Co dalej z Wodzisławiem po wyborach do sejmu? Rozmowa z Mieczysławem Kiecą
Z prezydentem Mieczysławem Kiecą rozmawiamy o słodko-gorzkim wyniku wyborów parlamentarnych, planach na najbliższe miesiące, sądowej walce z klubem SWD, rekrutacji na stanowisko głównego specjalisty ds. organizacyjnych i bezpieczeństwa, konstruowaniu budżetu na przyszły rok i pogłoskach o tym, że ma objąć stanowisko wojewody.
Co dalej z Wodzisławiem po wyborach do sejmu? Rozmowa z Mieczysławem Kiecą
Szymon Kamczyk. Zacznijmy od wyborczego wyniku. 13,5 tys. głosów, ale mandatu nie udało się uzyskać. Jak pan do tego podchodzi, jakie są te emocje po wyborach?
Mieczysław Kieca. Przede wszystkim na wstępie chcę bardzo mocno podziękować wszystkim za udział w wyborach, bo to są wybory w Polsce po 1989 roku z historyczną frekwencją. Wbrew zapowiedziom, wielu artykułom, badaniom i sondażowniom pokazały, że frekwencja jest ponadprzeciętna, a po drugie obywatele mają głos. Zwyciężyła opozycja, zbierając 248 mandatów. Żadne badania tego nie przewidywały, ani też nie przewidywały frekwencji. Liczba mandatów to wynik drużynowy i grupowy. Lista, z której się kandyduje, musi uzyskać jak najwięcej głosów, aby uzyskać w podziale jak najwięcej mandatów. Nasza lista KO zrobiła bardzo dobry wynik, ale porównując do poprzedniej kadencji, uzyskała taką samą liczbę mandatów, czyli 3. Ja, kandydując z 6. miejsca uzyskałem 4. wynik na liście. Do uzyskania czwartego mandatu zabrakło około 1800 głosów, ale chciałbym podziękować za 13,5 tys. głosów, bo dla mnie jest to bardzo ważny start w wyborach i jednocześnie duże poparcie, nie tylko w mieście, ale i poza nim. Po raz pierwszy od wielu lat mamy taki podział opcji politycznych, że Zjednoczona Prawica otrzymuje wynik 38 proc., a nie wynik bliski 50 proc., natomiast KO uzyskuje 34 proc. głosów. Jeżeli dodamy do tego głosy na listy opozycyjne, czyli Trzecią Drogę i Lewicę, to ponad 50 proc. obywateli i obywatelek naszego miasta oczekiwało zmiany. To jest też wyznacznik do następnych wyborów, które już za pięć miesięcy.
Tak, to sporo o statystykach, ale jak z tymi emocjami? Robi pan swoje?
Dokładnie tak, ja przez ostatnie miesiące robiłem to samo. Musiałem czas pracy dzielić między urząd prezydenta i równolegle bycie kandydatem na posła. Starałem się to robić tak, aby tam, gdzie jest to możliwe, po prostu to rozdzielić. Wieczorem w niedzielę wyborczą były bardzo duże emocje. Moment po sondażach exit poll, kiedy było jasne, że opozycja ma 248 mandatów, przyniósł łzy szczęścia i radości. Sam doświadczyłem jako mieszkaniec i prezydent, jako samorządowiec na sali sesyjnej, jak przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy mogą gnębić i poniżać, stosując wszystkie metody i środki tylko po to, aby prowadzić nierówną walkę wyborczą. Dla mnie to było historyczne zwycięstwo demokracji i do tego mój wynik, który się do tego przyłożył. W następnym dniu było już wiadomo, że są trzy mandaty na liście. To był moment, kiedy spotkałem się z gremium najbliższych współpracowników i krótko porozmawialiśmy na ten temat. Ostudziliśmy emocje i wyznaczyliśmy cele do pracy, a od wtorku rano jesteśmy w rzeczywistości, gdzie realizujemy konkretne nowe projekty. Jest ich co najmniej pięć. Idziemy do przodu.
W takim razie proszę uchylić rąbka tajemnicy, jakie to projekty?
Centrum Rozwoju Miasta z panią dyrektor Anną Szwedą-Pigułą będzie zajmowało się kompleksowym projektem zagospodarowania przestrzeni na starówce. Wykorzystamy potencjał tego, co mamy: Pałacu Dietrichsteinów i parku, także przystanku kolejowego Wodzisław Śląski Centrum, który jest w trakcie odbiorów. W tej przestrzeni mamy wykonane analizy parkingowe, chcielibyśmy stworzyć pierwszy woonerf*. Koncepcja jest przygotowana, a co więcej – mamy na to finansowanie. Jeszcze przed wyborami samorządowymi chcemy to mieszkańcom zaproponować, tworząc też dodatkową przestrzeń dla młodzieży, co wyszło ze spotkań w pałacu. To jedna grupa projektowa. Drugie są projekty, prowadzone przez moją pierwszą zastępczynię. Pierwszy z nich to rozwój budownictwa mieszkaniowego, ale nie tylko komunalnego (czego nie udało się zrobić w tej kadencji przez radę miasta, która zablokowała ten projekt), bo mamy też forsowany przez Lewicę model wiedeński, czyli budownictwo na wynajem. Poza tym budownictwo komunalne, ale też chcemy przygotować dodatkowe przestrzenie pod rozwój budownictwa wielkopowierzchniowego, nie tylko indywidualnego.
Dlaczego budownictwo jest tak ważne?
