Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Zawadzie spotkasz kolędników. Wrócili do tradycji sprzed 20 lat i mają szczytny cel

Dzieci i dorośli, łącznie kilkanaście osób w rotacyjnym składzie, w okresie świątecznym przemierza ulice wodzisławskiej Zawady z kolędą na ustach. To dopiero drugi raz, kiedy kolędują po świętach Bożego Narodzenia, choć nie niektórych to powrót do tradycji z dzieciństwa. 

W Zawadzie spotkasz kolędników. Wrócili do tradycji sprzed 20 lat i mają szczytny cel
Zawadzcy kolędnicy nie muszą, ale bardzo chcą w 2024 roku chodzić z kolędą i zarażać radością mieszkańców.

W Zawadzie spotkasz kolędników. Wrócili do tradycji sprzed 20 lat i mają szczytny cel

"Wśród śnieżycy dreptają w niepewnym płomieniu

Betlejemskiej gwiazdy nadzianej na żerdź

I śpiewają w ten mroźny kolędowy czas..."

- śpiewała Anna Szałapak w utworze Zbigniewa Preisnera "Betlejem polskie" (słowa Stanisław Skonieczny). 

Tradycja chodzenia po kolędzie nie jest już niestety bardzo popularna w naszym regionie, choć są miejscowości, gdzie w okresie bożonarodzeniowym można nadal spotkać kolędników. Tak było w Zawadzie około 20 lat temu, kiedy grupka dzieci i młodzieży postanowiła chodzić z kolędą w strojach świętej rodziny, pastuszków i aniołów. Przez wiele lat nikt nie wrócił do tej tradycji. Dzieci dorosły i założyły własne rodziny. Teraz, po blisko 20 latach wrócili do tradycji, zarażając tym innych. 
Kolędnicy w Zawadzie w 2005 roku. fot. arch. S. Kamczyk

- W ubiegłym roku powróciliśmy do kolędowania i oprócz mieszkańców Zawady, towarzyszyli nam też mieszkańcy Pszowa, Mszany, łącznie około 20 osób. Oczywiście skład grupy zmieniał się w poszczególne dni. W tym roku natomiast kolędują z nami mieszkańcy Zawady. To kilkanaście osób, a co cieszy najbardziej - najmłodsi. Chcieliśmy przywrócić piękną polską tradycję kolędowania, bo jest to dla nas ogromnie ważne, żeby polskie tradycje nie wygasły. W młodym pokoleniu ta tradycja zanika, ale widzimy zainteresowanie. Być może w przyszłym roku dzieci i młodzież sami będą już kolędować i dalej nieść radość z narodzin Jezusa i świąt Bożego Narodzenia - mówi Jakub Elsner, jeden z inicjatorów kolędowania, który również chodził z kolędą w Zawadzie prawie 20 lat temu, a teraz zaszczepia ten zwyczaj u swoich dzieci. Elsnerowie kolędują całą rodziną, z żoną Aleksandrą, synem Szymonem i córkami Magdą i Marysią. Takich kolędujących rodzin jest kilka, co powoduje, że grupa się rozrasta.  

Kolędowanie w Zawadzie w 2022 roku

- Sam pomysł zrodził się w mojej głowie już dawno temu, ale nigdy nie było czasu na jego realizację, natomiast w zeszłym roku i w tym postanowiłem, że trzeba już coś z tym zrobić i na szczęście znalazło się więcej osób chętnych, aby kolędować z nami. Trzeba było tylko spytać kilku ludzi i momentalnie znaleźli się chętni. Także ci, którzy kolędowali też 20 lat temu. Dzisiaj zakładają stroje i kolędują z nami, zabierając swoje dzieci. Kiedyś kolędnicy spotykali się u moich rodziców w domu na ul. Długiej, gdzie było taka nasza baza, tam zaczynaliśmy i się przebieraliśmy. Dziś podobnie jest u mnie na ul. Szybowej - wspomina Jakub Elsner. 

Aniołki, pastuszkowie, święta rodzina i trzej królowie - spotkasz ich w Zawadzie.

