Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

"Zbieram baty, bo nadrabiam opóźnienie Rybnika". Wywiad z prezydentem Piotrem Kuczerą

O nadchodzących wyborach samorządowych, obrzucaniu błotem oraz wizji wielkiego Rybnika rozmawiamy z prezydentem Piotrem Kuczerą.

"Zbieram baty, bo nadrabiam opóźnienie Rybnika". Wywiad z prezydentem Piotrem Kuczerąmateriały prasowe
- Nigdy nie lubiłem populizmu. Są takie wartości, które dotyczą nas wszystkich. Dla mnie było oczywiste, że taką wartością jest również powietrze - mówi prezydent Piotr Kuczera.

Ankieta

Na kogo zagłosujesz w wyborach na prezydenta Rybnika?
Zobacz więcej

- Poruszył pan ciekawy wątek, bo okazuje się, że w transporcie, tak jak w mediach, ingerujecie w rynek. Orlen też kupił gazety, kioski, drukarnie, bo taka była wola polityczna. "Gazeta Rybnicka" pracuje w zespole redakcyjnym, na który wiele mediów lokalnych nie może sobie pozwolić. To jest interwencjonizm, który zaburza działanie wolnego rynku, utrudnia działalność podmiotom gospodarczym. Idąc tym tokiem rozumowania, można szukać kolejnych dziedzin do zagospodarowania pieniędzmi podatników.

- Zaczął pan od jarmarku świątecznego. Załóżmy, że miasto go nie robi, zaprasza rybnicki biznes i oddaje płytę rynku za darmo. Rok temu zrobiliśmy taką próbę, pojawiły się dwa podmioty, które zrobiły jarmark i był niedosyt. Miasto inwestuje w Dni Miasta, koncerty, które są bezpłatne. Załóżmy, że nie robimy tego - stawiamy na prywatny podmiot, który zrobi imprezę biletowaną. Jak pan myśli? Mieszkańcy przyszliby na taki koncert? Byliby z tego zadowoleni? Pewnie nie. Zgodzę się, że linia podziału - gdzie samorząd powinien wchodzić, a gdzie nie - jest dość cienka. Z drugiej strony, gdyby firmy, które obsługują miasto były przewidywalne finansowo, gdyby zapewniały jakość tych usług, żaden z samorządowców nie musiałby, mówiąc brzydko, babrać się tym. Ale tak nie jest. Z pieniędzmi publicznymi jest problem, co widać w przetargach. Biznesmen: "To jest moja łazienka, za ile pan mi ją wyremontuje?". Samorząd mówi: to jest moja łazienka, mam w budżecie przygotowane 50 tys. zł, w ramach postępowania publicznego może pan maksymalnie do 40 proc. to zwiększyć, jeżeli pan to uzasadni. No i robimy przetarg. Tu jest różnica. Samorząd nigdy nie będzie biznesowy. Może próbować to robić za pomocą spółek miejskich, które podlegają kodeksowi prawa handlowego. Gliwice mają 14 spółek miejskich, Rybnik miał Rybnickie Wodociągi, powołał TBS, Komunikację Miejską Rybnik i Centrum Zielonej Energii, wcześniej była Hossa, która była od wszystkiego. Jak na miasto powyżej 100 tys. mieszkańców, mamy tych podmiotów bardzo mało. Dla wielu samorządów oczywiste jest, że komunikacja to jest spółka miejska, że odpady to spółka miejska, że ciepło to spółka miejska, że sport to spółka miejska, a czasem nawet za kulturę odpowiadają spółki miejskie. Myślę, że w Rybniku było pod tym względem duże opóźnienie, ja to teraz nadrabiam i zbieram za to baty. Spółki, które funkcjonują na rynku od 10 lat spokojnie mogą tłumaczyć swój byt, pokazując zyski. Niedawno powołane spółki miejskie w Rybniku są na etapie rozruchu, czyli w okresie, kiedy kapitał się zdobywa. Zyski pojawią się później. Jednak na tym etapie bardzo łatwo piętnować te przedsięwzięcia. Rynek zewnętrzny jest zainteresowany, żeby politycznie obalić takie inicjatywy - po prostu niszczy konkurencję.

