Czy masz astygmatyzm? Sprawdź objawy i leczenie
Każda wada wzroku utrudnia codzienne funkcjonowanie, a czasem uniemożliwia pracę. Uciążliwe są zarówno problemy z widzeniem blisko i daleko. Najprostszą korekcją wzroku są okulary lub soczewki kontaktowe, które pomagają skupiać obraz w odpowiednim miejscu rogówki.
Jeśli pomimo korygowania wady ostrość widzenia nie poprawia się, może to oznaczać poważniejszy problem. Do najczęstszych wad wzroku należy astygmatyzm, który może mieć różne objawy, a jego leczenie jest trochę inne niż w przypadku krótko czy dalekowzroczności. Jak rozpoznać i diagnozować astygmatyzm?
Objawy astygmatyzmu
Astygmatyzm to wada wzroku wynikająca z nieregularnego kształtu rogówki lub soczewki oka. Prowadzi to do nieprawidłowego skupiania światła na siatkówce. Najczęstsze niepokojące objawy to:
- rozmyte, nieostre widzenie
- bóle głowy i zmęczenie oczu
- niejasne widzenie w nocy
- zmienność widzenia na różne odległości
- nadwrażliwość na światło.
Wszystko to bardzo wpływa na jakość życia. Ciężko jest poruszać się po ulicach po zmroku czy czytać. Także w pracy astygmatyzm jest utrudnieniem. W jego wyniku nie tylko spada ostrość wzroku. Pojawiają się też zaburzenia poczucia przestrzeni. Tę wadę wzroku należy szybko zdiagnozować i zacząć leczenie. Astygmatyzm może się bowiem rozwijać.
Rodzaje astygmatyzmu
Nieprawidłowe rozproszenie światła wpadającego na powierzchnię rogówki może być wadą wzroku wrodzoną lub nabytą. Wyróżniamy astygmatyzm nadwzroczny i krótkowzroczny. Źródłem astygmatyzmu może być uraz oka. Ze względu na przebieg wyróżniamy:
- Astygmatyzm regularny/prosty
- Astygmatyzm złożony
- Astygmatyzm skośny
- Astygmatyzm mieszany
- Astygmatyzm rogówkowy
Choć w każdym przypadku zniekształcenie rogówki oka jest inne, to każdą z tych wad łączy rozmyte widzenie, które może powodować bóle głowy i utrudniać proste czynności.
Jak wygląda leczenie astygmatyzmu?
Test na astygmatyzm oka jest przeprowadzany podczas rutynowego badania wzroku. Pozwala dokładnie określić wartość astygmatyzmu. Dobry okulista bez problemu stwierdzi, czy masz astygmatyzm. Sposób leczenia tej wady wzroku zależy od wielu czynników. Astygmatyzm krótkowzroczny koryguje się za pomocą specjalnych soczewek kontaktowych, które skupiają się na dwóch problemach jednocześnie.
Nieleczony astygmatyzm może prowadzić do nieostrego widzenia i pojawienia się niepokojących objawów, takich jak mrużenie oczu czy ból głowy. Ważne jest regularne badanie wzroku, aby wykryć astygmatyzm i podjąć odpowiednie kroki w celu korekcji wady. Lepszą ostrość widzenia uzyskamy, nosząc okulary lub soczewki kontaktowe. W leczeniu astygmatyzmu dobór mocy szkieł ma ogromne znaczenie. Korekcja astygmatyzmu ma wpływ na całe życie, dlatego nie warto zwlekać.
Materiał zewnętrzny