Pokazują to dane, które prezentujemy radnym od lat. Mówimy o liczbie urodzeń dzieci w Wodzisławiu Śląskim. Oczywiście samo miasto nie zmieni trendów demograficznych, ale popatrzmy na statystyki. Kiedy przychodziłem do urzędu 17 lat temu, liczba urodzeń wynosiła około 400. W 2022 roku mieliśmy około 350 dzieci, a na ten etap za 2023 rok mamy 186 urodzeń. Nie ma szans, żeby w przeciągu półtora miesiąca liczba ta przekroczyła 300. To pokazuje, że mamy starzejące się społeczeństwo, wskaźniki demograficzne są jasne, a nie ma żadnej oferty dla młodych. To bardzo duże wyzwanie dla nowego rządu, a my musimy być do tego przygotowani, bo mieszkańcy w wieku produkcyjnym w bardzo dużej mierze utrzymują ofertę dla najmłodszych, ale też najstarszych.
Dobrze, podejrzewam, że drugim projektem pani prezydent Izabeli Kalinowskiej będzie dalsze wdrażanie zmian oświatowych?
Będzie to kontynuacja i jednocześnie wzmocnienie tego, co zrobiliśmy ze strategią edukacyjną. Nasza strategia nie tylko medialnie, ale też merytorycznie przebiła się w skali kraju i możemy to powiedzieć, że jesteśmy jedynym miastem w Polsce, które robi to kompleksowo. To rzecz, której efekty zobaczymy za wiele lat, ale należy ten trend bardzo mocno wzmocnić i kontynuować. Odbyliśmy z dyrektorami spotkania w sejmie, na których przedstawiliśmy rekomendacje. W planach są już kolejne spotkania, gdzie mam nadzieję pomożemy przygotować program dla zespołu parlamentarnego czy Ministerstwa Edukacji. Już po wyborach udało nam się nawiązać też współpracę z uczelniami wyższymi na terenie Śląska, w zakresie wydziałów kształcących pedagogów. W tym projekcie jest ważne, aby popracować nad innym kształceniem nauczycieli wchodzących do systemu edukacji.
W co w takim razie ubrał pan wiceprezydenta Wojciecha Krzyżka?
U mojego drugiego zastępcy jest to grupa projektów. Pierwszy, oczywisty, ale muszę o nim wspomnieć – Droga Główna Południowa. Przed samymi wyborami udało się podpisać porozumienia z gminami, marszałkiem i wyznaczyć cel. Jesteśmy na etapie negocjacji z firmą projektową. Zakładamy, że w przyszłym roku będziemy mieć program funkcjonalno-użytkowy, zawierający ok. 80 proc. projektów wykonawczych dla odcinka, dzięki czemu będziemy gotowi do skorzystania ze środków unijnych lub krajowych na budowę tej obwodnicy. Ten program bardzo mocno łączę z awansem pani prezes Barbary Chrobok, która objęła mandat radnej sejmiku po Henryku Siedlaczku, który został senatorem. To sukces Basi, ale też zespołu, bo ponad 8,5 tys. osób obdarzyło ją zaufaniem 5 lat temu.
Kolejnym projektem jest układ centrów przesiadkowych. Myślimy o rozbudowie istniejącego centrum przesiadkowego i jesteśmy na etapie kończenia negocjacji z PKP w celu zakupu terenu z wieżą ciśnień. Chcemy zbudować tam parkingi, a samą wieżę być może zagospodarować w inny sposób. Chcemy też inaczej przebudować przestrzeń wokół przystanku kolejowego „Centrum” i zaproponujemy w ciągu najbliższych tygodni pewne koncepcje (uzgodnione z konserwatorem), co do przebudowania strefy dworca autobusowego. Myślimy o innej formie poczekalni, całej strefy wokół parku. Prace mamy daleko zaawansowane. Natomiast w kwestii komunikacji, co wychodzi nam z analizy transportowej dla subregionu, mocno chciałbym ujednolicenia taryfowego i rozliczania w zależności od przewoźników, aby komunikacja spełniała swoje wymagania.
A co z tematem spółki gospodarowania odpadami, o którą tak walczycie z radnymi**?
Dla pana prezydenta Krzyżka to projekt emocjonalnie najważniejszy z tych wszystkich. „Wodzisław Śląski miastem błękitnej energii” to próba wytłumaczenia radzie miasta w tej kadencji, że ta spółka jest potrzebna, szczególnie, że są na to fundusze. Czekamy na zwołanie sesji nadzwyczajnej w tym temacie.
Ponadto w pionie sekretarza mamy też projekt nowoczesnej e-administracji. Tu myślimy o stworzeniu informatycznego centrum usług wspólnych, bo dzisiaj pozyskanie informatyków jest bardzo trudne. Będziemy postulować stworzenie takiego centrum, jako jeden z elementów programu Koalicji Obywatelskiej do powiatu. Będzie to usprawnienie IT dla gmin, a dla mieszkańców chcemy zbudować projekt, nazwany wstępnie e-SWD, czyli projekt przyjaznej administracji.
Sporo tego, jakie to perspektywy czasowe?
Przyszła kadencja. Najprościej pokazać to na przykładzie Balatonu, o którym mówiło się przez lata. W poprzedniej kadencji samorządu uporządkowaliśmy tematy terytorialne i własnościowe, a także przygotowaliśmy projekt. Wiele osób śmiało się, że jest to niemożliwe do zrealizowania, a dziś jest zrealizowane. Tyle trwa proces inwestycyjny. W tej kadencji chciałbym przygotować mocne podwaliny, a w wielu przypadkach mamy przygotowane możliwości finansowania, które zostaną odblokowane już w nowej kadencji.
