Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Gdzie znajduje się obraz świętej Barbary z Cechowni KWK Anna?

4 grudnia 2011 roku odbyła się w Pszowie niezwykła uroczystość. W związku z likwidacją kopalni górnicy przenieśli obraz św. Barbary, który był w cechowni kopalni Anna, do pszowskiej bazyliki. Inicjatorem tego wydarzenia był między innymi Paweł Kowol. Uroczystości przeniesienia obrazu zgromadziły tłumy.

Gdzie znajduje się obraz świętej Barbary z Cechowni KWK Anna?Fryderyk Kamczyk
Paweł Kowol przy obrazie św. Barbary w pszowskiej bazylice

W 2012 roku działająca w Pszowie kopalnia węgla kamiennego Anna (Ruch II Anna) przestała istnieć. Została ona połączona z Rydułtowami. Wchłonięcie pszowskiej kopalni przez rydułtowską wiązało się z usunięciem sztygarowni, cechowni i wielu stanowisk związanych z funkcjonowaniem kopalni. Wtedy Paweł Kowol podjął inicjatywę związaną z tymi zmianami.

- Podjąłem rozmowy z organizacjami związkowymi i wyszedłem z inicjatywą przeniesienia tego ważnego obrazu do naszej bazyliki. Było to symboliczne zamknięcie kopalni Anna. Wymyśliliśmy, że w Barbórkę zostanie przekazany ten obraz, który znajdował się w cechowni, do bazyliki. Cechownia to było miejsce, gdzie górnicy oddawali hołd naszej patronce przed zjazdem na dół kopalni – mówi Paweł Porwoł, były dyspozytor główny i przewodniczący Z.Z. Nasza Kadra.

Komuna nie chciała obrazu, wrócił po strajkach solidarnościowych

Obraz był od początku powstania cechowni, jednak władzom komunistycznym ta sytuacja przeszkadzała.

- Jak przyszła komuna, głęboko wkraczająca w struktury kopalni, to pod przykrywką remontu obraz został usunięty. Trzeba było go wynieść, aby rzekomo nie został uszkodzony. Wrócił dopiero po strajkach solidarnościowych. To był jeden z postulatów pracowników kopalni Anna. Obraz powrócił jeszcze w trakcie strajków w sposób uroczysty – mówi Paweł Kowol.

Różne były kulty świętej Barbary na kopalniach. Czasem były to obrazy, innym razem figurki patronki górników. Jak wspomina pan Kowol, na kopalni Anna był pewnego rodzaju ołtarz z wizerunkiem świętej.

Dwie Barbary w jednym kościele

- Z pomysłem przeniesienia obrazu poszliśmy do dyrekcji kopalni. Wcześniej ustaliliśmy wszystko z ówczesnym proboszczem, księdzem prałatem Józefem Fronczkiem. Proboszcz zwrócił wtedy uwagę, że trzeba wybrać stosowne miejsce w kościele, gdyż w bazylice był już ołtarz, na którym znajdował się obraz świętej Barbary. Dyrektor śp. Janusz Matuszek wyraził zgodę, ale chciał więcej informacji. Warto wspomnieć, że z kopalni, bez względu na warunki atmosferyczne szła procesja w asyście orkiestry, były też poczty sztandarowe na mszę. Tak było od strajków solidarnościowych. Obraz został poddany głębokiej renowacji w 2011 roku. Z tyłu tego obrazu powinny być cztery daty – malowania 1908 rok, konserwacji 1980 i przemalowania 2000 i 2011 rok. Pierwsza konserwacja i pierwsze przemalowanie została wykonana przez Witka Kubka, pracownika naszej kopalni, który miał zdolności artystyczne. Istniało ryzyko, że w ciągu najbliższych kilku lat ten obraz nie będzie stanowił żadnej wartości, dlatego była konieczność dokładnej renowacji. Takiego przemalowania i konserwacji dokonał artysta Trzos - mówi Paweł Kowol.

Uroczystość ściągnęła tłumy

- Dwa razy w Pszowie były takie tłumy. Pierwszy raz to listopad 1980 roku, kiedy przyjechał biskup Bednorz. Drugą uroczystością było właśnie przekazanie tego obrazu, czyli 4 grudnia 2011 roku. Obraz po dziś dzień jest i warto go zobaczyć w bocznej kaplicy pszowskiej bazyliki. Przed przeniesieniem obrazu z inicjatywy Jerzego Grycmana wykonano w zakładzie fotograficznym Foto Gawęda kopię obrazu z cechowni. 4 grudnia w miejsce oryginału obrazu wstawiono kopię a oryginał w uroczystej procesji został przeniesiony do pszowskiej bazyliki. Później kopia ta zmieniała miejsca, wpierw na parter łaźni a przed wyburzeniem na podszybie Szybu Chrobry I. Został tam odpowiednio zabezpieczony i można go zobaczyć podczas Industriady – mówi Kowol.

Ołtarz w pszowskiej bazylice, który również poświęcony jest św. Barbarze. Fot. Fryderyk Kamczyk

Barbórka 2023 23 wiadomości
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].