Piotr Kuczera wiąże przyszłość Rybnika z wodorem. Zaprosił do współpracy Politechnikę Śląską i biznes
W Rybniku zainaugurowany został projekt ROW 2.0. - ROW 2.0 to projekt Miasta Rybnika i Politechniki Śląskiej, którego celem jest transformacja Rybnickiego Okręgu Węglowego, w Rybnicki Okręg Wodorowy - ośrodek nowoczesnych technologii opartych o zrównoważone, efektywne źródła zielonej energii - informuje Urząd Miasta Rybnika.
Co po węglu?
- Od Rybnickiego Okręgu Węglowego do Rybnickiego Okręgu Wodorowego – to brzmi dumnie, choć niektórzy mówią - nierealistycznie, ale ja głęboko wierzę w tę ideę – przekonuje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. - Musimy rozpocząć proces głębokiej zmiany profilu miasta. W Rybniku węgiel ma wprawdzie jeszcze przyszłość przez kolejne lata, ale już teraz musimy myśleć co dalej. Rybnicki Okręg Wodorowy to inicjatywa, która będzie się rozwijać przez najbliższe lata, a która chce połączyć duży biznes, Politechnikę Śląską i potrzeby lokalnych samorządów. Ta współpraca ma sens – dodaje prezydent.
Technologia dostępna dla wszystkich
W konferencji inaugurującej rybnicki projekt ROW 2.0 wzięła udział przedstawicielka Ministerstwa Przemysłu. - W spektrum działania Ministerstwa Przemysłu jest działanie na rzecz transformacji Śląska nie tylko pod kątem wygaszania górnictwa węgla kamiennego, ale również na rzecz holistycznego działania w zakresie transformacji Śląska – mówi Joanna Pauly, dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich i Spraw Zagranicznych. - Chodzi między innymi o popieranie różnego rodzaju strategii, których przykładem jest właśnie Rybnicki Okręg Węglowy – już nie Węglowy, ale Wodorowy. To przykład dla innych samorządów, że to co powstaje w zaciszu naukowych gabinetów staje się technologią dostępną dla nas wszystkich i za chwilę będzie po prostu zwykłą technologią. Będziemy stałymi obserwatorami tych badań – zaznacza dyrektorka.
Porozumienie miasta, politechniki i PAK-PCE
W piątek, 22 marca na rybnickim kampusie, podpisane zostało również porozumienie o współpracy badawczo-naukowej pomiędzy:
- Politechniką Śląską - uznaną uczelnią naukowo-techniczną posiadającą wiedzę i doświadczenie m.in. w zakresie odnawialnych źródeł energii w tym technologii wodorowych, dysponującą doświadczoną kadrą naukową, niezbędnymi laboratoriami i know-how w zakresie prowadzenia badań naukowych,
- Miastem Rybnik - właścicielem autobusów zasilanych wodorem, które jedno z pierwszych miast w Polsce wdrożyło usługi transportu miejskiego za pomocą tego rodzaju autobusów
- PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy Sp. z o.o. – jednym z liderów w produkcji autobusów zasilanych wodorem i równocześnie dostawcą autobusów zasilanych wodorem dla Miasta Rybnik
Porozumienie określa zasady współpracy na linii, biznes - samorząd terytorialny - placówka naukowa, której celem będzie m.in. badanie procesu eksploatacji autobusów zasilanych wodorem, zużycia wodoru w trakcie ich eksploatacji, wydajności tego rodzaju środka transportu, praktycznych wniosków wynikających z tego rodzaju usług publicznych oraz możliwości wprowadzenia dalszych ulepszeń tego rodzaju środka transportu.
- Współpraca trzech partnerów – środowiska naukowego, samorządowego i podmiotów prywatnych to najlepszy model rozwoju każdego biznesu, a szczególnie biznesu, który dopiero się rozwija, jakim jest łańcuch wartości wodorowej – mówi Maciej Nietopiel, prezes Zarządu PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy Sp. z o.o. - Nasze zaangażowanie polega na tym, że jesteśmy w stanie dostarczyć te technologie i zaimplementować je w tkance miejskiej. Już w tej chwili dostarczamy do Rybnika zielony wodór na naszą stację tankowania, po Rybniku jeździ 20 autobusów wodorowych, które wożąc pasażerów nie emitują żadnych szkodliwych substancji. Mam nadzieję, że w przyszłości ta współpraca będzie się rozwijała równie intensywnie jak dotychczas – daje prezes.
- ROW w ROW czyli Rybnicki Okręg Węglowy w Rybnicki Okręg Wodorowy, to świetna inicjatywa, i pozostaje mi tylko życzyć, by wszyscy szli w tym samym kierunku. Wodór jest nośnikiem energii, którą możemy wykorzystać w różnych procesach: grzewczych, mechanicznych. Wodór pozwala nam przejść w zupełnie nową epokę – podsumowuje dr hab. Zygmunt Łukaszczyk, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego - filii Politechniki Śląskiej w Rybniku.
źródło: UM Rybnik, oprac. ż
Ludzie
Prezydent Rybnika
Nie chcemy żadnych "ROW-ów", kiedy to do was dotrze rybnikersy?
Wodór nie ma przyszłości...