Jak podchodzi pan do zarzutów, że jest pan wrogiem piłki kobiecej w mieście, działa na niekorzyść sportu itd.?
Są absurdalne, całkowicie wyssane z palca i w moim przekonaniu jest to zapowiedź walki personalnej z moją osobą, co zapowiedzieli przedstawiciele SWD wiele miesięcy temu. Jasno zadeklarowali, że zrobią wszystko, aby Mieczysław Kieca był w jakikolwiek sposób poniżony w ramach różnego typu kampanii. To też przez ostatnie miesiące czynią. Sportowcy sięgnęli bruku swoim hejtem. Zapewne wszystko będzie się toczyć na odpowiednich salach i w instytucjach, które są do tego powołane. To absurdalne choćby dlatego, że to ja jestem prezydentem, który otwarł miasto na piłkę kobiecą. Moim zastępcą był Eugeniusz Ogrodnik, mocno zaangażowany w ten projekt razem z radnym Ireneuszem Skupniem. Pokazaliśmy ścieżkę finansowania i pomogliśmy przenieść ten klub z Raciborza. Zrobiliśmy wszystko, aby znalazł tu dom. Aby dalej tu grać, do tej gry trzeba dorosnąć, organizacyjnie i mentalnie. Tamta strona pokazała, że krzykiem, manifestacjami i pomawianiem innych chce osiągnąć jakiś cel. Jaki osiągnęła? Skłóciła środowisko sportowe w Wodzisławiu Śląskim. SWD doprowadziło też do wielu rozterek u piłkarek, które mówiły mi, że dla nich to nie jest sport. Uważam to za absurdalne, niegodne tych ludzi, co doprowadzi do szkody dla całego sportu. Wybrali taką drogę i widocznie kontynuują ją dla swojego celu politycznego.
CZYTAJ DALEJ NA STRONIE 2 >>>
Ludzie
były poseł i senator
Była senator.
Zastępca prezydenta Wodzisławia Śląskiego
Prezydent Wodzisławia Śl.
Zastępca Prezydenta Wodzisławia
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
@PeOwiec - absolutnie nie jest za żadną kasę. Rzeczpospolita organizuje go od wielu lat. Zasady są dość czytelne:
Kryteria oceny Rankingu Samorządów ustala niezależna kapituła. W 2023 r. pod uwagę branych było około 30 wskaźników wyliczanych na podstawie publicznie dostępnych baz danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz Ministerstwa Finansów. O ostatecznej pozycji w rankingu decydowała suma punktów uzyskanych w poszczególnych obszarach oceny.
W obszarze „trwałość ekonomiczno-finansowa” oceniane były wskaźniki dotyczące zdolności samorządu do zwiększania dochodów własnych (w tym dochodów z podatków), umiejętności pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania, efektywności zarządzania budżetem bieżącym oraz budowy potencjału rozwojowego.
W obszarze „trwałość społeczna” oceniane były te obszary działalności samorządów, które mają największy wpływ na jakość życia mieszkańców. Brane były tu pod uwagą dane o wydatkach samorządu (m.in. na usługi w zakresie edukacji, kultury, sportu, transportu publicznego) oraz wymierne efekty tych nakładów (np. miejsca dla dzieci w żłobkach czy przedszkolach).
W obszarze „trwałość środowiskowa” nacisk położony był na kwestie związane z ochroną środowiska i dostosowaniami do zmian klimatycznych. Tu poszczególne wskaźniki dotyczą m.in. nakładów na zieloną infrastrukturę, efektywności gospodarki wodno-kanalizacyjnej, poziomu selektywnej zbiórki odpadów czy długości ścieżek rowerowych.
Haha ten ranking jest za kasę kto da więcej ten wyżej jest wpisany już kiedyś kieca kupował sobie ranking jakiś, w wodziu są jeszcze inne firmy z nipem rybnickim świadczące usługi na rzecz miasta wylacznosc
@zxc - gwoli ścisłości: Jastrzębie i Żory też wybudowały tanie obwodnice o parametrach dróg po 1 pasie w jedną stronę. Zabawnym ich elementem były kolizyjne... przejazdy kolejowe czy kolizyjne skrzyżowania w XXI wieku czego się już nie stosuje w obwodnicowej inżynierii drogowej! No ale przynajmniej wybudowały drogi które odciążyły inne. Wodzisław nie buduje nawet takich...
@Don C. - Biertułtowy, Orłowiec, Leszczyny to miejsca które zdecydowanie ciążą ku Rybnikowi. Może młode pokolenia kiedyś zmienią układ granic w regionie. Czym więcej samorządów tym więcej urzędników. Czym mniejsze samorządy tym mniejsze możliwości. Uważam, że w pierwszej kolejności Pszów powinien przyłączyć się do Wodzisławia. To miasteczko nie ma absolutnie żadnego atutu do niezależności.
@Vickey - tak przy okazji... nazwa Subregion Zachodni kompletnie się nie przyjęła. Wszyscy w Polsce wiedzą co to jest ROW ale nikt nie wie co to Subregion Zachodni. Ta nazwa zaczyna mieć formę tylko administracyjną w ramach naszego województwa. Wszyscy mieliśmy na geografii co to ROW tak samo jak nazwy w stylu Wyżyna Śląska, Płaskowyż Rybnicki lub Brama Morawska. Dolina Górnej Odry - tak samo się nie przyjęła. Nikt jej tu nie używa. A ROW, krótki, zwięzły, łatwy do zapamiętania i szybki do zapisu. W Rybniku jest pomysł aby zamienić ostatnie słowo na... Wodorowy. Wtedy jego aktualność przetrwałaby nawet po likwidacji kopalń. :D
Najgorsze jest to, że w Wodzisławiu Śląskim i powiecie wodzisławskim nie tylko nie buduje się nowych dróg, ale NIE MA PLANÓW BUDOWY TYCH DRÓG. Brak bezradnym radnym nawet pomysłów, planów ideei. Dno. A jedyna DGP zaplanowana była jeszcze za komuny i jako dwupasmówka, obecnie Kieca zrobił z niej drużkę 1 pasmową dla furmanek.
@Vickey - nie rób żartów dlatego, że Żory rozwinęły montownie podobne do tych które istnieją np. w Warszowicach. Przemysłu w Żorach od upadku kopalni nie ma tak samo jak w Wodzisławiu. Jastrzębie niczego nie zdmuchnęło bo Rybnik ma sale koncertowe gdzie mogą występować opery, zespoły symfoniczne czy młodzi muzycy. Natomiast tylko najlepsi, najwięksi i najsilniejsi są atakowani hejtem i my w Rybniku to przyjmujemy na klatę - jako okaz słabości i bezradności naszych słabszych sąsiadów.
Żory w rozwoju samorządów na 40. pozycji. W stosunku do Wodzisławia to wysoko. W stosunku do Rybnika to bardzo niska pozycja.
Właśnie, gdyby okoliczne osady i miasteczka posłuchały Fudalego to dzisiaj mamy aglomerację, a co za tym idzie - więcej środków z PIT/CIT zostawałoby w regionie. Być może mielibyśmy zintegrowane systemy komunikacji, dróg rowerowych, odpadów śmieci. Gdyby była aglomeracja, Wodzisław nie byłby już w 10. najgorszych miast odnośnie smogu. A tak Rybnik idzie cały czas do przodu, a okolica tylko narzeka i zadowala się montowniami i szkolną salą koncertową...
Na resztę odpowiedzcie sobie sami czy nie było warto połączyć siły i stworzyć aglomerację która wobec inwestorów, polityków, turystów mówi jednym głosem.
W Wodzisławiu panuje przekonanie, ze można by coś pożytecznego zrobić, ale żeby za bardzo nie zaszkodzić Rybnikowi w jego megalomańskich planacch.
W Żorach i Jastrzębiu mają to głęboko gdzieś, czy Rybnik pogrozi palcem czy nie. Jastrzębie nawet zdmuchnęło na bezczelnego Rybnikowi salę koncertową i się nie boją. Żory rozwinęły przemysł większy od Rybnika i też mają to gdzieś, że Rybnik też by chciał.
Pamietam ok 20 lat temu, jak Rybnik chciał stworzyć aglimerację, ale koniecznie RYBNICKĄ. Ba tę nazwę zgodziło się tylko jedno miasto-Wodzisław. Reszta wyśmiała Fudalego i została nazwa Subregion Zachodni.
Na resztę odpowiedzcie sobie sami, czemu tak jest.
@MGol - bez przesady, taki ranking nie jest wyznacznikiem wszystkiego. Ale niestety potwierdza wodzisławską mizerię... A poza tym sam powiedz uczciwie. Gdyby w pierwszej 10-tce nie było Rybnika i Jastrzębia - to chyba nie miałbyś nic przeciw czyż nie? ;P Wam bardziej przeszkadzają sukcesy sąsiadów niż klęska Wodzisławia - do której już się przyzwyczailiście. Powiedz ile budynków wybudowano w ostatnich 10 latach w Wodzisławiu? Ile km dróg? Czy miasto kupiło elektrobusy? Czy Wodzisław jest w czymś innowacyjny? Czy jest pomysłowy? Czy ma jakieś swoje marki? Czy wodzisławskie szkoły w czymś się wyróżniają? Nie sprawdzałem na której pozycji jest Racibórz ale jeśli jest nisko - to mnie to nie dziwi bo w ostatnich latach słychać o nim było tylko w kontekście inwestycji państwowych jakie załatwiał dla niego Woś ale jakimś rozwojowym samorządem też niestety nie jest chociaż pozycję ma lepszą od Wodzisławia bo przynajmniej ma przemysł.
Akurat rozbudowa Karuzeli ze szkodą dla parku i pałacu to byłaby katastrofa wizualna starego miasta, natomiast to co należy budować do 1) obwodnicę, 2) podrasować kolej 3) budownictwo wielorodzinne 4) nowe łączniki i drogi oraz modernizację zapchanych dróg 5) nowe zakłady pracy i zakłady przemysłowe w tym biogazownię itp. 6) KDP jeśli powstanie to zabiegać o to intensywnie 7) to co przynosi dochody.
