"Mała Strzecha" na dwudniowych warsztatach w Koszęcinie
W dniach 1-2 marca grupa „Mała Strzecha” z Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha” im. Joli Rymszy wzięła udział w warsztatach w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie. Warsztaty te były nagrodą (I miejsce), jaką dzieci ze Strzechy zdobyły podczas XXIX Regionalnego Przeglądu Pieśni im. Prof. Adolfa Dygacza „Śląskie Śpiewanie” we wrześniu 2023.
„Mała Strzecha” miała ogromną przyjemność korzystać z uroków pałacu, w którym toczy się całe życie ZPiT „Śląsk”.
W pierwszym dniu pobytu, tuż po przyjeździe, grupa wzięła udział w warsztatach własnych, czyli z obecnym choreografem „Strzechy” Tomaszem Dworakiem, byłym wieloletnim tancerzem i solistą Śląska oraz Mazowsza. Akompaniował im na akordeonie Henryk Malon. Nad całością wyjazdu czuwała Alicja Ploch-Burda - instruktor śpiewu w ZPiT Strzecha.
Po warsztatach pierwszego dnia zespół wyruszył na wycieczkę z przewodnikiem. Program wycieczki był bardzo interesujący i obejmował: zapoznanie się z historią Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”; zwiedzanie zabytkowych wnętrz pałacowych, w których prezentowane są pamiątki, nagrody, plakaty oraz zdjęcia archiwalne; zwiedzanie kaplicy i wieży pałacowej; prezentacja kostiumów scenicznych i strojów; projekcję fragmentu filmu archiwalnego z jednego z koncertów Zespołu „Śląsk”.
Po wycieczce odbyła się druga część warsztatów własnych tanecznych, podczas których tancerze uczyli się nowego układu śląskiego.
Drugi dzień był również bardzo intensywny. Rozpoczął się od warsztatów wokalnych z dr Karoliną Banach, która na co dzień pracuje z chórem Zespołu „Śląsk”. Po zajęciach wokalnych odbyły się warsztaty taneczne najpierw z Tomaszem Dworakiem a później z Aleksandrą Żaczkovą.
Cieszymy się, że po raz kolejny ZPiT Strzecha mógł wziąć udział w warsztatach w tej pięknej siedzibie zespołu „Śląsk”. W kwietniu Seniorzy z ZPiT Strzecha będą korzystać z uroków Koszęcina, gdyż oni także wygrali warsztaty w tym miejscu w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Patriotycznych, który odbywał się również na Festiwalu „Śląskie śpiewanie”.
Warsztaty mają miejsce w idealnym momencie, gdyż 2024 to rok jubileuszu 70-lecia ZPiT Strzecha im. J. Rymszy. Główne obchody będą miały miejsce w dniach 21-22 września, szczegóły już wkrótce. Serdecznie zapraszamy!
źródło: RCK