Szpital psychiatryczny w Rybniku stał się kliniką. To prestiż dla miasta i korzyści dla pacjentów [ZDJĘCIA]
Rybnicki psychiatryk znalazł się w elitarnym gronie szpitali III (najwyższego) poziomu referencyjnego. Od teraz oficjalna nazwa placówki to Kliniczny Szpital Psychiatryczny SPZOZ w Rybniku.
Nie zrobili tego dla zmiany nazwy
Wejście rybnickiego szpitala psychiatrycznego na wyższy poziom to efekt współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego w Katowicach, która została zapoczątkowana trzy lata temu.
- To się nie stało z dnia na dzień. Nie zrobiliśmy tego tylko dla zmiany nazwy. Dzięki temu świadczenia i opieka nad pacjentem są na coraz wyższym poziomie - mówi dyrektor szpitala prof. Joachim Foltys.
Dzięki współpracy z AWF w szpitalu udzielane są świadczenia z zakresu fizjoterapii i rehabilitacji.
Pacjenci ze schizofrenią ćwiczą w wirtualnej rzeczywistości
Klinika to również projekty badawcze. Taki projekt prowadzi w rybnickim szpitalu psychiatrycznym Magdalena Nowak-Dziedzic, kierownik oddziału dziennego Klinicznego Szpitala Psychiatrycznego w Rybniku.
- Ten projekt bada wpływ aktywności fizycznej na stan zdrowia pacjentów z rozpoznaniem schizofrenii. Schizofrenia to choroba, która sprawia, że pacjenci wycofują się z aktywności. Szukaliśmy sposobów, które ich zaktywizują
- wyjaśnia Magdalena Nowak-Dziedzic.
Pacjenci ćwiczą w wirtualnej rzeczywistości przy użyciu Kinecta (urządzenie pozwala na interakcję z konsolą bez konieczności używania kontrolera, poprzez ruchy ciała). Zajęcia trwają 20 minut i odbywają się trzy razy w tygodniu.
Cały cykl ćwiczeń w ramach projektu badawczego trwa trzy miesiące. Na początku i na końcu pacjenci są poddawani badaniom psychologicznym, psychiatrycznym, fizjoterapeutycznym oraz laboratoryjnym. - Badamy, co się w tym czasie zmieniło - dodaje specjalistka. Projekt wciąż trwa, dlatego jest jeszcze za wcześnie by mówić o konkretnych wnioskach.
Korzyści dla pacjentów, korzyści dla lekarzy, korzyści dla uczelni
Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach nie jest jedyną uczelnią, która współpracuje z Klinicznym Szpitalem Psychiatrycznym w Rybniku. Chętne do zacieśniania współpracy są m.in.: Śląski Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Sztuk Pięknych.
- Współpraca z uczelniami wyższymi nas wzbogaca - twierdzi dyrektor J. Foltys i jednocześnie wskazuje, że korzyści są obopólne. Średnio w szpitalu przebywa około 700 pacjentów, cierpiących na całe spektrum chorób. Co więcej, funkcjonują tu oddziały dzienne i sądowe. Taki stan rzeczy czyni z Klinicznego Szpitala Psychiatrycznego w Rybniku świetną bazę naukowo-dydaktyczną.
Podziwu dla przeobrażeń dokonujących się w rybnickim szpitalu psychiatrycznym nie kryje prof. Marek Krzystanek - kierownik Katedry i Kliniki Rehabilitacji Psychiatrycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Zdaniem prof. Krzystanka, rybnicki szpital znajduje się dziś w awangardzie leczenia psychiatrycznego.
- Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w przyszłości powstał tu zakład (może docelowo katedra) rehabilitacji psychiatrycznej, związana ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym - mówi dyrektor Joachim Foltys.
Prestiż dla miasta
- To jest nobilitacja dla miasta - komentuje "awans" szpitala prezydent Piotr Kuczera, zwracając uwagę na pozytywne zmiany, które zaszły w szpitalu w ostatnich latach, m.in. otwarcie Centrum Zdrowia Psychicznego przy ul. Rudzkiej 13 oraz liczne inwestycje.
W planach jest również uruchomienie centrum zdrowia psychicznego dla mieszkańców powiatu rybnickiego. Zostanie ono zlokalizowane w Czerwionce-Leszczynach przy rondzie u zbiegu ulic 3 Maja, Furgoła i Parkowej. Aktualnie jedyne, czego brakuje do uruchomienia tej placówki, to kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Inwestycje o wartości 40 mln zł
Skala zmian, do których doszło w rybnickim szpitalu psychiatrycznym w Rybniku robi wrażenie. Dość powiedzieć, że wartość rozpoczętych w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy inwestycji szacuje się na kwotę 40 mln zł. To m.in.: remont kotłowni, zabudowa wind, remont oddziału zakładu opiekuńczo-leczniczego, termomodernizacja (wymieniono około siedmiuset okien), budowa centrum diagnostycznego (na wyposażeniu ma być m.in. tomograf oraz RTG), wymiana ponad 700 łóżek szpitalnych.
Przykładem jednej z niedawno ukończonych inwestycji jest centrum monitoringu. Kosztowało ono 6 mln zł. W obiektach szpitalnych zamontowano ponad 200 nowoczesnych kamer. Funkcjonują one w ramach systemu, który automatycznie wykrywa niebezpieczne sytuacje, np. przewrócenie się pacjenta czy atak na pracownika szpitala. Oprócz informacji audiowizualnej dla operatora monitoringu, system generuje również alert e-mailowy oraz sms-owy o zdarzeniu. Monitoring jest tak pomyślany, że nie przetwarza informacji o pacjentach, dzięki czemu nie dochodzi do kolizji z RODO.
Ludzie
Prezydent Rybnika
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Mają wirtualne okulary więc można się pokusić poleżeć i zobaczyć co pokazują.
Może spacery po Kalifornii 3D Virtual albo kasyna w Los Angeles.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Jaka to klinika jak tam trzymali ludzi bezpodstawnie latami
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Zacznijcie leczyć pacjentów od oczyszczenia ich organizmów z metali ciężkich, zwłaszcza tych "przypadkiem" umieszczonych w ich organizmach przez "charytatywną" big pharmę...
Do schizofrenika lekarz musi podejść i żyć jak schizofrenik aby ten widząc poprawę w drugim dokonał rozłamu choroby.
Tak wyleczyłem 3 osoby.
Ktoś kiedyś dobrze powiedział to jest sen na jawie.
Nie wybudzony pacjent.
Muzy gdzieś indziej zatrzymany w fazie REM.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
@zxc - no ale widzisz, pomału ale do przodu. Sporo z kilkusetosobowej kadry dojeżdża do tam do pracy także z Wodzisławia. Pielęgniarki mają dodatki których nie ma w zwykłym szpitalu.
hehehehehehe, no cóż jakie miasto taka klinika.
Niech pokażą.jak wygląda dermatologia oraz onkologia w Rybniku, śmiech przez łzy !
To pierwszy szpital o statucie klinicznym w naszym okręgu! Jak się uruchomi nowe Ministerstwo Edukacji to nie będzie już przeszkód w utworzeniu Rybnickiej Medycznej Szkoły Wyższej. :D Rybnik naukowym ośrodkiem medycznym? Nie mam nic przeciwko.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu