Peregrynacja relikwii. 3 dni z błogosławioną rodziną Ulmów w parafii Serca w Raciborzu
Projekcje filmów, czuwanie dla rodzin i wspólna modlitwa grup różańcowych oraz wspólnot - to niektóre z punktów programu peregrynacji relikwii błogosławionej rodziny, która chroniła Żydów przez nazistami i została rozstrzelana przez Niemców pod rodzinnym domem.
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa informuje, że peregrynacja relikwii błogosławionej Rodziny Ulmów rozpocznie się w piątek 27 października o 19.00 w kaplicy projekcją film „Przykazanie miłości”.
W sobotę 28 października o 17.15 zaplanowano wprowadzenie relikwii, a następnie różaniec o pokój i mszę świętą. O 19.00 zacznie się czuwanie dla rodzin. Po nim odbędzie się różaniec o poszanowanie życia, a o 21.00 Apel Jasnogórski. Indywidualne modlitwy przewidziano do 22.00.
W niedzielę 29 października po każdej z mszy świętych przewidziano krótkie modlitwy za wstawiennictwem Błogosławionych, także modlitwę z dziećmi.
O 14.00 odbędzie się wspólna modlitwa różańcowa dla członków grup modlitewnych, ruchów i wspólnot; a o 17.15 Nabożeństwo Różańcowe o zrealizowanie powołania do świętości.
Na zakończenie peregrynacji przewidziano o 19.00 w kaplicy seans filmu „Historia jednej zbrodni”.
Józef i Wiktoria Ulmowie byli mieszkańcami czteroipółtysięcznej wsi Markowa w przedwojennym województwie lwowskim, a dzisiejszym województwie podkarpackim.
Podczas okupacji niemieckiej, zapewne pod koniec 1942 r., mimo biedy i zagrożenia życia Ulmowie dali schronienie ośmiorgu Żydom: Saulowi Goldmanowi i jego czterem synom (w Łańcucie nazywano ich Szallami), a ponadto dwóm córkom oraz wnuczce Chaima Goldmana z Markowej – Lei (Layce) Didner z córką o nieznanym imieniu i Geni (Gołdzie) Grünfeld. O fakcie ukrywania Żydów przez rodzinę Ulmów doniósł Niemcom prawdopodobnie Włodzimierz Leś – granatowy policjant z Łańcuta. Rankiem 24 III 1944 r. przed ich dom przybyło pięciu niemieckich żandarmów oraz kilku granatowych policjantów. Dowodził nimi por. Eilert Dieken. Najpierw zamordowano Żydów, potem Józefa i Wiktorię (będącą w siódmym miesiącu ciąży). Następnie Dieken podjął decyzję o zabiciu dzieci.
Około dwudziestu ukrywanych w Markowej Żydów przeżyło. W 2003 r. w diecezji przemyskiej rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów, który obecnie toczy się w Watykanie.