Kandydaci do służby w straży granicznej przeszli testy wiedzy. Oto przykładowe pytania [ZDJĘCIA]
W Śląskim Oddziale Straży Granicznej w Raciborzu przeprowadzono drugi etap postępowania kwalifikacyjnego dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby.
Rekrutacja
Do drugiego etapu rekrutacji zgłosiło się 14 osób – 11 mężczyzn i 3 kobiety. Kandydaci do służby przystąpili do testu z wiedzy ogólnej, znajomości wybranego języka obcego oraz sprawności fizycznej. Ostatnim elementem tego etapu była rozmowa kwalifikacyjna, w trakcie której kandydaci mieli okazję do zaprezentowania swoich kompetencji predysponujących ich do służby w Straży Granicznej. Pozytywny wynik z drugiego etapu otrzymało 12 osób (2 kobiety i 10 mężczyzn).
- Teraz nastąpi ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej kandydatów do służby przez komisję lekarską. Te osoby, które pomyślnie przejdą badania lekarskie będą miały możliwość podjęcia służby w ŚlOSG. Zanim jednak rozpoczną realizację obowiązków służbowych, wezmą udział w szkoleniu podstawowym i podoficerskim w jednym z ośrodków szkolenia Straży Granicznej - wyjaśnia biuro prasowe jednostki.
Po pomyślnym ukończeniu szkolenia rozpoczną służbę w Placówkach Straży Granicznej w Bielsku-Białej, Katowicach-Pyrzowicach, Rudzie Śląskiej, Opolu, Sosnowcu lub Częstochowie.
W Śląskim Oddziale Straży Granicznej prowadzony jest ciągły nabór kandydatów do służby. W tym roku planuje się przyjęcie w sumie 60 osób. Wszelkie informacje dotyczące naboru można znaleźć na stronie internetowej Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, jak również pod nr telefonu 32 414 44 14.
Test wiedzy
Jednym z etapów postępowania kwalifikacyjnego jest test wiedzy ogólnej. Na stronie straży granicznej przygotowane są zestawy przykładowych pytań. Znajdziesz je tutaj: PYTANIA
Kilka pytań publikujemy poniżej. Sprawdź, czy znasz odpowiedzi:
1. Prawo do wszczęcia procedury legislacyjnej to:
- inicjatywa ustawodawcza
- prawo konstytucyjne
- inicjatywa wykonawcza
2. Bierne prawo wyborcze oznacza:
- prawo do kandydowania w wyborach
- głosowanie w roli pełnomocnika
- możliwość głosowania korespondencyjnego
3. Pełną zdolność do czynności prawnych osoba fizyczna uzyskuje:
- z chwilą ukończenia 18 roku życia
- od urodzenia
- od 17 roku życia
4. Wojewodę powołuje i odwołuje:
- Prezes Rady Ministrów
- Marszałek Województwa
- Sejmik województwa
5. Zatrzymany powinien być przekazany do dyspozycji sądu wraz z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania:
- w ciągu 48 godzin na wniosek prokuratora
- niezwłocznie
- w ciągu 24 godzin na wniosek prokuratora
6. Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej to:
- Frontex
- NATO
- MFW