Uczniowie „Mechanika” znowu z drodze do gwiazd
Drużyna uczniów z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” stoi na krawędzi technologicznej rewolucji. Z determinacją i pasją, zespół ten bierze udział w prestiżowym konkursie CanSat, gdzie ich minisatelita ma szansę nie tylko podbić niebo, ale również zdobyć uznanie na szczeblu krajowym.
CanSat to wyjątkowy konkurs, który wymaga nie tylko inżynierskiego geniuszu, ale także zdolności kreatywnego myślenia. Drużyna z Mechanika postanowiła zmierzyć się z tym wyzwaniem, konstruując miniaturowego satelitę, gotowego do przewożenia różnorodnych sensorów i przekazywania danych w czasie rzeczywistym. Ich celem nie jest tylko udział w konkursie, ale również powtórzenie sukcesu poprzedn iego zespołu z ich szkoły, który zdobył drugie miejsce w tym samym konkursie.
W historii szkoły z Raciborza zawsze był pewien zapał do nauki, zwłaszcza w dziedzinie nauk ścisłych i technologii. Zespół składa się z utalentowanych młodych umysłów, których połączyła wspólna pasja do eksploracji kosmosu i pragnienie zdobycia nowych technologicznych szczytów.
Skład zespołu MechanSAT:
- Zofia Stachera
- Kacper Gocyła
- Robert Bogaczyk
- Bartosz Hałas
- Szymon Trzęsimiech
- Mateusz Michałek
- Patrycja Kozak (opiekun zespołu)
Projekt CanSat MechanSAT to efekt długotrwałej pracy, kreatywnego myślenia i współpracy zespołu. Minisatelita został zaprojektowany z precyzją, aby pomieścić różnorodne sensory, które pozwolą na zbieranie danych atmosferycznych i przekazywanie ich na ziemię. Ponadto, MechanSAT postawił sobie za zadanie nie tylko osiągnięcie finału, ale również dostarczenie unikalnego i innowacyjnego projektu, który zwróci uwagę jury konkursu.
Misją poboczną naszego CanSata będzie bezpieczne sprowadzenie go na ziemię w jednym kawałku zdolnym do dalszej pracy, dlatego też w naszej satelicie zainstalowane będą laminowane lotki które będą utrzymywać stałą prędkość opadania cansata. Lotki automatycznie będą się w taki sposób obracać aby w danej pozycji albo hamowały albo przyspieszały opadanie. Zdjęcia ukazują jak działa ten system.
Bartosz Hałas
Dla MechanSAT CanSat to nie tylko technologiczne wyzwanie, ale również szansa na uczczenie dziedzictwa poprzedniego zespołu z ich szkoły. Z niecierpliwością oczekujemy na wyniki konkursu, mając nadzieję, że MechanSAT z Raciborza znowu wpisze się na listę sukcesów i zainspiruje kolejne pokolenia młodych naukowców do podbijania nieba.
Link do strony drużyny : https://www.facebook.com/profile.php?id=100064606967252
źródło: CKZiU nr 2 "Mechanik" w Raciborzu
Uwaga na tę krawędź. Można spaść i to razem z tą satelitą, co nie?