Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Porównanie śrub trapezowych z innymi typami napędów - co wybrać dla swojego projektu?

Przekładnie trapezowe odpowiadają za działanie wielu maszyn. Ich szerokie zastosowanie sprawia, że mają duże znaczenie w różnych gałęziach przemysłu. Warto więc poznać to zagadnienie bliżej. W artykule opisujemy najważniejsze zalety śrub trapezowych oraz wyjaśniamy, jaką funkcję pełnią w różnych aplikacjach.

Porównanie śrub trapezowych z innymi typami napędów - co wybrać dla swojego projektu?

Śruby trapezowe w układach przeniesienia napędu

Nazwa tego rodzaju śrub pochodzi od ich charakterystycznego gwintu o przekroju trapezowym. Są one kluczowym elementem przekładni trapezowych, w których odpowiadają za przekształcenie ruch obrotowy na ruch liniowy. Specyfika ich działania w połączeniu z dużą różnorodnością oraz licznymi działaniami sprawia, że śruby trapezowe są powszechnie stosowane w różnych aplikacjach. Można spotkać je np. w obrabiarkach sterowanych numerycznie, prasach śrubowych i hydraulicznych, tokarkach lub podnośnikach gwintowych. Doskonale sprawdzają się również w urządzeniach napędzanych ręcznie takich jak imadła.

W przeciwieństwie do napędów paskowych i łańcuchowych, śruby trapezowe mogą przenosić duże obciążenia i zapewniają sztywność całego układu.

W porównaniu z napędami opartymi na śrubach kulowych, trapezowe odznaczają się zaś prostotą konstrukcji. Śruby nie mają łożysk, co usprawnia prace konstruktorskie i serwisowe, a także minimalizuje ryzyko awarii. Śruby trapezowe są również tańsze od kulowych.

 

Rodzaje śrub trapezowych: symetryczne, niesymetryczne i inne

Szerokie wykorzystanie śrub trapezowych jest wynikiem m.in. dużego zróżnicowania tych elementów i możliwości dostosowania ich do wymagań wielu aplikacji. Najważniejszy sposób podziału śrub trapezowych uwzględnia konstrukcję gwintu i wyróżnia dwa typy:

  • śruby trapezowe symetryczne: dzięki możliwości pracy w obu kierunkach ruchu cechują się dużą uniwersalnością;
  • śruby trapezowe niesymetryczne: umożliwiają ruch tylko w jednym kierunku, co ogranicza zakres ich zastosowań. Z drugiej strony jednak niesymetryczny gwint jest mniej podatny na uszkodzenia. Dzięki temu umożliwiają przenoszenie większych obciążeń i cechują się większą efektywnością.

 

Śruby trapezowe różnią się między sobą również pod względem technologii wytwarzania. Mogą one być wykonane w wyniku obróbki termicznej lub skrawaniem. Ze względu na mniej skomplikowany proces produkcji, tańsze są te drugie. Śruby wytwarzane poprzez obróbkę termiczną cechują się jednak większą wytrzymałością. W niektórych przypadkach różnice w trwałości mogą wynieść nawet 20% w porównaniu do tych produkowanych obróbką skrawaniem.

Do produkcji śrub trapezowych wykorzystuje się różne materiały. Najczęściej są to następujące gatunki stali:

  • stal niskowęglowa typu CK15 o dużej podatności na obróbkę (umożliwia wykonanie śrub i nakrętek w wielu rozmiarach);
  • stal węglowa konstrukcyjna C45 do zastosowania w aplikacjach zwiększonej wytrzymałości;
  • stal nierdzewna do pracy w agresywnych środowiskach.

Poza samymi śrubami, dla funkcjonalności danego układu znaczenie ma też zastosowana w nim nakrętka. Śruby trapezowe mogą współpracować z następującymi rodzajami nakrętek:

  • cylindrycznymi zdolnymi do przenoszenia dużych obciążeń. Ich konstrukcja generuje jednak ograniczenia co do specyfiki napędu – współpracują tylko z układami pracującymi przy małych i średnich prędkościach;
  • kołnierzowymi przeznaczonymi do stosowania w napędach pracującymi w sposób ciągły (w połączeniu ze śrubami trapezowymi symetrycznymi);
  • sześciokątnymi przystosowanymi do pracy w układach sterowanych i napędzanych manualnie.

 

Zalety śrub trapezowych. Czemu warto je stosować?

Na szerokie rozpowszechnienie śrub trapezowych wpływ mają także ich liczne zalety. Z punktu widzenia konstruktorów maszyn przemysłowych największe znaczenie mają na pewno:

  • uniwersalność: śruby trapezowe mogą być zastosowane w różnych układach, niezależnie od prędkości, przenoszonych obciążeń, trybu pracy i innych czynników. Pełną kompatybilność z daną aplikacją zapewnia ponadto zróżnicowanie nakrętek;
  • wytrzymałość: gwint o przekroju trapezowym zapewnia stabilność całego układu i umożliwia niezawodne przenoszenie napędu w różnorodnych warunkach pracy;
  • dokładność: konstruktorzy mogą dostosować śruby trapezowe symetryczne do specyfiki danej aplikacji, osiągając oczekiwaną efektywność i precyzję działania układu przeniesienia napędu.

 

Śruby trapezowe – zastosowania w przemyśle

Uniwersalność, wytrzymałość i precyzja działania sprawiają, że śruby trapezowe są rozwiązaniem często wykorzystywanym w układach przeniesienia napędu. Sposób ich działania umożliwia efektywne przekształcenie ruchu obrotowego na liniowy, a dzięki różnym rodzajom nakrętek, śruby trapezowe można do specyfiki różnych zastosowań. Duże zróżnicowanie – także jeśli chodzi o technologię produkcji – to gwarancja doboru śruby spełniającej wszystkie stawiane przed nią wymagania oraz niezawodności pracy całego układu.

Materiał zewnętrzny