Zabytkowa Kopalnia Ignacy uruchamia Społeczne Archiwum ROW
Rybnicka instytucja kultury zajmująca się upowszechnianiem dziedzictwa przemysłowego uruchomiła nowy projekt. To Społeczne Archiwum ROW, którego celem będzie zabezpieczanie i udostępnianie zbiorów tekstowych, ikonograficznych, fotograficznych, filmowych i innych dokumentujących pamięć historyczną mieszkańców dawnego Rybnickiego Okręgu Węglowego.
Społeczne Archiwum ROW zajmować się będzie zbieraniem i digitalizacją pamiątek zarówno byłych pracowników zakładów przemysłowych, jak i tych ciągle zawodowo związanych z przemysłem. Nie będzie się również zawężać wyłącznie do górnictwa węgla kamiennego, a obejmować całe spektrum industrialnej rzeczywiści z obszaru Rybnika oraz powiatów rybnickiego i wodzisławskiego.
Poszukujemy między innymi fotografii i pamiątek odnoszących się do pracy ludzi w przemyśle. Ważne jest dla nas również życie pozazawodowe, rodzinne, które przecież toczyło się w sąsiedztwie kopalń, hut i innych zakładów przemysłowych dawnego ROW – tłumaczy kierownik projektu, Adam Grzegorzek, główny specjalista do spraw upowszechniania dziedzictwa przemysłowego w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku.
Działalność Społecznego Archiwum ROW będzie prowadzona zgodnie z wytycznymi i standardami Centrum Archiwistyki Społecznej. Inicjatywa ta ma na celu pobudzenie mieszkańców Rybnika i okolic do podzielnia się swoimi rodzinnymi opowieściami, a także zainteresować młodsze pokolenie lokalną historią oraz inicjować międzypokoleniową integrację wokół industrialnej pamięci historycznej.
Choć nie wiemy, jakie będą rezultaty projektu, jesteśmy przekonani, że warto próbować. Zabytkowa Kopalnia Ignacy, jako instytucja kultury samorządu miasta Rybnika, ma służyć mieszkańcom w eksplorowaniu wspólnej pamięci historycznej o dawnym Rybnickim OkręguWęglowym. Dlatego zapraszamy do współpracy wszystkich pasjonatów lokalnej historii, którzy chcieliby włączyć się do projektu – deklaruje Marek Gołosz, dyrektor Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku.
Co istotne, nie trzeba fatygować się do Niewiadomia, by podzielić się swoją historią. Społeczne Archiwum ROW to projekt mobilny. Wystarczy zadzwonić i umówić się na wizytęwe własnym domu. Szczegółowe informacje pod nr tel. 32 440 7931, e-mail: a.grzegorzek@kopalniaignacy.pl oraz na stronie kopalniaignacy.pl/archiwum.
Zdjęcia dzięki uprzejmości archiwum Domu Kultury Chwałowice.