Przebrani, uśmiechnięci i z gitarą

Jest św. Józef, Maryja, dzieciątko, które wzbudza największe zainteresowanie, ale także świta pastuszków, aniołowie i trzej królowie. Mają ze sobą gwiazdę, gitarę i dużo dobrego humoru. 

Jak zaznaczają zawadzcy kolędnicy, spotykają się z bardzo pozytywnymi reakcjami osób, które odwiedzają. - Jesteśmy ogromnie wzruszeni kiedy ludzie otwierają nam domy i bardzo często nawet płaczą ze wzruszenia, widząc nas poprzebieranych i śpiewających kolędy. Nawet zdarzały się sytuacje, kiedy jeden sąsiad dzwonił do drugiego sąsiada, żeby ten się szybko przygotował, bo idzie do nich super grupa. I nawet ci sąsiedzi, jeden za drugim, wychodzili za nami, żeby obejrzeć jeszcze raz, jak kolędujemy u następnych osób i zaśpiewać z nami, bo tak im się podobało - podkreślają kolędnicy. 

Kolędowe przedstawienie

Wspólne zawadzkie kolędowanie to nie tylko śpiewanie piosenek świątecznych, ale także małe przedstawienie, które kolędnicy prezentują odwiedzanym mieszkańcom. - Największe zdziwienie u tych ludzi występuje właśnie wtedy, kiedy odgrywamy to przedstawienie. Mówimy wtedy o trzech królach i o tym, że się Jezus narodził, a także o tym, że pasterze o tym usłyszeli. Takie przekazywanie historii i tradycji jest niesamowicie ważne i trzeba zwrócić ogromną uwagę na to żeby następne pokolenia je podtrzymywały. A nikt inny nie zaszczepi w nich tej tradycji, jeśli my tego nie zrobimy - przekonuje Aleksandra Elsner. Wierszyk, w którym historię narodzenia Jezusa opowiadają kolędnicy, jest taki sam, jak 20 lat temu.

"Gwiazda w miejsce nas przywiodła,

gdzie baranka kózka bodła.

A w kąciku na sianeczku

leży dziecię w swym żłóbeczku."

- Dla całej mojej rodziny, którą staramy się wychowywać po chrześcijańsku, niesamowicie ważne jest, aby tę tradycję podtrzymywać. Wiele osób w Polsce, a na pewno zdecydowana większość w Zawadzie to ludzie wierzący, natomiast ta wiara musi być żywa. Aby ona była żywa, aby się w nas rozwijała i aby dawała piękne owoce, to musimy starać się ze wszystkich sił. A przy okazji dzielenie się radością daje dużo uśmiechu - zapewnia Jakub Elsner, zachęcając do kolędowania również w innych miejscowościach regionu. 

Co ważne, oprócz ciekawego spędzania czasu w okresie świątecznym, kolędnicy mają też swój szczytny cel. Zebrane datki chcą przekazać dla dzieci z dzielnicy, które zmagają się z poważnymi chorobami. Dzięki temu nie tylko kolędowanie może przynosić dużą satysfakcję i możliwość pomagania, ale też zaszczepiać w młodym pokoleniu wartości moralne i altruizm.

16 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Osie (188.137. * .10) 09.01.2024 22:30

Zapraszamy na Szybik

~Warto (5.184. * .54) 09.01.2024 20:00

Kolędowanie na długo pozostanie w sercach i umysłach tych młodych ludzi

~dodoniżej (188.137. * .237) 09.01.2024 08:25

Żebyś się nie zdziwił , są jak kameleony

~Doniżej (46.134. * .2) 08.01.2024 22:51

Tradycja wraca jak karma i żadne lewactwo jej nie zniszczy.

~Zaawadzianka (31.60. * .62) 08.01.2024 13:07

Zawadziok i ty się pytasz co zrobili radni w Zawadzie, sprawdź sobie ich profile /mnie to zajęło ponad godzinę/ z grubsza drogi, chodniki, po powodzi mostki i rowy oświetlenie doświetlenie, kilka tzw Budżetów Obywatelsich o dekoracjach nie piszę bo je widzimy. I jeszcze wiele wiele innych które tam są opisane a których nie dokładnie pamiętam np. zakup terenu pod budowę obiektów rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży. Jest jeszcze tego b dużo. Sprawdź sobie bo rozszerzysz swój zakres wiedzy. PowodzeniaZawadziankaa

~Zawadziok (188.137. * .127) 08.01.2024 11:41

Czy ktoś z poniżej komentujących mógłby proszę wymienić co takiego radni zrobili, za co ich tak chwalą (poza tymi, które już wymienił "
~Brawooo")? Pytam z czystej ciekawości, bez jakiejkolwiek ironii i szyderstwa.

