Sprzedawca a dostawca prądu – czym się od siebie różnią?
Chcesz dowiedzieć się, jaki podmiot zapewnia Ci energię elektryczną? Sprzedawca czy dostawca prądu? A może obaj? Sprawdź, czy nie robisz pomyłki, używając tych określeń zamiennie. Dowiedz się, kto i za co odpowiada na rynku energetycznym w Polsce.
Uwolnienie rynku energii a podział na sprzedawcę i dostawcę energii
Z dniem 1 lipca 2007 roku nastąpiło w Polsce tzw. uwolnienie rynku energii elektrycznej. W jego wyniku nabywcy prądu – w tym klienci indywidualni – zyskali prawo do wyboru sprzedawcy energii elektrycznej. Przed wprowadzeniem zmian liberalizujących odbiorcy końcowi mogli korzystać z usług wyłącznie jednego przedsiębiorstwa, które działało w danym regionie i zajmowało się jednocześnie sprzedażą i dystrybucją prądu.
Wraz z wejściem w życie nowego prawa nastąpiło rozdzielenie funkcji sprzedawcy i dystrybutora prądu. Od tamtej pory handlem energią elektryczną w Polsce może zajmować się jedynie sprzedawca prądu, czyli spółka obrotu, która posiada odpowiednią koncesję. Natomiast dystrybucja energii elektrycznej i zarządzanie infrastrukturą energetyczną leży w gestii dostawcy (dystrybutora).
Sprzedawca prądu – kto to? Czym się zajmuje?
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem sprzedawca prądu to przedsiębiorstwo (tzw. spółka obrotu), które handluje energią elektryczną na rynku hurtowym lub detalicznym. Przykładem takiej firmy jest E.ON Polska. Może nim zostać każdy podmiot, o ile uzyska koncesję Urzędu Regulacji Energetyki (w tym także dostawca energii). Co ważne, aby świadczyć swoje usługi, sprzedawca prądu nie musi posiadać własnej sieci przesyłowej – może korzystać z infrastruktury dystrybutora.
Obecnie na rynku energetycznym działa wielu sprzedawców energii elektrycznej, którzy konkurują między sobą nie tylko ceną. Żeby przyciągnąć klientów, oferują oni m.in. różne taryfy energetyczne, elastyczne warunki umowy, a także minimum formalności podczas zawierania kontraktu.
Czy możesz zmienić sprzedawcę prądu?
Każdy odbiorca energii elektrycznej – w tym klient indywidualny – ma prawo zmienić sprzedawcę prądu. Decyzja o tym, ile razy dokonasz zmiany, należy do Ciebie. Cała procedura nie powinna trwać dłużej 30 dni, gdy zmieniasz usługodawcę po raz pierwszy, lub 14 dni dla każdej kolejnej zmiany. Okres ten może się jednak wydłużyć w zależności od obowiązującego Cię okresu wypowiedzenia umowy u dotychczasowego sprzedawcy.
Pamiętaj, zmiana sprzedawcy prądu jest bezpłatna. Zanim jednak złożysz podpis pod stosownymi dokumentami, dokładnie przeanalizuj warunki umowy. Im bowiem lepiej dopasujesz nowy kontrakt do swoich potrzeb, tym więcej możesz zyskać. Sprawdź również, czy Twój aktualny sprzedawca prądu nie nałoży na Ciebie kary umownej w związku z przedwczesnym rozwiązaniem umowy.
Dostawca prądu – kto to? Co należy do jego obowiązków?
Dostawca prądu (lub dystrybutor energii elektrycznej bądź operator systemu dystrybucyjnego) to podmiot odpowiedzialny za jakość i ciągłość dostaw energii elektrycznej oraz utrzymanie infrastruktury elektroenergetycznej, za której pośrednictwem prąd trafia do odbiorców. To on czuwa nad stanem technicznym linii i słupów energetycznych, a także zajmuje się naprawą ewentualnych awarii sieci przesyłowej.
Czy możesz zmienić dostawcę prądu?
W sektorze dystrybucji energii elektrycznej mamy do czynienia w Polsce z monopolem naturalnym. Oznacza to, że w danym regionie może działać wyłącznie jeden dostawca prądu. W efekcie nie masz możliwości zmiany operatora systemu dystrybucyjnego. Co ważne, zgodnie z zasadą TPA (g. Third Party Access) dostawca energii elektrycznej ma obowiązek dostarczyć Ci prąd niezależnie od tego, kto jest jego sprzedawcą.
Zmiana sprzedawcy prądu – czy to dobry pomysł na obniżkę rachunków?
Rosnące rachunki za energię elektryczną sprawiają, że coraz więcej osób aktywnie poszukuje sposobów, które pozwolą obniżyć piętrzące się zobowiązania. Jednym z nich jest ograniczenie zużycia prądu. Już drobne zmiany w codziennych nawykach związanych z gospodarowaniem energią elektryczną mogą być źródłem znacznych oszczędności.
Żeby zmniejszyć konsumpcję prądu, możesz m.in. odłączać nieużywane sprzęty od zasilania, gasić światło w pomieszczeniach, z których nie korzystasz, a podczas gotowania potraw korzystać z pokrywek. Więcej pomysłów na skuteczne oszczędzanie energii elektrycznej znajdziesz w E.ON.
Co ważne, ograniczenie zużycia prądu powinno iść w parze z innymi działaniami pozwalającymi płacić mniej za energię elektryczną. Jednym z nich jest zmiana sprzedawcy prądu. Nie byłaby ona możliwa, gdyby nie uwolnienie rynku energii elektrycznej w Polsce. Nowy podmiot może zaoferować Ci nie tylko niższą stawkę za prąd, ale również szereg innych korzyści, takich jak gwarancja niezmienności ceny czy też pakiet produktów dodatkowych.
Na dodatek zazwyczaj to nowy sprzedawca prądu – po podpisaniu przez klienta stosownego upoważnienia – bierze na siebie większość formalności związanych ze zmianą usługodawcy. Nie jest to jednak skomplikowana procedura, dlatego możesz ją przeprowadzić na własną rękę, jeśli tylko chcesz.
Sprzedawca prądu to nie dostawca energii elektrycznej, chociaż na rynku istnieją podmioty, które realizują obie funkcje jednocześnie. Zamienne używanie tych określeń jest więc błędem. Dodatkowo może wprowadzać w błąd część odbiorców i sprawiać, że nie zdecydują się oni na zmianę sprzedawcy energii elektrycznej w obawie przed otrzymywaniem „gorszego” prądu, co nie jest możliwe.
Materiał zewnętrzny