Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Innowacje: Wodzisławska oświata wzorem dla całego kraju

Z końcem minionego roku zrobiło się głośno na temat zmian w wodzisławskim systemie oświaty, które niektórzy nazwali rewolucją, choć co warto podkreślić, zmiany te następują sukcesywnie już od 2015 roku. Teraz jednak mocno akcentowane są widoczne zmiany w szkołach, jak brak dzwonków i oceny kształtujące.

Innowacje: Wodzisławska oświata wzorem dla całego kraju UM Wodzisławia Śląskiego
W SP10 powstało laboratorium chemiczne „Empirium” z urządzeniem nazwanym Empiriusz. Umożliwia ono prowadzenie wirtualnych doświadczeń chemicznych z wykorzystaniem gogli VR. We wspomnianej placówce działa także pracownia artystyczno-techniczna „Art-punkt”, która wyposażona została w sprzęt do prac technicznych,  gastronomicznych  oraz fotograficznych.

Innowacje: Wodzisławska oświata wzorem dla całego kraju

- Ta ewolucja w mieście trwa już od roku 2015, bo wiele naszych działań stało się fundamentem, bez którego nie udałoby się zaproponować zmian – mówi Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śląskiego. Zmiany w systemie oświaty wdrażane są już od etapu przedszkolnego. - To jest ewenement w skali kraju, bo po wielu spotkaniach i dyskusjach, w których uczestniczyłem, wiem, że wiele samorządów przy swoich projektach edukacyjnych zapominało o przedszkolach. Przeszkoliliśmy nauczycieli przedszkoli i szkół z nowoczesnych metod pracy z młodzieżą, wprowadziliśmy zajęcia kreatywne od przedszkolaka i później w szkołach podstawowych zgodnie z wiekiem rozwoju, a także powszechną naukę szachów i na jej bazie rozwiniętą naukę programowania – wspomina Mieczysław Kieca.

Szachy czy programowanie to obecnie standard w wodzisławskich szkołach, ale miasto idzie dalej, bo po stworzeniu centrum nauki, młodzież korzysta teraz z wyjazdów i uczy się w oparciu o doświadczenia. Bez wskazanej podstawy w zmianie punktu widzenia nauczycieli przedszkola, nie udałoby się przejść do następnego kroku, który obecnie obserwujemy w wodzisławskich szkołach. Do tej bazy zaliczyć należy także współpracę z przedsiębiorcami oraz doradztwo zawodowe.

– Wytypowaliśmy w naszych szkołach liderów zmian. Żeby zaplanowane w ramach Strategii rozwoju oświaty zmiany były możliwe z organizacyjnego punktu widzenia, zwolniliśmy dyrektorów szkół z obowiązku świadczenia godzin dydaktycznych. Są menadżerami i mają mieć czas na organizację pracy – podkreśla prezydent.

Na wspomnianej bazie wdrażane są nowe elementy strategii rozwoju oświaty. Są one już widoczne, ale w każdej szkole inaczej, bo też specyfika placówek w przypadku jednych pozwala na wprowadzenie innego zakresu niż w pozostałych. - To m.in. mocne elementy pracy projektowej. Tam, gdzie się da, wprowadziliśmy godziny projektowe. Są też placówki, w których w miarę szybko da się wdrożyć całe dni projektowe. To duże szkoły, bo ta zmiana wymaga odpowiednich możliwości organizacyjnych i właściwych działań. Przede wszystkim zmiany podstawy programowej, która umożliwiłaby łączenie grup tematycznych przy realizacji projektów. Jeżeli podstawa jest przeładowana i archaiczna, uniemożliwia takie działanie, ale na szczęście konsultowane są już odpowiednie modyfikacje. Drugim warunkiem przejścia na pracę projektową jest organizacja pracy w szkole – zaznacza Kieca, wyjaśniając, że najlepszym rozwiązaniem jest, kiedy nauczyciel realizuje cały etat na terenie jednej placówki. Obecnie, w systemie małych szkół nauczyciele łączą etat w kilku placówkach. Docelowo więc w części szkół realizowane będą godziny projektowe, a w innych np. pół dnia projektowego czy cały dzień.

W Zespole Szkół nr 1 utworzono studio multimedialne do nagrań muzycznych, telewizyjnych oraz do fotografii. Przy realizacji jednego z unijnych projektów szkoła zakupiła sprzęt do telewizyjnych realizacji (telewizja internetowa, nagrania wywiadów, reportaży, audycji). Z programu Laboratoria Przyszłości dokupione zostały mikrofony, oświetlenie oraz sprzęt do realizacji dźwięku. Na wyposażeniu pracowni znajdują się również gimbal, mikrokontrolery, statywy, aparat fotograficzny oraz tła do fotografowania. W placówce znajduje się również pracownia działań kreatywnych oraz mobilna pracownia VR Class.

