Jak zgłosić zbycie i nabycie pojazdu?
Kwestie właścicielskie w przypadku zbycia lub nabycia pojazdu mają olbrzymie znaczenie. Stosowne zgłoszenie jest niezbędne do tego, aby zgodnie z prawem przestać być właścicielem auta. W obu sytuacjach niezbędne jest szybkie działanie, aby nie przekroczyć terminów ustawowych i tym samym nie narażać się na dotkliwe kary finansowe. Prawidłowe podejście do wszystkich zagadnień jest absolutnie kluczowe. Przedstawiamy wszystkie najważniejsze kwestie i doradzamy jak zarówno przy zbyciu pojazdu, jak i nabyciu prawidłowo działać, aby szybko i bez stresu poradzić sobie z dopełnieniem formalności.
Co w przypadku zbycia pojazdu?
Pierwsza sytuacja, w której niezbędne jest właściwe działanie to zbycie posiadanego auta. Obejmuje zarówno odsprzedaż pojazdu, jak i przekazanie go innej osobie w formie darowizny. Złożenie stosownych dokumentów i dopełnienie formalności musi być zrealizowane przez osobę, która pozbyła się posiadanego auta. Właściciel pojazdu zarejestrowanego powinien jak najszybciej udać się do urzędu.
Pierwszą drogą jest zgłoszenie zbycia pojazdu w urzędzie komunikacyjnym właściwym dla miejsca zamieszkania. W takim przypadku właściciel wypełnia formularz, w którym podaje wszystkie dane pojazdu i następnie wysyła drogą pocztową lub osobiście składa w urzędzie. Dokument można wypełnić również podczas wizyty, gdzie pracownicy urzędu będą w stanie udzielić pomocy i w razie potrzeby wyłapać ewentualne błędy.
Drugą opcją jest złożenie formularza o zbyciu pojazdu online. Wystarczy do tego celu podpis kwalifikowany lub profil zaufany. Jest to rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które cenią sobie wygodę i nie chcą marnować czasu na pobyt bezpośrednio w urzędach. Wystarczy umieścić dane nabywcy pojazdu i dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym, aby poinformować o zbyciu auta i automatycznie to wyrejestrować. Potrzebna będzie również kopia lub skan umowy sprzedaży, lub umowy darowizny pojazdu. Stanowią potwierdzenie, że faktycznie doszło do pozbycia się posiadanego wcześniej auta. Nowy właściciel dzięki temu będzie mógł zarejestrować zakupione auto na siebie.
Niezbędne przy zbyciu pojazdu jest również poinformowanie o tym ubezpieczyciela. Pozwoli to przenieść posiadaną polisę OC na nowego właściciela.
Przepisy dotyczące zbycia pojazdu
Zgodnie z obowiązującymi przepisami właściciel ma 30 dni na to, aby zgłosić w urzędzie zbycie pojazdu lub przekazanie go w formie darowizny. Jest to termin nieprzekraczalny. Dla własnego bezpieczeństwa najlepiej nie czekać do końca terminu, gdyż może to później rodzić pewne problemy. Przede wszystkim może się okazać, że w przypadku trudności z wypełnieniem wniosku nie będzie już czasu na wprowadzenie niezbędnych poprawek.
Brak dopełnienia terminu i wszystkich formalności jest również związane z ryzykiem kar finansowych. Wynoszą one od 200 zł do nawet 1000 zł. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie: https://ubezpieczamy-auto.pl/zawiadomienie-o-zbyciu-pojazdu/.
Nabycie pojazdu — jakie przepisy obowiązują?
Wymogi formalne odnoszą się także do osób nabywających pojazdy. Również osoby kupujące auto i chcące korzystać z niego w ruchu drogowym są zmuszone poinformować urząd o dokonanej transakcji, aby móc legalnie zarejestrować zakupione auto. Przy nabyciu pojazdu sprawa jest zdecydowanie prostsza. Wystarczy jedynie udać się do urzędu, gdzie można będzie złożyć stosowny formularz lub wysłać takowy online. Dzięki temu zmieni się status właścicielski samochodu i można będzie od razu zarejestrować auto na nowego właściciela. Tym samym przydzielone zostaną nowe tablice rejestracyjne, które będą pozwalały na legalne poruszanie się samochodem po drogach.
Formularz można złożyć w momencie, gdy dotychczasowy właściciel pojazdu złoży zawiadomienie o zbyciu pojazdu. Również w tym przypadku termin na złożenie stosownych dokumentów wynosi 30 dni. Warto zatem dopilnować, aby poprzedni posiadacz auta dopilnował wszystkich terminów i sprawnie zajął się wyrejestrowaniem posiadanego auta.
Zbycie i nabycie pojazdu — pomoc specjalistów
W razie potrzeby można także skorzystać z pomocy specjalistów. Przyda się to zwłaszcza w przypadku nabycia auta z zagranicy. Eksperci pomogą sporządzić zgłoszenie nabycia pojazdu i zadbają o wszystkie terminy i kwestie formalne. Pozwoli to zaoszczędzić sporo czasu i w bardzo komfortowy sposób zarejestrować zakupione auto. Wszystko przebiegnie dzięki temu bardzo sprawnie i bez jakichkolwiek komplikacji.
Również przy sprzedaży można skorzystać z ekspertów. Podpowiedzą, jak wyrejestrować samochód?. Ułatwią kwestie formalne i pomogą przenieść OC na nowego właściciela. Zbycie lub nabycie pojazdu przebiegnie dzięki wsparciu profesjonalistów zdecydowanie sprawniej. Nie będzie występowało ryzyko popełnienia żadnego błędu, który mógłby skutkować przykrymi konsekwencjami w przyszłości i wieloma problemami. Wszystko to wpłynie na większe zadowolenie z samego dokonania tego rodzaju transakcji.
Osoby, które nie mają czasu lub wystarczającej wiedzy powinny zatem sięgnąć po ekspercką pomoc. Kwestie zgłoszeń w przypadku nabycia i zbycia pojazdu są niezwykle ważne i nie można zapominać o przestrzeganiu obowiązujących przepisów. Brak dopełnienia formalności może rodzić w przyszłości wiele bardzo poważnych konsekwencji.
Materiał zewnętrzny