- Wspomniał pan o Hossie, co przypomina mi sprawę miejskiej kamienicy przy rynku, która została przekazana tej spółce w konkretnym celu, a ta spółka ją później sprzedała. Był też familok na Paruszowcu wyremontowany za ogromne pieniądze.

- Familok. Mam taką pokusę, żeby zrobić eksperyment. Wystawić jeden familok na sprzedaż. Jak kupiec przyjdzie, to mu powiedzieć, że cały ten kwartał jest pod opieką konserwatora zabytków... Że wszystko, co ma tam zrobić, musi zrobić zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków - że np. wymiana jednego okna będzie kosztowała cztery razy tyle co normalnie. Obawiam się (ba! mam pewność), że biznesnem powie mi: "Panie, to ja wolę mieć pole, na którym wybuduję coś od podstaw, a mieszkańcom powiem, że jak już się tam wprowadzą, to mają napisać do miasta, żeby im zrobiło drogę". Tak to dotychczas niestety bywało.

- Znam przypadki jeszcze gorszego obrotu spraw. Biznesmen za grosze kupuje zabytkową perełkę w ruinie, obiecuje cuda-wianki, a potem nic się nie dzieje, nieruchomość przechodzi z rąk do rąk, cały czas popada w ruinę, a później trudno ustalić, kto jest faktycznym właścicielem.

- U nas takie coś już nie przejdzie. Wprowadzamy do umów zapisy, że inwestycja musi być oddana w okresie do pięciu lat. Wracając do familoka, gdyby sprawa była taka oczywista, to mamy całe zestawy tego typu nieruchomości na sprzedaż, ale chętnych nie ma z powodu tych obostrzeń. Dlatego jest to zadaniem samorządu. Niektórzy zapominają też, że do tej inwestycji było dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego. Co poniektórzy zapominają, że trzeba było z tego familoka wyprowadzić mieszkańców, którzy nie płacili czynszu, że trzeba im było znaleźć mieszkania socjalne.

- Czy ci mieszkańcy, którzy nie płacili czynszu, wrócą do tego pięknego familoka?

- Mamy tu dwa problemy. Rewitalizację tkanki społecznej i rewitalizację tkanki materialnej. Jeżeli nie zrewitalizujemy tkanki społecznej (ludzie po zamknięciu dużego zakładu pracy, Huty Silesia, mają ewidentne problemy z odnalezieniem się na rynku pracy) to będziemy mnożyć patologię. Pozytywnym przykładem, który przepracowaliśmy jest osiedle Andersa, gdzie udało się dwa wyremontowane familoki oddać osobom o niskich dochodach, które jednak mają dobrą historię czynszową. To jest przykład bardzo pociągający. Dlatego chcemy zasiedlić ten familok mieszkańcami, którzy płacą czynsz. Remont tej kamienicy jest drogi, bo samorząd realizuje inwestycje zgodnie z przepisami. Można to bardzo łatwo prześwietlić, bo jesteśmy prześwietlani przez wszystkie służby.

- Kamienica Hossy i familok podlegały pod byłego już wiceprezydenta Piotra Masłowskiego. Czy jego działania, punktowane przez waszych przeciwników, nie stały się z czasem czymś w rodzaju obciążenia dla władz miasta? Odczuwał pan coś takiego?

- Nie. W 2014 roku podzieliliśmy z Piotrem role, każdy z nas miał swój obszar. Piotr miał bardzo trudną działkę związane z polityką społeczną, ZGM-em i bardzo dobrze się z tego wywiązywał. Myślę, że mieszkańcy również to docenili, wybierając go na senatora (w samym Rybniku dostał bardzo dużo głosów). Jest też tak, że te zadania trudne wymagają trudnych decyzji. Listy kolejkowe, zasób osób roszczeniowych i jednocześnie niezaradnych życiowo, to jest trudny temat. Z punktu widzenia przyszłości ja się bardzo cieszę, że mamy senatora z Rybnika, który ma bardzo dobry kontakt z władzami miasta. Nie mogę mówić, że pan senator Piecha miał ze mną złe kontakty, bo znaliśmy się jeszcze z rady miasta, ale myślę, że teraz te możliwości będą po prostu większe. Wracając jeszcze do kamienicy przy rynku - istotna jest w tym wszystkim pewna dynamika zdarzeń. Prawda jest taka, że pojawił się pomysł na wydobywanie piasku z naszych nieruchomości i trzeba było podjąć decyzję, czy spółka Hossa ma zainwestować w kamienicę, gdzie zysk będzie rozciągnięty na 20-30 lat, czy inwestujemy w kopalnię piasku, a kamienicę sprzedajemy prywatnemu podmiotowi. Taki podmiot się znalazł, kupił i wyremontował kamienicę. I to jest zyskiem miasta. Proszę zwrócić uwagę, że kiedyś każda kamienica przy rynku i pobliskich ulicach była prywatna. To była własność mieszkańców, najczęściej Żydów, którzy uważali się za obywateli państwa niemieckiego. Budowali te wspaniałe budynki i niczego nie chcieli od miasta.

- Kiedyś było niewiele własności miejskiej, miasto nie angażowało się w wiele sfer, w które dziś się angażuje.

- Czekam na takiego obywatela Rybnika jak pan Hasse. Myślę, że dzisiaj byłby uważany za szaleńca bogaty, rybnicki biznesmen, który przekazuje gminie dwa hektary w centrum miasta i mówi: "Zróbcie tam park". Czujemy różnicę tzw. społecznej odpowiedzialności biznesu.

- Mówi pan w superlatywach o Piotrze Masłowskim. Pana nie ciągnie do parlamentu?

- Szczerze, nigdy nie ciągnęło mnie do Warszawy.

- Ładne miasto. Pan lubi historię, a tam spotyka się ją na każdym kroku.

- Wszyscy moi przodkowie pochodzili z Rybnika, dlatego lokalna historia jest mi bliższa. Jednak tak naprawdę uważam, że tutaj jest jeszcze wiele do zrobienia. Mam w głowie wizję rozwoju miasta. To mnie bardzo, bardzo - jak to młodzież mówi - kręci. Zobaczymy co będzie w kwietniu. Wyborcy zadecydują.

- Wydaje mi się, że pańska wizja Rybnika wybiega daleko w przyszłość. Tymczasem wprowadzono ograniczenia prawne ograniczające liczbę kadencji wójtów, burmistrzów, prezydentów.

- Był taki burmistrz Rybnika, który nazywał się Otto Günther. On był burmistrzem przez 25 lat. Żeby nie było, że ja też tyle muszę rządzić...

- Ale chciałby pan.

- Tak naprawdę on wykonał rewolucję, która do dziś jest zachowana. Zlecił w 1913 roku wykonanie planu rozwoju miasta Rybnika, który tak naprawdę był realizowany dopiero w PRL-u. Biorąc pod uwagę pokłady węgla, które tu były, porównywał Rybnik do Düsseldorfu i Essen i tak chciał układać to miasto - budować osiedla robotnicze, wprowadzać zabudowę typu willowego. Otto Günther jest przykładem tego, że planowanie długofalowe w samorządzie się opłaca. Oś między PKP a bazyliką również jest jego zasługą. Burmistrz Weber również rządził bardzo długo. Chyba szczęściem Rybnika jest to, że po roku 1990 jestem dopiero trzecim prezydentem, po panu Józefie Makoszu i po panu Adamie Fudalim. W tych samorządach, gdzie była szarpanina między radą miasta a prezydentem, rządy czteroletnie, panował zastój. Znam historię miejscowości spod Kłodzka, w której burmistrz przedstawił radzie miasta możliwość pozyskania środków europejskich na remont rynku, a rada miasta się na to nie zgodziła. Efekt jest taki, że do dzisiaj chodzą w błocie. Wiem jedno, zgoda buduje, niezgoda rujnuje.

Wywiad przeprowadził Wojciech Żołneczko

Ludzie

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika

21 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~op (91.192. * .86) 16.12.2023 09:29

Zaden z moich znajomych z Rybnika nie zamierza glosowac w nastepnych wyborach na Kuczere Na rybnickim portalu w sondzie wyborczej Kuczera ma minimalne poparcie

~Pandora (46.134. * .0) 16.12.2023 08:50

Jeśli Rybnik.i Kuczera mimo różnych sukcesów są hejtowane to znaczy że okolica zazdrości

~Włodek (188.147. * .79) 16.12.2023 08:24

Rybnik za Kuczery stoczył się na dno.
W nastepnych wyborach ten pan przegra nawet z workiem ziemniaków.
Mniej POlityki a więcej zajmowania sie Rybnikiem

~aarteks (91.146. * .208) 16.12.2023 00:02

bardzo podoba mi sie jak widok sr do eko okien, jsw itp. rybnik to dziura i noclegownia. markiety i nic wiecej. jedynie tu kraincy robia w firmach tranportowych

Arteks 15.12.2023 10:54

@luxverit - hehehe w twoich Żorach aby wyremontować mały pałacyk w Baranowicach Socha szukał środków przez 10 lat hehehe Poza tym w ogóle nie ta skala. Wy macie osiedla - ale nie macie miejskości... No i ta wasza wieczna zawiść hehehe

Arteks 15.12.2023 10:51

Co udało się Kuczerze? Bardzo dużo! Budowa obwodnicy dwujezdniowej o parametrach ekspresówki * rewitalizacja kompleksu Ignacy (poza Katowicami i Gliwicami to jedyne takie miejsce na Śląsku gdzie ocalono kopalnię, a jednocześnie przekształcono ją w ogromną placówkę kultury) * rewitalizacja kompleksu szpitalnego Juliusz * budowa osiedla TBS na Sztolniowej * wielkie inwestycje na Hallera: parking wielopoziomowy, gmach mieszkalny z remontem budynków po dawnej rzeźni, galeria artystyczna CEA * kompleksowy remont Głównej Biblioteki Miejskiej * nowe bloki komunalne na Kolejowej i Kadłubka * utworzenie nowego parku z wybudowaną tam tężnią i molo * 126 milionów zł wydanych na walkę ze smogiem, likwidacją kotłowni i pieców w budynkach miejskich * budowa nowego żłobka i przedszkola * budowa Młodzieżowego Domu Kultury * budowa hospicjum * budowa krematorium przy cmentarzu * remont wieży ciśnień przy obwodnicy * budowa nowej drogi obok szpitala wojewódzkiego * budowa przepustu i uporządkowanie okolicy przystanku kolejowego Rybnik Paruszowiec * budowa sieci dróg rowerowych w tym najważniejszej: Bulwarów Nacyny oraz Raciborskiej * remonty całych dzielnic budynków ZGM np. os. Morcinka czy os. Południe * inwestycja w szpital wojewódzki: remont oddziału położniczego * przywrócenie kąpieliska Kamień i uruchomienie nowego Pniowiec * nowa zajezdnia autobusowa * budowa domu samotnej matki * zazielenianie miasta - pełno nasadzeń nowych drzew w tym na Rynku czy pl. Wolności (drzew kilkumetrowych!).

W 2023 rybnicki budżet inwestycyjny to aż 408 milionów zł. Dla porównania Jastrzębie 150 milionów... Jest różnica? Żor czy Wodzisławia nawet nie chce mi się sprawdzać... Tam największe inwestycje to... remonty pałacyków.

