Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak działa dzbanek filtrujący wodę? Czy woda z dzbanka filtrującego jest zdrowa?

Dzbanek filtrujący do wody to sprzęt, który coraz częściej pojawia się w naszych domach, zapewniając dostęp do oczyszczonej i zdrowej wody pitnej. Zastanawiasz się, jak działa ten niewielki gadżet, który poprawia jakość wody z kranu? I czy rzeczywiście woda z dzbanka filtrującego jest zdrowa? Sprawdź odpowiedzi na nurtujące cię pytania.

Jak działa dzbanek filtrujący wodę? Czy woda z dzbanka filtrującego jest zdrowa?
Dwie kobiety siedzące przy stoliku, jedna nalewa drugiej wodę z dzbanka BRITA

Czy warto kupić dzbanek filtrujący?

Każdy z nas powinien wypijać od 1,5 do 3 litrów wody dziennie, w zależności od indywidualnych zapotrzebowań, warunków klimatycznych i intensywności aktywności fizycznej.

Samo porzucenie picia wody butelkowanej na rzecz picia wody z kranu to bardzo oszczędny krok, zarówno dla portfela, jak i środowiska. Nie wszystkim jednak odpowiada smak kranówki. Wówczas opłacalną i komfortową inwestycją staje się dzbanek filtrujący. W końcu duże znaczenie dla optymalnego funkcjonowania organizmu ma jakość pitej wody – pomaga go utrzymać w dobrym zdrowiu.

Korzystanie na co dzień z dzbanka filtrującego wodę ma wiele zalet:

  • oszczędność pieniędzy – litr wody z kranu jest tańszy niż litr wody butelkowanej;
  • dbałość o środowisko – filtrowanie wody to znacząco mniejsze generowanie plastiku;
  • wodę z kranu masz zawsze pod ręką;
  • ma przyjemny smak i aromat;
  • zmiękczona przefiltrowana woda jest łagodniejsza dla sprzętów AGD;
  • filtrując wodę z kranu, nie musisz martwić się o jej zapasy i dźwiganie ciężkich zgrzewek.

Jak działa dzbanek filtrujący wodę?

Dzbanek filtrujący działa na zasadzie przepuszczania wody przez specjalny filtr, który zatrzymuje i usuwa zanieczyszczenia. Najczęściej stosowane filtry w dzbankach to węgiel aktywny i żywica jonowymienna. Węgiel aktywowany jest doskonały do usuwania chloru, nieprzyjemnych zapachów i smaków z wody. Potrafi też częściowo zahamować rozwój bakterii. Nie służy jednak do usuwania bakterii z wody. Zresztą zgodnie z wymogami sanitarnymi, w kranówce nie powinny znajdować się żadne chorobotwórcze mikroorganizmy. Z kolei żywica jonowymienna redukuje metale ciężkie, takie jak ołów i miedź.

Pamiętaj, że filtr nie wychwyci wszystkich cząsteczek znajdujących się w wodzie – nie demineralizuje jej. Woda pozostaje więc czysta, ale wciąż bogata w wartościowe składniki mineralne.

Osoba nalewająca wodę z kranu do dzbanka filtrującego BRITA

Aby filtr dobrze wychwytywał zanieczyszczenia i neutralizował nieprzyjemny smak (czasem nawet potrafi zebrać drobne zawiesiny i piasek, w zależności od budowy), powinien być regularnie wymieniany w dzbanku filtrującym. Jeden wystarczy na około miesiąc filtrowania, czyli na około 150 litrów wody.

Nie musisz jednak martwić się datą wymiany filtra. Większość nowych dzbanków jest wyposażona w specjalny wskaźnik – mechaniczny lub elektroniczny. Znajduje się on najczęściej na pokrywie. Popularny jest wskaźnik zaznaczania daty ostatniej wymiany filtra. Trzeba jednak zawsze pamiętać o tym, by tę datę ustawić ręcznie. Są także nowocześniejsze rozwiązania informujące o liczbie uzupełnień dzbanka wodą lub odliczające czas do kolejnej wymiany filtra.

Tuż po wymianie filtra w wodzie mogą pojawić się ciemne drobinki. To zupełnie naturalne zjawisko. Dzieje się tak, ponieważ w filtrach często znajduje się węgiel aktywny pochodzenia naturalnego, pozyskany z łupin orzecha kokosowego, a część jego drobinek może trafić do wody. Bez obaw, nie mają one niekorzystnego wpływu na ludzki organizm.

Jak jest zaprojektowany dzbanek filtrujący?

Dzbanek filtrujący jest zazwyczaj wykonany ze sztucznego tworzywa. Te dobrej jakości, na przykład marki BRITA, nie powinny zawierać BPA (bisfenolu typu A). Wiele modeli ma smukły kształt, dostosowany tak, by mieścić się w drzwiach lodówki. Dzięki temu możemy mieć stały dostęp do świeżej schłodzonej wody. Dodatkowym atutem większości dzbanków jest możliwość mycia ich w zmywarce (nie czyścimy w niej jednak filtrów!).

Szeroki wybór dzbanków filtrujących pozwala nie tylko na dopasowanie ich do własnych potrzeb, lecz także do wystroju wnętrza. Sprzęty te występują w najróżniejszych designach – wyróżniają się często nowoczesną formą, wzornictwem i są dostępne w różnych wariantach kolorystycznych.

Najlepszy dzbanek filtrujący, czyli jaki? Dowiedz się, jaki dzbanek filtrujący wybrać >>

Czy woda z dzbanka filtrującego jest zdrowa?

Filtracja usuwa szkodliwe substancje chemiczne, metale ciężkie, pestycydy, herbicydy i inne zanieczyszczenia, co sprawia, że woda staje się przyjemna w smaku i jest jak najbardziej zdrowa. Miejska kranówka jest zdatna do picia, stale sanitarnie kontrolowana, ale w zależności od ujęcia jej smak może nie każdemu odpowiadać. Dzbanek filtrujący pomoże zneutralizować niepożądany aromat.

Osoba nalewająca przefiltrowaną wodę z dzbanka BRITA do czajnika elektronicznego

Jak długo można używać jednorazowo przefiltrowanej wody z dzbanka?

Przefiltrowana woda ogranicza osadzanie się kamienia i ma przyjemny smak. Jednak z czasem traci swoją wartość i zdatność do picia, tak samo jak woda butelkowana. Po przefiltrowaniu jej powinno się ją spożyć w ciągu 12 godzin. Po tym czasie w wodzie mogą zacząć rozwijać się szkodliwe mikroorganizmy. Nie musisz jej jednak wylewać do zlewu – zużyj ją na przykład do podlania roślin doniczkowych w domu.

Pilnuj też, by dzbanek z przefiltrowaną wodą nie stał w nasłonecznionym miejscu – promienie słońca przyspieszają rozwój drobnoustrojów w wodzie.

Gdzie wyrzucić zużyty filtr do wody z dzbanka filtrującego?

Zużyte filtry do wody, wyjęte z dzbanka filtrującego, należy wyrzucić do odpadów zmieszanych. Pamiętaj, że wkład filtra jest bezpieczny dla środowiska, nie stanowi dla niego zagrożenia.

Materiał zewnętrzny