Arteksie nie wypowiadałem się odnośnie miejsca Rybnika czy Wodzisławia bo nie wiedziałem tego rankingu, ale jak teraz zobaczyłem, że Rybnik wyprzedził Wrocław, Kraków, Łódź to widzę, że ten ranking jest nie źle odjechany. Słuchaj tak się składa, że we wszystkich tych 3 miastach byłem w tym roku i jeśli ktoś robi takie rankingi i daje te miasta za Rybnikiem to wiem, że taki ranking można sobie wsadzić w 3 litery. Nie zagłębiałem się w tym rankingu ale szukałem Wodzisławia i znalazłem Racibórz kilka miejsc przed Wodzisławiem, kiedy inwestycje państwowe idą tam w setki milionów. Najlepszy przykład, że przed Raciborzem i Wodzisławiem są miasteczka liczące 2,5 tysiąca mieszkańców. Gratuluję poczucia humoru ale tu naprawdę, ktoś musiał zażyć coś mocnego bo tego nawet nie da się skomentować albo ten ranking nie jest zależny tylko miejsca są ustawione. Z całym szacunkiem ale miejsce Pszowa przed Raciborzem i Wodzisławiem o kilkaset miejsc wyżej uzupełnia obraz tego rankingu. Brawo. Dzięki, że mi podesłałeś ten ranking. Nie byłeś czasem w kapitule tego rankingu?
~op~marny prowokatorze co ma Serwotka do tego. Jak to było jeszcze za Lewandowskiego.
Ja jestem z tych stron i mam wywalone na Biertultowy błaźnie kapujesz. Kto normalny do Biertultow by się chciał przyłączyć.Tak mam choć rynek.
DonC a ja znam takich z Radlina Dolnego i Gornego ktorzy nie moga sobie darowac ze dali sie skolowac Serwotce i glosowali za pozostaniem w Wodziu
@5.184.*147-ja znam takich co by chcieli żeby było jak kiedyś z W Sl. Tak samo znam takich co by chcieli żeby Biertultowy były Rybnikiem.
Oczywiście że ci co w korycie i ich rodziny będą sobie chwalić . To normalne że kto żyje z biurokracji będzie wniebowzięty.
@Arteks- już niedługo koniec kopalń będzie nowa władza. Rybniczek podzieli losy Wałbrzycha. Nie chcieliście kopalni na Paruszowcu będą bieda szyby w tamtejszym lesie.
@Ja11 - jeszcze Bytom i Będzin, a spoza naszego województwa tylko Wałbrzych. Silne ośrodki przetrwały, a po 2010 sporo miast zaczęło na nowo przyłączać do siebie miejscowości okoliczne. Nie rozpadły się nawet tak dziwnie złączone miasta jak Kędzierzyn-Koźle.
@MGol - napisałeś, że w każdym artykule "kwiczę", a to nieprawda bo przeważnie mam zdecydowaną satysfakcję włączać się do dyskusji z perspektywy kogoś z miasta z sukcesami. Nie muszę kwiczeć bo nie mam kompleksów w przeciwieństwie do was. :D Z drugiej lubię czasami ustawić czasami w odpowiedni szereg okoliczne osady i potrafię być w tym obiektywny bo np. Jastrzębie to miejsce którego zaletą jest nie zabudowa ale silny przemysł JSW, za to Wodzisław może mieć satysfakcję z przyjemnej trochę takiej "czeskiej" zabudowy ale niestety gospodarczo to... dno. Wspomniałeś, że Rybnik jako ostatni buduje profesjonalną obwodnicę. Wcale nie. Nadal nie mają jej nawet Katowice, bo DTŚ-ka nie jest obwodnicą Katowic, A4 pełni taką rolę jak u nas A1. Nie ma możliwości objechania Katowic obwodnicą ani z płn na płd ani z wschodu na zachód. Jak Rybnik dokończy obwodnicę - weźmie się za kolejne duże projekty bo... to silny "gracz" w województwie.
Zauważyłeś pozycję rankingu wg Rzeczpospolitej? Wodzisław nie jest... 50-ty, 80-ty czy nawet 200-ny. Pozycję Wodzisławia wyliczono na... 680. Wyobrażasz to sobie? Wodzisław jest już na poziomie miasteczek pokroju Kietrz czy Strumień. A jeśli wam to nie przeszkadza to dlaczego zazdrościcie innym?
Oczywiscie że nie było rozbioru, pamiętam że ludzie z entuzjazmem chcieli się sami rządzić. W Jastrzębiu też były takie próby dzielnic peryferyjnych ale udało się je przekonać. W nasz regionie jedynie rozpadł się Wodzisław i Tychy.
Nie zazdroszczę rządzenia upadlym miasteczkiem panie Kieca. Małe możliwości, brak kadr, brak poważnego biznesu, nuski budżet, brak deweloperów. Gratuluję że Pan wytrzymuje taka presję czyli duże oczekiwania przy minimalnych możliwościach.
MGol. Nie było rozbioru Wodzisławia to od Wodzisławia odłączyły ɓyłe samodzielne miasta i Marklowice. Myślisz że Rybniku nie było pomysłów odlączeniowycĥ były tylko tam rada i prezydent reagowali i dawali propozycję dofinansowania i przekonywali do pozostania w Rybniku a w Wodzisławiu mieszkańców zostawiono samych sobie, no to wzięli sprawy w swoje ręce. No i dzisiaj są samodzielne. Spytaj się ich czy chcą wracać do Wodzisławia.
Po pierwsze to odpowiedz mi, kto coś pisał o Rybniku i skłócał? Pisaliśmy tu o Karuzeli, która póki co stoi w Wodzisławiu a nie Rybniku i która chce rozbudowy. Przez swoją rozbudowę chce zasłonić park ale podatek z citu odprowadza do Rybnika. To niech ją postawią w centrum Rybnika i po sprawie.