~luxverit (91.221. * .22) 15.12.2023 10:50

Najsłabszy prezydent Rybnika od dziesięcioleci. Takiej zapaści, jak przez ostatnie lata, Rybnik nie miał nigdy.
Nawet malenkie miejscowości podrybnickie, przestały się z Rybnikiem liczyć. Szkoda mi rybniczan, a nawet Arturka z Rybnika.

Arteks 15.12.2023 10:48

@gaśnica nigdy nie był tak podziwiany i chwalony. W tym samym czasie Jastrzębie stało się memem hehehe

@Aaaa w okolicach elektrowni jest kilka inwestycji przemysłowych m.in. budowa mini huty która będzie odzyskiwać metale szlachetne! Niedawno otwarto salon Lexusa(!). Budują się nowe kamienice w Śródmieściu, a w innych dzielnicach pełno inwestycji deweloperskich. Rybnik dorobił się... jedynego 5 gwiazdkowego hotelu w województwie ze SPA i wspaniałą restauracją. Nowe hale produkcyjne powstały np. w Tesko Steel, Rettig, DB Cargo. Za Kuczery bezrobocie w Rybniku spadło do 2%, a ilość obcokrajowców pracujących w Rybniku ocenia się na ok. 10 tys. Za Kuczery pozyskano bardzo prestiżową instytucję - Sąd Okręgowy. Prywatni inwestorzy inwestują też w budynki biurowe: nowy na Jankowickiej i wyremontowany i powiększony obok K1. Swoje inwestycje zapowiedzieli w Rybniku: m.in. Polsat, Orlen, PGNiG, Elektrownia Rybnik.

Po Rybniku jeździ najnowszy tabor autobusowy na Śląsku: wodorowce, elektryki i hybrydy. :D

W naszym regionie nie ma lepszego miejsca do życia od Rybnika. Nie ma też miasta które miałoby lepsze możliwości inwestycyjne i lepsze perspektywy dalszego rozwoju. Kuczera to bardzo kulturalny, spokojny ale sprytny i nowoczesny włodarz. W momencie przejęcia władzy przez PO - Rybnik będzie mógł więcej i o tym przekonamy się już w przyszłym roku.

~Gaśnica (188.147. * .3) 15.12.2023 05:16

Rybnik nigdy nie był tak wyśmiewany i szydzony, jak za panowanja tego pana.
To już w Świerklanach i Gaszowicach się więcej dzieje, jak w Rybniku.

~Aaaaa (5.173. * .40) 14.12.2023 21:40

Jego prace widać najlepiej na strefie przemysłowej, sciernisko było jest i będzidzie. Żaden z prezydentów nie przyciągnął inwestorów.

~xdxdxd (91.192. * .96) 13.12.2023 22:06

gagarin-widzę że i ty znasz na pamięć teksty Arteksa mitomana z rybnej osady ;-)

~gagarin (188.137. * .64) 13.12.2023 18:10

Dodam że ostatnio byłem w szalecie Rybnickim i był nawet papier toaletowy, wyobrażacie sobie? A w waszych pipidówach może i jest papier toaletowy, ale nie tej jakości co rybnicki, nie dziwię się że tłumy z SWD przed szaletami w Rybniku, przyjechali tylko po to aby zobaczyć jak wygląda miejski szalet i prawdziwy papier toaletowy, łyso wam z SWD, a dla nas to prestiż mieć trzywarstwowy papier toaletowy.

