Nieoczywiste instrumenty perkusyjne bohaterem kolejnych koncertów umuzykalniających
Ależ to były koncerty umuzykalniające! Instrumenty perkusyjne z wibrafonem w roli głównej i grający na nich Damian Drzymała rozgrzali młodą publiczność RCK-u do czerwoności. Przez chwilę można się było poczuć jak na karnawale w Rio!
Damian Drzymała jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach, a obecnie wykładowcą Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Uczy również w szkołach muzycznych I i II stopnia w Cieszynie i Żywcu, a także współpracuje na co dzień z NOSPR-em i Filharmonią Śląską w Katowicach. Specjalista od instrumentów perkusyjnych zaprezentował między innymi grę na wibrafonie. Młodzi melomani mogli nie tylko wysłuchać, jak faluje dźwięk wibrafonu podłączonego do prądu oraz jak brzmi bez podłączenia, ale co niektórzy śmiałkowie mogli również spróbować zagrać na tym wyjątkowym instrumencie. Poza wibrafonem prezentowane były również marakasy - w tym własnoręcznie wykonany z kokosa, a także paszcza - plastikowe pudełko akustyczne, cowbell - krowi dzwonek, bongosy, konga, kajon czy cabsa. Następną część instrumentów perkusyjnych dzieci poznają w grudniu, kiedy to nasz gość ponownie nas odwiedzi.
Podczas koncertów wybrzmiało kilka utworów muzyki filmowej, m.in. motyw z filmu „Harry Potter” i „Piraci z Karaibów”, a także słynny „Somwhere over the rainbow” ze „Śniadania u Tiffaniego”, w którym wibrafoniście akompaniował sam prowadzący koncerty, czyli Franciszek Borysowicz.
Gość RCK-u zagrał również utwór „Amsterdam” i „Sonny Rollins” St. Thomas’a. Ale gdy wybrzmiał utwór Carlosa Santany „Corazon espinado” na sali widowiskowej zapanował prawdziwy karnawał. Młoda publiczność niezwykle się ożywiła, a ta siedząca na scenie grała na wszystkich drobnych instrumentach perkusyjnych tworząc w ten sposób mini orkiestrę.
Dla młodych muzyków to był z pewnością niezapomniany koncert! Kolejny już 21 listopada.
Przypominamy, że w koncertach umuzykalniających za każdym razem bierze udział w 3 spotkaniach kilkanaście klas 1-3 z raciborskich szkół podstawowych. Franciszek Borysewicz organizuje je już od 41 lat. Koncerty są dofinansowane z budżetu Miasta Racibórz.
źródło: RCK
Marakasy, krowie dzwonki, bongosy, konga, kajon, cabsa czy inne kokosy mają być nieoczywistymi instrumentami perkusyjnymi?
Nieoczywisty perkusyjny to jest fortepian, co nie?