Właśnie do przyszłości podchodzisz jak nasze władze od kilkudziesięciu lat. "Cieszmy się teraźniejszością". Samo cieszenie się teraźniejszością nic nie daje bo trzeba patrzeć w przyszłość. Spójrz do czego doprowadziła wiele lat temu likwidacja kopalń w Wałbrzychu czy w Bytomiu. To nie jest problem tylko Rybnika ale całego Śląska a takie zaklinanie rzeczywistości jest błędem. Odnośnie merytoryki to nieraz miałeś się z prawdą. Odnośnie miejsca zamieszkania to ja jestem zadowolony ze swojego miejsca zamieszkania.
"Wspomniałem o tym raczej aby podkreślić jak to się zmienia i... jak silniejszy i bogatszy łatwiej sobie potrafi poradzić z problemami. " Wreszcie napisałeś coś z sensem. Piszę o tym cały czas. Pisałem już nie raz, że rozbiór w takim stopniu Wodzisławia był błędem, czego najlepszym przykładem jest Rybnik zlepiony w większości miasteczek i wsi, które gdyby się odłączyły to Rybnik byłby zamieszkały przez połowę mieszkańców. To samo tyczy się z regionem dopóki ludzie nie zrozumieją, że współpraca w konurbacji daje oszczędności dla budzetów samorządów, dopóty region będzie dalej się zwijał. Odnośnie Rybnika to mi nie zaginaj rzeczywistości bo obwodnicę buduje jako ostatnie miasto tej wielkości w Śląskim, a ta inwestycja jest spóźniona kilkanaście lat. Z ciekawości zapytam gdzie w Rybniku prawdziwa hala widowiskowa, aquapark, stadion z prawdziwego zdarzenia? Wszystko jest po boisku w Gliwicach, Zabrzu itp. Dziwię się, że tego nie dostrzegasz i nie wymagasz od Kuczery.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
@MGol - nie śmieję się z Wodzisławia z powodu smogu bo sam pamiętam, że Rybnik był jeszcze kilka lat temu na 3. miejscu. Wspomniałem o tym raczej aby podkreślić jak to się zmienia i... jak silniejszy i bogatszy łatwiej sobie potrafi poradzić z problemami. Mam ci przypomnąć jak drwiliście z dróg w Rybniku jeszcze 15 lat temu?
@MGol - to wy skłócacie region i próbujecie podważać rangę różnych miast i danych makroekonomicznych. Ja się pojawiłem na forach wyłącznie jako odpowiedź na wasze niesprawiedliwe insynuacje i wasz hejt. Co oczywiście nie może budzić waszego entuzjazmu tym bardziej, że jestem bardzo merytoryczny i... w przeciwieństwie do was zadowolony z miejsca zamieszkania.
A co do Bielska-Białej, Gliwice to... w opisanym rankingu rozwoju samorządów Rzeczpospolitej faktycznie słusznie się domyślasz: Bielsko, Gliwice i Rybnik w pierwszej 10-ce. :))) Dołączyło także Jastrzębie - czemu się nie dziwię bo jednak parę ekonomicznych plusów ma.
Pytasz co skłoniło właścicieli Karuzeli? A może prestiż? Nie martw się o to co będzie jak zamkną kopalnie. Żyjmy teraźniejszością, ta dla Wodzisławia naprawdę jest słaba chociaż z drugiej strony sami nie doceniacie np. tego, że za Kiecy poprawiła się estetyka centrum miasteczka. Ja bym na waszym miejscu jednak bardziej doceniał Kiecę bo w Wodzisławiu mało jest ambitnych osób którym by się chciało coś robić w tak... nieperspektywicznym miejscu.
Największym kwiczącym frustratem na forum to jesteś ty Arteksie bo kwiczysz w każdym temacie dotyczącym Wodzisławia, Żor czy Jastrzębia i wszędzie piszesz o wielkim Rybniku a tymczasem nie raz cię punktowałem i sprowadzałem na ziemię jak bujałeś w obłokach i porównywałeś Rybnik do Gliwic czy Bielska. Różnimy się tym, że ja bym chciał silnego regionu ale ty chcesz tylko silnego Rybnika, dlatego ty i tobie równi stosują zasadę "dzieł i rządź" by skłócić resztę regionu.
Co Kieca ma zrobić? Przede wszystkim porozmawiać, co skłoniło ich do tej decyzji. Być może to było spowodowane jakimś urzędnikiem albo inną sprawą. Poza tym podatki są jednymi z najmniejszych w regionie ale jeśli Karuzele stać na płacenie CIT-u w innym mieście to stać ich również na wyższy podatek od nieruchomości przy prowadzeniu działalności handlowej, tylko że wtedy to również uderzy w innych przedsiębiorców.
Śmiejesz się, z Wodzisławia z rankingu odnośnie ilości dni smogowy, kiedy Rybnik zajął 3 pozycję w rankingu średniorocznego stężenia benzopirenu !!? Gratuluję ci jest powód do dumy.
Odnośnie gospodarki to jak zamkną kopalnie Chwałowice i Jankowice a uwierz to może być dużo szybciej niż ci wydaje to dopiero zobaczysz zmiany w Rybniku.... Mam nadzieję, że to nie nastąpi szybko a do tego czasu uda się zbudować silny region i przygotować do transformacji, ale do tego by to zrobić trzeba usunąć takich prowokatorów, którzy tylko szczują a nic nie robią dla tego regionu.
