„Krótka historia polskiego kina część II.: twórcy osobni” w kinie Pegaz
Po sukcesie pierwszej edycji „Krótkiej historii polskiego kina” w kinach studyjnych czas na część drugą. Zapraszamy na „Krótką historię polskiego kina część II.: twórcy osobni” do wodzisławskiego Pegaza.
Kontynuacja przeglądu zawiera wybitne dzieła stworzone przez twórców, którzy nie wpisywali się w wiodące nurty, często stronili od grup twórczych czy formacji artystycznych. Byli swoistymi wolnymi elektronami, których filmy posiadały pewien osobisty sznyt. Były nie do pomylenia z dziełami kogokolwiek innego, autorskie, osobne. Tacy twórcy i twórczynie, często działający na marginesie i podążający własnymi ścieżkami, po latach zyskiwali status wizjonerów. I faktycznie pchali polskie kino na nowe, niezbadane ścieżki. Ich filmy, mimo, że często nie dające się prosto zaszufladkować, nieoczywiste i zaskakujące, nadal olśniewają świeżością formy i prawdziwie autorskim wymiarem. W przeglądzie znalazły się zarówno odważne eksperymenty formalne jak i nieoczywiste filmy gatunkowe. Dzieła kultowe i zapomniane arcydzieła. Ale przede wszystkim filmy, które, także dzięki wspaniałej cyfrowej rekonstrukcji, nadają się idealnie do ponownego odkrycia w kinach.
Na ekranie od lutego do listopada zobaczymy: „Ostatni dzień lata”, reż. Tadeusz Konwicki; „Nóż w wodzie”, reż. Roman Polański; „Ręce do góry”, reż. Jerzy Skolimowski; „Słońce wschodzi raz na dzień”, reż. Henryk Kluba; „Trzecia część nocy”, reż. Andrzej Żuławski; „Na wylot”, reż. Grzegorz Królikiewicz; „Rejs”, reż. Marek Piwowski; „Konopielka”, reż. Witold Leszczyński; „Krzyk”, reż. Barbara Sass oraz „O-bi O-ba. Koniec cywilizacji”, reż. Piotr Szulkin.
Cykl otworzy film „Ostatni dzień lata”, który zostanie wyświetlony w środę, 21 lutego o 19:00. Opis: Ona i on spotykają się na nadmorskiej plaży. Historia, której nie da się opowiedzieć, bo cała jest nastrojem zapisanym w ruchomych obrazach. Pierwszy polski film nowofalowy, jeden z najniezwyklejszych debiutów w historii polskiego kina.
Bilety w cenie 14/16 zł są dostępne w kasie WCK przed seansami oraz online. Kino Pegaz mieści się w Wodzisławskim Centrum Kultury, przy ul. ks. płk. W. Kubsza 17. Szczegóły na: wck.wodzislaw-slaski.pl/kino/
Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych. Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz. Partnerzy: WFDiF, DI Factory.
żródło: WCK