Unijne fundusze na 102! Tyle milionów trafiło z Brukseli do Czerwionki-Leszczyny. Mówi o tym Nowinom burmistrz Wiesław Janiszewski
To druga odsłona cyklu 20 rozmów na XX-lecie Polski w Unii Europejskiej w Polsce. Przez ten okres samorządowcem w Gminie i Mieście Czerwionka-Leszczyny był Wiesław Janiszewski. Wpierw radny, później - do teraz - burmistrz. Z gminy górniczej, z kopalnią - matką żywicielką Czerwionka-Leszczyny musiała przekształcić się w zupełnie inny samorząd. To się udało także dzięki przynależności do wspólnoty europejskiej.
Czerwionkę-Leszczyny wyróżniają w regionie dwa zjazdy z autostrady A1. Tego zazdroszczą jej większe miasta. Dostęp do najważniejszej nitki komunikacyjnej tej części Śląska to okno na świat, klucz do rozwoju gospodarczego tych obszarów.
Na czele władz stoi były dyrektor pierwszego w dziejach Gminy i Miasta liceum ogólnokształcącego. Miejscowa ludność obdarzyła go wyjątkowym zaufaniem zwłaszcza w mijającej kadencji - objął stanowisko po zwycięskich wyborach w I turze.
Nowinom w wywiadzie mówił m.in. o swoim wzruszeniu w 2004 roku, gdy Polska wstępowała do Unii Europejskiej. Jak w tym czasie zmienił się samorządowiec Janiszewski? Jak zmieniło się jego otoczenie? Co Gmina zrobi z pieniędzmi z nowej perspektywy unijnej? Dlaczego Unię należy szanować, choć wielu nawołuje, by ją zwalczać?
O tym rozmawiał z gościem Nowin - Mariusz Weidner z nowiny.pl
WIDEO: BURMISTRZ WIESŁAW JANISZEWSKI W ROZMOWIE Z NOWINAMI
Sfinansowano ze środków budżetu Województwa Śląskiego
Ludzie
Burmistrz Miasta i Gminy Czerwionka-Leszczyny.
A to mało mamy dzięki funduszom w Jastrzębiu zrobione?
Przyznawane przez Unię Europejską dotacje często stanowią ważny element realizowanych inwestycji. Z unijnych pieniędzy dofinansowywane są różnego rodzaju przedsięwzięcia. Fundusze UE przyznawane są poszczególnym krajom członkowskim. Widać je też jednak w konkretnych miastach. Chociażby w Jastrzębiu-Zdroju.
Przykłady? Między innymi oddany niedawno do użytku budynek Łazienek III, który po rewitalizacji stał się Galerią Sztuki Współczesnej. Inwestycja była dofinansowana z pieniędzy unijnych. Podobnie termomodernizacja Przedszkola Publicznego nr 4. Także zrealizowano ją przy wykorzystaniu środków UE.
Jeśli chodzi o starsze inwestycje, w których udział miały fundusze europejskie, wykorzystano je m.in. przy modernizacji Hali Widowiskowo-Sportowej, remoncie DW937 na ul. 11 Listopada oraz rewitalizacja Parku Zdrojowego, w tym budowa w nim Inhalatorium, na które udało się uzyskać osobne pieniądze.
Pieniądze przyznawane przez Unię Europejską dotyczą jednak nie tylko inwestycji. Z różnego rodzaju programów finansowane są także projekty bezpośrednio dotyczące mieszkańców.
Przy wsparciu funduszy unijnych staże odbywa obecnie młodzież kilku jastrzębskich szkół: ZS nr 2, ZS nr 5, ZS nr 6 i ZSTB. Pieniądze UE pozwoliły także na stworzenie Centrum Usług Społecznych i świetlicy specjalistycznej dla mieszkańców ul. Gagarina i os. 1000-lecia oraz Akademii Seniora, funkcjonującej przy ul. Wrzosowej.
Żeby pokazać ogrom wkładu europejskich funduszy w rozwój Jastrzębia-Zdroju, powstał profil w mediach społecznościowych Jastrzębie-Zdrój z energią podatków unijnych.
A Jastrzębie-Zdrój ZERO!!!
CO NA TO ANNA HETMAN I PAN FOXOWICZ Z PLATFORMY OBYWATELSKIEJ?
A ojro-kołchoz te pieniądze produkuje, opłacając (za grosze) ojro-ekspertów pokroju naszego słońca Peru...
Wierzcie dalej w bajeczkę "unia daje"...