Zygmunt Brachmański z Rydułtów odznaczony przez papieża Franciszka krzyżem „Pro Ecclesia et Pontifice”
Wybitny rzeźbiarz pochodzący z Rydułtów został odznaczony przez papieża Franciszka krzyżem „Pro Ecclesia et Pontifice”. To najwyższe odznaczenie dla osób świeckich w Kościele.
Wybitnemu rzeźbiarzowi urodzonemu w Rydułtowach, czyli Zygmuntowi Brachmańskiemu przyznano medal "Pro Ecclesia et Pontifice" jako wyraz wdzięczności i uznania za oddaną pracę na rzecz wspólnoty Kościoła. W imieniu metropolity katowickiego medal twórcy rzeźb sakralnych wręczył w niedzielne (17.12) popołudnie bp Marek Szkudło.
Wręczając medal biskup Marek Szkudło podkreślił, że artysta zostawił po sobie trwały ślad. – Dzięki jego rzeźbom wielu ludzi mogło, i nadal może, doświadczyć sacrum, a przez to, zbliżyć się do Boga – mówił. Odczytał także słowo skierowane do twórcy przez abp. Adriana Galbasa. Metropolita katowicki podkreślił, że papieski medal jest wyrazem wdzięczności lokalnego Kościoła. Zaznaczył także, że "długoletnia, twórcza i piękna współpraca" zaowocowała dziełami w wielu śląskich świątyniach. Służą one nie tylko współczesnym, ale pozostaną także dla następnych pokoleń. Uroczystość przekazania medalu odbyła się w domu pana Zygmunta, tuż po Mszy św., w której uczestniczyła najbliższa rodzina.
Medal "Pro Ecclesia et Pontifice" jest przyznawany jako dowód uznania za oddaną pracę na rzecz wspólnoty Kościoła. Wniosek w tej sprawie na ręce papieża składa biskup diecezji. Zygmunt Brachmański ma na swoim koncie liczne prace związane z tematyką religijną, jest autorem wystroju ponad 30 kościołów w całej Polsce. – Tworzyłem z potrzeby serca. Jak projektowałem i wykonywałem jakiś temat, to wpadałem w trans twórczy. Byłem ogromie przejęty tym, co tworzę. Do głębi to przeżywałem. Wiedziałem, że tylko w ten sposób będę mógł wyrazić to dobrze w formie rzeźbiarskiej. Ale najpierw dzieło musiało powstać w głowie. To tworzenie nierozdzielnie związane było z modlitwą – wyjaśniał przed laty w rozmowie z "Gościem Niedzielnym". Na swoim koncie artysta ma też wiele pomników, zarówno religijnych, jak i świeckich. – Najbardziej dumny jestem ze św. Jana Pawła II w Piekarach – przekonywał we wspomnianej rozmowie. Wojciech Korfanty z pl. Sejmu Śląskiego czy pobliski Obelisk Orłów Śląskich (róg ulic Jagiellońskiej i ul. Józefa Lompy) powstały właśnie według zamysłu Zygmunta Brachmańskiego. Uhonorowany medalem artysta jest także autorem koncepcji wielu statuetek i nagród, m.in. Złotej Maski, Śląskiego Wawrzynu Literackiego, Lauru Konrada czy Lux ex Silesia.
Artysta pochodzi z Rydułtów, gdzie urodził się w 1936 roku. Jest absolwentem Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w 1959 roku. W listopadzie 2023 roku Zbigniew Brachmański został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznanym przez Ministerstwo Kultury i dziedzictwa Narodowego, najwyższym wyróżnieniem jakie może otrzymać artysta w Polsce.