Mandaty za odory z Brzezia. Trafiły do spółki miejskiej i Empolu. RCR w sporze sądowym z WIOŚ
Stowarzyszenie Zielony Dębicz udostępniło na swoim Facebooku odpowiedź jakiej udzieliła 2 lutego Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Agata Bucko-Serafin w sprawie kontroli interwencyjnych w Raciborskim Centrum Recyklingu R3 i przedsiębiorstwie Empol. Oba zlokalizowane są w Brzeziu przy ul. Rybnickiej 125. W listopadzie 2023 roku zakończono tam kontrole przestrzegania warunków ochrony środowiska.
Grzywna za regenerowanie uciążliwości zapachowych
- Kontrole obydwu podmiotów wykazały powodowanie uciążliwości odorowych w związku z eksploatowanymi instalacjami, jak również naruszenia warunków posiadanych decyzji - pozwoleń zintegrowanych w zakresie magazynowania i przetwarzania odpadów, czy prowadzenia ewidencji odpadów w sposób nierzetelny - przekazała A. Bucko-Serafin.
Inspektor poinformowała też o ukaraniu osób odpowiedzialnych grzywnami. Nałożono mandaty karne za regenerowanie uciążliwości zapachowych. W firmie Empol odmówiono przyjęcia mandatu.
ŚWIOŚ zapowiedział wszczęcie postępowań celem wymierzenia administracyjnych kar pieniężnych. Wydano zarządzenia pokontrolne dla obu spółek. - To zarządzenia przypominające o prawidłowym prowadzeniu gospodarki odpadami i nakazujące wyeliminowanie naruszeń - zaznaczyła w korespondencji śląska inspektor.
Chcą dochodzić prawdy w sądzie
Na stronie internetowej Miasta Racibórz prezes RCR R3 Jan Makowski podał, że wskazane przez ŚWIOŚ uchybienia skutkowały drobnym mandatem dla kierownika składowiska, a dotyczyły spraw porządkowych takich jak rozmieszczenie tablicy informującej o miejscu składowania gruzu czy nieużywania armatek odorowych na kompostowni.
- W odniesieniu do pozostałych ustaleń kontroli spółka RCR nie przyjęła wniosków i odmówiła podpisania protokołu i zamierza dochodzić prawdy na drodze sądowo-administracyjnej - podał tam szef spółki.
Ponadto spółka RCR przedstawiła szereg zarzutów, zarówno wobec profesjonalizmu samych inspektorów, prowadzących postępowanie kontrolne, jak i metodologii wniosków, do których doszli w wyniku kontroli i badań próbek.
- Inspektorzy WIOŚ nie korzystali z żadnych urządzeń olfaktometrycznych do badania zapachów - to jedna z licznych uwag szefa spółki pod adresem kontrolujących.
Tutaj znajduje się pełna treść stanowiska prezesa Makowskiego:
Ponadto o sprawie piszą Andrzej Markowiak, Roman Majnusz i Adam Witecki, którzy krytykują gospodarkę odpadami prowadzoną przez obecne władze Miasta.
List mieszkańców dotyczący ustaleń kontroli WIOŚ
Pobierz list otwarty do mieszkańców Raciborza.odt (format odt, rozmiar ~26.01 k)Odpowiedź prezesa Makowskiego na stanowisko mieszkańców
Pobierz Sprostowanie RCR_30 stycznia 2024_.pdf (format pdf, rozmiar ~3.97 M)
Kasiu, pewnie, że problem zniknie. Nowa ekipa już się o to postara.
Moim zdaniem to jest sztucznie wywołany problem i zniknie wraz z zakończeniem kampanii wyborczej. Betonowy układ czerpał profity z stworzenia monopolu na rynku odbioru odpadów. Polowy zrobił z tym porządek ale miliony które miały trafić do Empolu i kieszeni kolegów którzy zapewnili im monopol zostały w Raciborzu.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Ta trójka Muszkieterów podejrzanie broni interesów jednej spółki
Większość dyskutuje o monopolu, empolu, betonach i układach, okraszając to skromnie lukrowaniem, a smród dalej się ciągnie, i to nie tylko po gaciach.
Inspektorzy są be, a radar był niehomologowany.
Lenk już w 2016 roku chciał sprzedać nasze wysypisko Empolowi. To wyjaśnia wszystko.
Prezydent Polowy zadbał o takie rozwiązanie które jest korzystne dla raciborzan i dla Raciborza. Prywatna firma jaką jest Empol nie może mieć monopolu, ale stary betonowy układ chce aby wszystko wróciło w dawne koleiny. Chcą tak jak kiedyś oddać Empolowi wszystko łącznie z prywatyzacją naszego miejskiego składowiska.
Polowy zapewnił że teraz nasze śmieci odbiera nasza miejska spółka PK i płacimy najmniej w całym regionie 21 zł na osobę, gdzie indziej ponad 30 zł, Przedtem woził Empol więc sam woził i sam od siebie odbierał na swojej wadze. Przestał wozić i ilość śmieci się zmniejszyła skokowo o 1000 ton. Przypadek? Śmieci to zawsze duży biznes i lepiej aby nie było monopolu prywatnej firmy jaką jest Empol. Stracili spore wpływy. Teraz generują smród i robią problem.
Czyli potwierdziło się że Empol jest źródłem smrodu. Zresztą z Empolem są problemy nie tylko w Raciborzu. Wpiszcie w google: Empol, Wadowice... Otworzą się wam oczy.
REgenerowanie odoru to wyjątkowe świństwo!