Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Do szkół wróci nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej

Minister Edukacji Barbara Nowacka zmieniła rozporządzenie, wydane przez swego poprzednika, Przemysława Czarnka, i przywróciła naukę języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej w wymiarze trzech godzin tygodniowo.

Do szkół wróci nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowejMEN
Minister Edukacji Narodowej Barbara Nowacka (PO) zmieniła rozporządzenie swego poprzednika - Przemysława Czarnka (PiS)

Niemiecki dla przedstawicieli niemieckiej mniejszości narodowej

5 lutego ogłoszono "Rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 2 lutego zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez przedszkola, szkoły i placówki publiczne zadań umożliwiających podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym".

W dokumencie przywrócono nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej w wymiarze trzech godzin tygodniowo.

Rozporządzenie oczekuje na wejście w życie. Nastąpi to w nowym roku szkolnym - 1 września 2024 r.

Przypomnijmy, do redukcji liczby godzin nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości w szkołach doszło 4 lutego 2022 r. Decyzję podjął Przemysław Czarnek, ówczesny Minister Edukacji i Nauki. Środowisko mniejszości niemieckiej w Polsce dążyło do zmiany tych zapisów.

"Koniec z dyskryminacją 50 tys. dzieci"

- Przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej w Polsce przez ostatnie dwa lata nie ustawali w działaniach i protestach mających na celu zakończenie prawnej dyskryminacji ponad 50 tys. dzieci w Polsce. Cieszymy się z powrotu do sytuacji, w której dzieciom mniejszości niemieckiej przysługiwać będą takie same prawa jak dzieciom innych mniejszości narodowych i etnicznych żyjących w Polsce. Uważamy, że zakończenie dyskryminacji mogłoby być dobrym początkiem pozytywnych zmian w zakresie polityki mniejszościowej w Polsce, której to od lat poświęca się zbyt mało uwagi, co wybrzmiewa regularnie w kolejnych krytycznych raportach Rady Europy dotyczących tej tematyki. Członkowie strony mniejszościowej Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości deklarują daleko idącą chęć współpracy z organami państwa w tym zakresie - komentuje Mniejszość Niemiecka w Polsce.

Jak liczna jest mniejszość niemiecka w Polsce?

Przedstawiciele mniejszości niemieckiej zamieszkują głównie teren województwa opolskiego, a także częściowo województwa śląskiego, m.in. część powiatu raciborskiego, który w przeszłości należał do województwa opolskiego.

38,7 tys. mieszkańców Polski deklaruje narodowość niemiecką jako pierwszą, a 93,8 tys. osób jako drugą - wynika z Narodowego Spisu Powszechnego, który został przeprowadzony w 2021 r.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].