach oraz murowaną kaplicę z Łazisk. W książce znajdziemy również informacje o wielkim celebrycie drugiej dekady XX w. Eugenie Wiencziersie, który był jednym z pionierów niemieckiego lotnictwa, a urodził się w Gołkowicach. I jest tu zupełnie nieznany. Spory fragment książki poświęcony jest również ostatniej podróży Henryka Sienkiewicza. W 1924 r. prochy zmarłego w 1916 r. w Szwajcarii pisarza sprowadzono do Polski. Pociąg z trumną pisarza witany był m.in. na stacji kolejowej w Piotrowicach obok Godowa. Tam żegnali go chórzyści z Gołkowic i Skrbeńska.

Ciekawych historii, do tej pory niepublikowanych, jest w tej książce zresztą znacznie więcej, dzięki czemu jest to obowiązkowa lektura dla każdego miłośnika lokalnej historii. A tych, jak było widać po frekwencji na spotkaniu z autorem, nie brakuje. Każdy z obecnych mógł pozyskać bezpłatnie egzemplarz "Wspólnych ścieżek II. Gminy na królewskim szlaku", jak również dedykację autora. Publikacja powstała w ramach zakończonego już projektu "Synergia - integracja społeczności i instytucji pogranicza", który realizowany był wspólnie przez Gminę Godów oraz Gminę Petrovice u Karvine. Dzięki temu można ją pozyskać bezpłatnie w Punkcie Informacji Turystycznej w Gołkowicach - czytamy w komunikacie prasowym

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
zxc 25.10.2023 11:21

a może tak autor zajął by się bardziej teraźniejszością i gminą Gorzyce, np. drogami?, bo jakoś żadne nowe nie powstają, a dojazd do Panatonii jest fatalnie zrobiony. Generalnie to jak się robi wiele rzeczy na raz to zazwyczaj nic nie wychodzi dobrze.