Biedny Kieca, co on ma zrobić?... Wodzisław nie ma żadnych większych zakładów. Wodzisław ma kadry takie jak tu poniżej czyli samych kwiczących frustratów. Brak znaczących firm które mogłyby coś rozruszać. Brak ambitnych ludzi na miejscu by chcieli tworzyć jakieś firmy. Nadzieją EkoOkna... które jednak siedzibę mają i będą miały w Kornicach, a nie w Wodzisławiu. W rankingu Rzeczpospolitej na najbardziej rozwijające się samorządy 2023 Rybnik na 4. miejscu. Jastrzębie na 9. Żory na 40. Wodzisław na (UWAGA!!!) - 680... Sami się przekonajcie, że nawet w obiektywnych badaniach rankingowych dzieli was przepaść wobec innych. W poziomie smogu PM10 za to Wodzisław nadal na wysokim 5. miejscu.
Jaka przyszłość Wodzisławia? Żadna... I wy doskonale o tym wiecie ale zamiast się wziąć do jakieś roboty lub się przeprowadzić to kwiczecie i hejtujecie silniejszych i bogatszych którzy idą cały czas do przodu. I myślicie, że coś się wokół zrobi, że coś za was ktoś podejmie decyzję? heheheh
Wiadomość, że Karuzela ma siedzibę w Rybniku mnie ucieszyła - nie wiedziałem. :D Jak się rozwinie działalność biurowa w Rybniku, firmy będą się tu przenosić.
zxc - jeszcze Złote Tarasy i Sky Tower w Wodzisławiu wybudować, no bo w końcu inwestor nie wie lepiej co się mu będzie bardziej opłacało, zxc może jakiś kosmodrom albo tor Formuły 1 jeszcze byś chciał, nieźle niektóry są odklejeni od rzeczywistości
z tą karuzelą to przegięcie, UM nie widzi w tym nic złego? Jeszcze im się podkładać? Teraz mają plan postawienia blaszaka pod samym parkiem miejskim i zniszczenia efektu pięknego parku i pałacu. Oby ta rozbudowa marnego blaszaka nigdy nie doszła do skutku. Zresztą poparzcie na byłe tesco, jak możnaby tam zrobić porządny shoping park a jest tandeta z parkingiem na którym nie ma miejsc i wiecznie dochodzi do stłuczek. szkoda że ten wodzisławski przedsiębiorca co ma teraz byłe tesco taki minimalizm funduje we własnym mieście, a nie zaprojektował czegoś naprawdę fajnego. Ten nowy pawilon powinien być 3-4 piętrowy podobnie, parking podziemny a całe tesco przerobione i też z dwoma poziomami. no ale jest u nas we wszystkim MINIMALIZM. Po co w Wodzisławiu jak jest w Rybniku. Znacie przecież to i kto tak powiedział.
Kieca powinien z tego się wytłumaczyć dlaczego Karuzela tam płacą podatki! To skandal!
Ja byłem na tej stronie i to widziałem. To ty się kompromitujesz bo i w KRS jest napisane kto jest właścicielem i na stronie Mitiska szczegółowy podział. Wytłumacze ci to łopatologicznie tak: to, że w w Radlinie jest kopalnia Marcel i należy do PGG, która jest właścicielem nie oznacza tego, że Radlin dostanie coś z podatku CIT, którym obciążone są spółki prawa handlowego. To, że Biedronki są w Wodzisławiu to nie znaczy, że Jeronimo Martins odprowadzi tu podatek CIT. Po prostu właściciele Pękalski (Warszawa) i Botorek ( Poznań / 50 procent i Mitiska ( Belgia) z jakiegoś sobie znanego powodu założyli firmę w Rybniku i mają do tego prawo, chociaż czy to powinno być praktyką. Dlatego np. Warszawa się tak bogaci bo wiele firm tam odprowadza podatek CIT.
@MGol- dawno temu ci to pisałem na innym forum że to mają rybnikersi . I jeszcze na złość zrobili robiąc płatny parking cały tydzień. Dalej mi nie wierzysz ;-)
@stary52 pisze prawdę. Tak samo z tą konurbacją. Mało kto już dziś oprócz 5 kolumny chce zadawać się z Rybnikiem. Za to niszczenie wszystkich wokół.
Masz linka pod nos i się już nie kompromituj.
krs-pobierz.pl/galeria-wodzislaw-karuzela-spolka-z-ograniczona-odpowiedzialnoscia-i414054
Sprawdziłem NIP oraz stronę Mitiska Reim i widzę, że stary52 to Ty piszesz głupoty. Nie sprawdzisz a piszesz. Nawet ci to skopiowałem:
'Mitiska REIM, wiodący inwestor specjalistyczny w europejskich parkach handlowych, ogłosiła dziś nowe, duże strategiczne partnerstwo z Karuzela Holding. Zgodnie z warunkami umowy Mitiska REIM i Karuzela utworzą w Polsce spółkę joint venture, a należący do Mitiska REIM fundusz FRI 2 nabędzie 50% udziałów w 2 parkach handlowych i 2 galeriach należących do Karuzela". "Obie galerie, będące dominującymi lokalnymi centrami handlowymi, zlokalizowane są we Wrześni i Wodzisławiu". "Karuzela Holding jest polską firmą deweloperską, założoną i prowadzoną przez Pana Janusza Botorka i Grzegorza Pekalskiego, specjalizującą się w inwestowaniu, rozwoju, wynajmie i zarządzaniu nieruchomościami komercyjnymi w Polsce.
Poprzez swoje biura w Warszawie i Poznaniu Karuzela Holding realizuje cały proces deweloperski skupiając się na budowie i wynajmie parków handlowych i galerii w miastach powyżej 50 000 mieszkańców".