~Tradi (46.134. * .140) 07.01.2024 22:50

To powinien być przykład dla miasta rynek jest świetnym miejscem dla takiego kolendowania.

~Apel (37.47. * .51) 07.01.2024 16:50

Podtrzymujący tradycję zwyczaj miasto mogłoby w formie zachęty wspomóż finansowo.

~FCBf (46.134. * .75) 07.01.2024 12:43

A może w celu popularyzacji tego zwyczaju miasto objęłoby patronatem taką tradycję i np. Wydział zajmujący się kulturą przeznaczył pieniądze na organizację takich wydarzeń. Bo jak rozumiem to teraz każdy robi to za własną kasę. Co o tym sądzicie.

~Vidi (5.184. * .133) 07.01.2024 09:16

Nie muszą ale chcą.

~Zawadzik (46.134. * .52) 06.01.2024 20:24

Pań prezydent Kieca zostawił Zawadę. juz kilka lat temu, to radni dbają o Zawadę . Co miasto w ostatnich latach zrobiło dla mieszkańców Zawady, mnie nic nie przychodzi na myśl napiszcie jeżeli wy coś możecie wskazać.

~Wybory_2024 (5.173. * .78) 06.01.2024 19:39

Gdzie był prezydent Kieca który deklaruje się jako Katolik, acha on się deklaruje jako Katolik jak potrzebuje głosów przed wyborami

~PięknaTradycja (188.137. * .176) 06.01.2024 16:37

Niech żyją Polskie tradycje! Kolędowanie jest piękne! Oby ten zwyczaj kiełkował w młodych!

~można (188.137. * .10) 06.01.2024 14:51

Brawo Zawada mała dzielnica a tyle ma do zaoferowania.

~Brawooo (5.184. * .178) 05.01.2024 21:51
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Brawo Jakub, super pomysł i to nie pierwszy. Stajenka przy Młodzieżowej, flagi i piękne pisanki przy Paderewskiego. Wspólnie z Szymonem i Bartkiem Kamczykami stworzenie grupy Łucznicy Zawada. Wspólnie z p. Jankiem skuteczne starania o dokończenie remontu ul. Młodzieżowej. To tak na szybko, bo na pewno tych działań było dużo, dużo więcej. Nareszcie Zawada ma dwóch radnych na medal . Jeszcze raz brawo! Zapomniałbym o Budżetach Obywatelskich, które Zawada wygrywa cyklicznie i pozyskuje pieniądze i z miasta i Urzędu Marszałkowskiego.

~kiwi (46.204. * .106) 05.01.2024 21:23
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Raduje się serce, nie tylko mieszkańców Zawady, obserwując to, co się dzieje w tym świąteczno-noworocznym czasie. Radość wypływająca z narodzenia Bożej Dzieciny jest "rozdawana" i "dzielona" w tak piękny i kultywujący tradycję sposób. Cieszy, jak podkreślają inicjatorzy, p.Jakub i p.Ola, że to kolędowanie rodzinne, że dzieci i młodzież tak zapatrzone współcześnie w telefony i komputery, przebierają się, wychodzą, śpiewają i przynoszą tyle ciepła i radości. "Słowa uczą, ale przykłady pociągają" - dlatego wielkie brawa i wyrazy uznania, szacunku dla dorosłych, rodziców, bo w taki sposób przekazują dzieciom tak wiele ważnych wartości. Praca społeczna p.Jakuba, może czasami kosztem i tej rodziny, pokazuje, że do tych działań na rzecz lokalnej społeczności można angażować bliskich, sąsiadów, znajomych i łączyć pokolenia. Dobro wraca i tego Wam wszystkim życzę za tak wspaniałe inicjatywy i postawy.