~gagarin (188.137. * .64) 13.12.2023 17:56

@szacun2024 znowu odezwał się frustrat z upadłego powiatu wodzisławskiego... Cieszy mnie, że pokazałeś im Rybnik, no bo chyba nie swój smutny powiacik... A niby z czego mieliby się śmiać mieszkańcy Katowic w Rybniku? Porządna poniemiecka zabudowa. Ładne miejskie gmachy i kamienice. Dużo zieleni której w Katowicach brakuje. Normalne śląskie miasto z historycznym Rynkiem jaki nie ostał się w Katowicach. W centrum sklepy bogatych sieciówek jak w Katowicach... Działający dworzec kolejowy. Fajna atmosfera. Słynna na całym Śląsku bazylika - najwyższy kościół na Śląsku. Można też podkreślić, że to nie Katowice zapewniają regionowi prąd - ale Rybnik ze swoim potężnym energetycznym zakładem. Największa szkoła średnia w województwie nie jest w Katowicach tylko w Rybniku. Nie znam w Katowicach odpowiednika parkingu wielopoziomowego jaki jest w Rybniku na Hallera. Mieszkańcy Rybnika mają z czego być dumni w przeciwieństwie do okolicy która jest byle jaka, niedorobiona, biedna. Rybnik dla okolicy są tym samym co Katowice dla GOP i wszyscy to wiedzą.

~szacun2024 (188.137. * .64) 13.12.2023 16:38
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Sentymenty (46.134. * .142) 13.12.2023 16:19

Facet wie co mowi, wie czego chce i realizuje jakiś plan w wielu dziedzinach. Na pewno ma łatwiej bo Rybnik jest w lepszym stanie po poprzednikach. Wydaje mi się że poza nim jeszcze w regionie wyróżnia się Kieca i Magiera. Niestety Kieca rządzi miastem z śmiesznym budżetem i nie może za wiele. Socha traktuje Żory jakby nadal były lata 90. Zero jakichś innowacji. No a Hetmanka wydaje pieniądze na rzeczy trzeciorzędne pomijając ważne. Rybnik ma szczęście do rządzących.

~Łojezu (46.204. * .33) 13.12.2023 12:30
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@szacun2024
Ty nalezysz do jakiejś sekty???
Sorry, ale czytając twój post, idniosłem takie wrażenie.
Do tych bzdur zapomniałeś jeszcze dodać że Kuczera miał najładniejsze sznurowadła w butach:)

~szacun2024 (188.137. * .64) 13.12.2023 11:55
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

@Krązel i to ty piszesz na poważnie? Po budowie ekspresówki-obwodnicy? Po budowie bloków komunalnych i wielu TBSów? Po rozwiązaniu problemu miejsc w żłobkach i przedszkolach? Po wypadnięciu Rybnika z miast najbardziej zanieczyszczonych? Po stworzeniu wielu wspaniałych miejsc rekreacyjnych? Po zakupie najnowocześniejszej floty autobusowej na Śląsku? Po rewitalizacji tak reprezentacyjnych historycznych miejsc jak Juliusz czy Ignacy? Po wprowadzeniu do miasta bardzo estetycznego systemu oznakowania ulic i zabytków? Po wybudowaniu dróg rowerowych dla rowerzystów, parkingu wielopoziomowego dla kierowców? Po wprowadzeniu konkursów architektonicznych? Po sadzeniu wysokich drzew nie tylko na Rynku? Po remontach osiedli ZGM w tym zaniedbanego os. Południe? Dajcie takich ludzi do władzy tym krajem jak Kuczera, a po kilku latach wiele problemów Polski zostanie rozwiązanych!

~PeOwiec (155.133. * .231) 13.12.2023 11:24
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Facet tak se to tłumacz twoje brki teraz chcesz nadrobić przed wyborami pamiętaj mieszkańcy pamiętają twoje 0,49 promila za kierownicą a mogło być więcej

~Krązel (46.204. * .177) 13.12.2023 10:56
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

"Zbieram baty, bo nadrabiam opóźnienie Rybnika"
Czlowieku, zbierasz baty, bo zamiast Rybnikiem zajmujesz sie POlityką. Wszedzie gdzie lewackie spędy, łacznie z protestami sędziów, to się angazowałe
Ponadto bardzo WĄTPLIWE twoje 0.49 za kierownicą. Nawet z tego wyniku śmieją się PeOwcy.

~real_ista (178.43. * .55) 13.12.2023 09:28
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Nawet niegłupio gada.

right 13.12.2023 07:45
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

To ten pan od 0.49 promila?