Odnośnie podatku CIT to kolego to ja zwróciłem uwagę o tym gdzie Karuzela płaci podatek. Robi to od momentu jej otwarcia bo nikt z naszych włodarzy nawet na ten temat nie prowadził rozmów by spółkę założyć w Widzisławiu. Karuzela nie ma nie ma nic wspólnego z Rybnikiem oprócz tego, że Boza Inwestycje prowadzi dla nich księgowość i jest zarejestrowana w Rybniku razem ze spółką Karuzela.
"Chcesz współpracować z czymś co chce Cię pożreć?" Myślisz, że Sosnowiec pała miłością do Katowic, albo Zabrze do Chorzowa? Są w konurbacji bo im się to opłaca i się rozwijają, za to region się zwija. Serio porównujesz Rybnik do Rosji? To, że jest jak jest to jest wina naszych włodarzy i tego, że przez lata nic dla nas nie robili. Poza tym w Konurbacji byłyby Żory, Jastrzębie, Racibórz a nie tylko Rybnik.
@Mgol chyba żartujesz, orientuj się i przestań pisać głupoty, jak ty chcesz współpracować z czymś co chce cię pożreć? Wpisz se w google "karuzela wodzislaw nip" to zobaczysz, że się mylisz i to sąsiedzi z północy się pasą na podatkach, które powinny trafiać do Wodzisławia. Ukraińconm idź powiedz, że trzeba współpracować z Rosją.
Don C wodzisławska Karuzela należy do belgijskiego funduszu inwestycyjnego Mitiska Reim i możesz to sobie sprawdzić na ich stronie. Jednakże zapewne nikt z urzędu z nimi na taki temat nie rozmawiał. Czy administrator jest zakochany w Rybniku to tego nie wiem ale ogólnie to miasta subregionu powinny współpracować a nasz region powinien tworzyć konurbację. Powinniśmy brać przykład z metropolii i robić jeden wspólny przetarg na prąd, komunikację, gaz czy odbiór śmieci.
@MGol - już ci dawno pisałem że Karuzele mają rybnikersi.Dlatego uraczyli nas taką tandetą i jeszcze bezczelnie parking płatny zrobili.Dziwie się ludziom co tam parkują.
Ogólnie administrator ze swoimi klakierami są zakochani w rybniczku. Stąd też tam co chwilę jeżdżą się lansować.
Do ~Hynio_z_dyniom
Mistrzu polemiki to nie Kieca pogonił PiS tylko mieszkańcy więc przestań pisać bzdury.
Niestety jego też nie chcieli wyborcy w Sejmie na szczęście.
Utrata kasy za brak jednego podpisu to jest dopiero mistrzostwo.
Takich przykładów można mnożyć wiec możesz całować w rękę swojego przywódce.
Ile Kieca dostał głosów w Wodzisławiu? Chyba około 7000 . To stanowi wyraz jego aktualnej popularności wśród wyborców zarządzanego przez niego miasta z 46000 mieszkańców. To jest miarodajna ocena jego intelektualnych możliwości zarządzania.
W swoim poprzednim poście podałem kwotę CIT, którą płaci Karuzela, jednakże 23% tej kwoty trafia do samorządów, więc tylko w poprzednim roku z tego powodu do miasta nie trafiło ponad 50 tyś. zł bo trafiły do Rybnika. W takim razie o rozbudowę galerii niech się starają w urzędzie w Rybniku jak tu podatków płacić nie chcą.
No nareszcie zaczynamy realnie patrzeć i porównywać Wodzisław do sąsiadów , te porównania nie wychodzą źle one wychodzą tragicznie. No ale mamy to co sami chcieliśmy.
Nie wiem na ile nastąpiło przebudzenie po wyborach i przed kolejnymi wyborami, ale na temat obwodnicy wszyscy trąbią od 15 lat i na tą chwilę nie ma nawet projektu. Teraz kiedy Rybnik i Racibórz już mają przynajmniej częściowo to pisze się o projekcie. Odnośnie budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego już kilka razy pisałem, że powinniśmy brać przykład z Żor gdzie te sprawy zostały załatwione kilka lat temu tak jak np. sprawy śmieci w Raciborzu. Sprawy te zostały przespane, a posłowie z tego regionu jak i prezydent zamiast rozwijać miasto skupili się na wzajemnych animozjach. Po tylu latach prezydent głosi hasła, o których cześć ludzi ( w tym ja) pisało już przynajmniej kilka lat temu. Gdzie inwestycje dla młodych? Hala, która była zapowiadana już przynajmniej z 15 lat , aquapark czy stadion? Przepraszam stadion w Bielsku/ Gliwicach, aquapark w Tychach albo mniejsze fajne pływalnie w Żorach, Raciborzu czy Gorzycach a Hala w Jastrzębiu czy Gliwicach.
Z innej beczki okazuje się, że galeria Karuzela Wodzisław już od kilku lat odprowadza podatek CIT do Rybnika bo tam jest zarejestrowana, chociaż z Rybnikiem nie ma nic wspólnego a później płacz, że w mieście kasy nie ma a tylko w poprzednim roku mogło wpłynąć ponad 220 tyś. zł więcej do kasy miasta. Wyobrażacie sobie żeby elektrownia Rybnik płaciła podatki w Wodzisławiu? Jeszcze wtedy, kiedy podatki od prowadzenia działalności gospodarczej są dużo mniejsze niż stawki podatku niż w innych miastach regionu.
a co miał robić "miesięcznice" jak twój kaczor?
miał pogonić pis i pogonił
to ważniejsze niż jakieś twoje fobie