Elementami nowego systemu, który jest wdrażany w Wodzisławiu Śląskim są także: ocena kształtująca (opisowa), na etapie najmłodszych klas i częściowo w klasach starszych. To już funkcjonuje. Podobnie, jak brak dzwonków lekcyjnych w większości szkół. W tym roku nowum jest także naprzemienne wykorzystanie pracowni, zmodernizowanych w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”. Realizowane są wyjścia uczniów poza szkołę, aby realizować naukę w innych miejskich jednostkach z odpowiednią infrastrukturą. Uczniowie mogą np. korzystać bezpłatnie z miejskiej komunikacji, po zgłoszeniu takiego klasowego wyjazdu. Jak podkreśla prezydent Wodzisławia, zainteresowanie zmianami w oświacie w mieście nie skończyło się wraz z kampanią wyborczą do parlamentu, ale jest żywo dyskutowane w rządowych gremiach oświatowych.

Z początkiem marca w Wodzisławiu Śląskim odbyła się konferencja dla nauczycieli i dyrektorów, w ramach której zorganizowane zostały m.in. panele dyskusyjne na temat zmian w szkołach i nowego podejścia do nauczania. O konferencji wkróte więcej w naszym portalu. 


Laboratoria Przyszłości w wodzisławskich szkołach:

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa mająca na celu stworzenie nowoczesnych szkół, w których lekcje są prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu ich zainteresowań. W ramach wspomnianego przedsięwzięcia miasto Wodzisław Śląski otrzymało wsparcie finansowe w wysokości 1 061 700 zł, dzięki któremu wodzisławscy uczniowie mogą eksperymentować i zdobywać dzięki temu praktyczne umiejętności

Miasto Wodzisław Śląski dofinansowało remont pomieszczeń zaadaptowanych na pracownie techniczne w wysokości ok. 250 tys. zł.

Szkoła Podstawowa nr 10 im. Janusza Korczaka w Wodzisławiu Śląskim

W „Dziesiątce” powstało laboratorium chemiczne „Empirium” z urządzeniem nazwanym Empiriusz. Umożliwia ono prowadzenie wirtualnych doświadczeń chemicznych z wykorzystaniem googli VR. We wspomnianej placówce działa także pracownia artystyczno-techniczna „Art-punkt”, która wyposażona została w sprzęt do prac technicznych, gastronomicznych oraz fotograficznych.

Zespół Szkół nr 1 w Wodzisławiu Śląskim

W szkole utworzono studio multimedialne do nagrań muzycznych, telewizyjnych oraz do fotografii. Przy realizacji jednego z unijnych projektów szkoła zakupiła sprzęt do telewizyjnych realizacji (telewizja internetowa, nagrania wywiadów, reportaży, audycji). Z programu Laboratoria Przyszłości dokupione zostały mikrofony, oświetlenie oraz sprzęt do realizacji dźwięku. Na wyposażeniu pracowni znajdują się również gimbal, mikrokontrolery, statywy, aparat fotograficzny oraz tła do fotografowania. W placówce znajduje się również pracownia działań kreatywnych oraz mobilna pracownia VR Class.

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Wodzisławiu Śląskim

W ramach programu szkoła otrzymała wsparcie finansowe na zakup niezbędnego wyposażenia, potrzebnego do przygotowania pracowni robótek ręcznych z elementami krawiectwa. We wspomnianej sali uczniowie mają możliwość korzystania m.in. z nowoczesnego sprzętu krawieckiego. W pracowni dzieci oswajają się z maszynami do szycia i pozostałym wyposażeniem, który daje im możliwości wszechstronnego rozwoju. Celem funkcjonowania tej pracowni jest nauka wykonywania drobnych poprawek krawieckich, kształtowanie umiejętności manualnych i doskonalenie precyzji, rozwijanie kreatywności i nieszablonowego myślenia.

Ludzie

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Don_C 04.03.2024 11:04
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Według analizy zleconej przez UM w mieście są co najmniej 3 szkoły za dużo. Według władzy tematu nie należy poruszać przed wyborami z wiadomych przyczyn.
Stąd też brakuje blisko 30 mln w budżecie. Miasto jest bankrutem i nie ma pieniędzy na żadne inwestycje.
Taki oto sukces tej oświaty poprzez destrukcję finansów.

~ciekaweee (188.137. * .196) 04.03.2024 08:06
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wszystko pięknie i ładnie, prezydent z niektórymi dyrektorami zbiera kapitał polityczny. Szkoda tylko, że zmiany nie są konsultowane z nauczycielami i rodzicami. Oficjalnie wszystko pięknie - trzeba porozmawiać co prywatnie sądzą osoby pracujące w tych szkołach o zmianach. Przebudzenie nastąpi po pierwszym egzaminie ósmoklasisty za kilka lat.