W Turzy Śląskiej będą kształcić florystów z całej Polski. Otwarto Branżowe Centrum Umiejętności [ZDJĘCIA]
W Turzy Śląskiej nastąpiło wielkie otwarcie drugiego na Śląsku Branżowego Centrum Umiejętności. Turskie centrum będzie kształcić w dziedzinie florystyki, a położone jest tuż obok Śląskiego Centrum Florystyki Rekpol.
W Turzy Śląskiej będą kształcić florystów z całej Polski. Otwarto Branżowe Centrum Umiejętności [ZDJĘCIA]
Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie FLORYSTYKA to jedno ze 120 placówek powstających w ramach projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki. BCU w Turzy jest jednocześnie tym jedynym takim obiektem w kraju ukierunkowanym na branżę florystyczną.
Projekt powstał z myślą o wsparciu kształcenia kadr, a jego realizacja, w wyniku wygrania otwartego konkursu, przypadła w udziale Śląskiemu Centrum Florystycznemu Rekpol Sp. z o.o, które podjęło się tego zadania we współpracy z partnerami – Stowarzyszeniem Florystów Polskich, władzami regionu, instytucjami samorządu i gospodarki, partnerskimi ośrodkami edukacyjnymi.
Ideą powstania BCU jest uzupełnienie istniejących form nauczania we florystyce i odpowiadanie na rzeczywiste potrzeby rynku pracy. BCU to nowoczesny obiekt, kompleksowa, innowacyjna infrastruktura, ściśle ukierunkowany program nauczania, a przede wszystkim wysoko wyspecjalizowana kadra nauczycieli – praktyków.
Oficjalne otwarcie BCU nastąpiło w czwartek 29 lutego przy udziale wielu znamienitych gości. - Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie Florystyki to najmłodsze dziecko Śląskiego Centrum Florystycznego Rekpol. Jego realizacja została nam powierzona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej - mówił podczas otwarcia Zenon Rek, prezes ŚCF, zaznaczając, że od 28 lat jego życie toczy się wokół florystyki. - Handel kwiatami stanowi trzon firmy Rekpol, jednak od zawsze działaliśmy również w sferze edukacji florystycznej, promocji florystyki oraz na rzecz rozwoju branży. Jako jedni z pierwszych organizowaliśmy pokazy florystyczne, na które zapraszaliśmy gwiazdy światowego formatu z Polski i zagranicy. Dbaliśmy o wysoki poziom organizowanych szkoleń. Chcąc sprostać zapotrzebowaniu rynku, dwa lata temu powołaliśmy do życia Międzynarodowy Instytut Florystyczny, w którym kultywowana jest tradycja szkoły na najwyższym poziomie. Uzupełnieniem naszej oferty edukacyjnej jest szkoła policealna, działająca przy instytucie - zapowiedział Zenon Rek. Pierwsi uczniowie trafią do BCU już w ciągu najbliższych tygodni.
- Bardzo się cieszę, że udało się tę inwestycję przeprowadzić, bo tak jak pan prezes powiedział, czasu było niewiele. Cieszy mnie to z racji tego, że mogę się zaliczyć do grona pomysłodawców tej idei, jaką są Branżowe Centra Umiejętności. To zawsze cieszy, że niejako to dziecko się rodzi i powstają placówki, które z założenia mają być czymś zupełnie nowym w systemie oświaty, tzn. centrami, które łączą trochę świat kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego i świat branżowy - podkreślił Piotr Bartosiak, dyrektor Departamentu Strategii, Kwalifikacji i Kształcenia Zawodowego w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
- Po tylu spotkaniach, tylu naszych dyskusjach na temat projektu i budowy tego obiektu, a także będąc tu tyle razy, kiedy patrzyłem jak rośnie to centrum, przychodzą mi do głowy trzy słowa: gratuluję, dziękuję i chylę czoła - zapewnił Leszek Bizoń, starosta wodzisławski.
- Dziękujemy za podjęcie tej bardzo odważnej inicjatywy i decyzji o lokalizacji przedsięwzięcia właśnie w Turzy Śląskiej, w gminie Gorzyce. Nie ukrywam, że napawa nas dumą fakt uruchomienia prestiżowej placówki w miejscu nam najbliższym, miejscu w którym myślę, że biją nasze serca - mówił podczas otwarcia Daniel Jakubczyk, wójt gminy Gorzyce, zapraszając do odwiedzania Turzy Śląskiej.
Ludzie
Starosta Wodzisławski
A Woś był ?