Jakie systemy tworzą inteligentny budynek?
Koncepcja inteligentnego domu na dobre zadomowiła się w budownictwie i coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z technologii smart home. W ten sposób można znacząco poprawić komfort użytkowania budynku, czy też obniżyć koszty utrzymania. Jakie systemy składają się na inteligentny dom?
Czym jest inteligentny budynek?
Inteligentny dom to nazwa na różnorodne systemy automatyki, które pozwalają np. na kontrolę głosową nad oświetleniem w domu. W takim budynku wszystkie podłączone do odpowiedniego systemu urządzenia działają w ramach ekosystemu smart home i obsługuje się je za pomocą przeznaczonej do tego aplikacji.
Głównym założeniem koncepcji domu inteligentnego jest poprawienie komfortu życia. Na to pozwala maksymalizacja funkcjonalności umieszczonych w nim urządzeń oraz systemów. Jednocześnie inteligentny budynek zapewnia większe bezpieczeństwo w porównaniu do domu bez nowoczesnych systemów automatyki.
Jakie systemy i urządzenia można spotkać w inteligentnych budynkach?
Każdy inteligentny budynek składa się z różnorodnych systemów oraz urządzeń, które są ze sobą połączone. Dzięki temu zautomatyzować można coraz więcej aspektów funkcjonowania domu, zaczynając od oświetlenia, a kończąc na systemach audio/wideo. Oto najważniejsze systemy automatyki budynkowej montowane w inteligentnych domach.
Centrala
Podstawowe urządzenie, które musi znaleźć się w każdym inteligentnym budynku to tak zwana centralka. Jest to sprzęt, który łączy się ze wszystkimi systemami, a także z internetem po to, by zapewnić dostęp do kontroli nad budynkiem niezależnie od miejsca pobytu.
Oświetlenie
Jednym z najprostszych systemów jest oświetlenie. Dzięki odpowiedniej aplikacji można kontrolować światła w całym budynku i dbać o to, by nie marnowały energii elektrycznej, gdy nikogo nie ma w domu. Niektóre systemy umożliwiają nawet zmianę ich barwy, a także natężenia. Wymaga to zakupu odpowiednich żarówek.
Wentylacja, klimatyzacja i ogrzewanie
Kolejna grupa urządzeń to systemy wentylacji, ogrzewania i klimatyzacji. Instalacja smart home pozwala zautomatyzować działanie ogrzewania w całym budynku wraz z klimatyzatorem, czy wentylacją. Dzięki temu wszystkie systemy działają tak efektywnie, jak tylko to możliwe i zużywają mniej energii elektrycznej, co widać po niższych rachunkach.
System bezpieczeństwa
Bardzo ważnym elementem każdego inteligentnego budynku jest system bezpieczeństwa. Tworzą go kamery, alarmy, czy też zdalnie sterowane rolety antywłamaniowe. Nie można też zapomnieć o nowoczesnym wideodomofonie, który pozwala zdalnie otworzyć i zamknąć drzwi, lub bramę. Na bezpieczeństwo pośrednio wpływa też automatyzacja oświetlenia. Często złodziei odstrasza zapalone światło w budynku.
System audio
W ramach smart home można też usprawnić działanie systemu audio. Coraz częściej tworzy się sieć połączonych ze sobą głośników, które pozwalają puścić muzykę w całym domu, lub tylko w wybranym pomieszczeniu.
Asystent domowy
Ciekawym dodatkiem do smart home są też tak zwani asystenci domowi. To elektroniczne urządzenia, które umożliwiają kontrolę głosową nad systemami w domu i nie tylko. Dostarczają także informacje na temat pogody, wydarzeń zapisanych w kalendarzu, czy też czegokolwiek co jest dostępne w internecie.
Systemy smart home, coraz częściej trafiają do polskich domów. Wszystko dzięki korzyściom, które zapewniają. Ich montaż umożliwia zmaksymalizowanie funkcjonalności domu, a także poprawę komfortu i bezpieczeństwa. Ułatwiają też obniżenie rachunków za prąd i ogrzewanie, dzięki ciągłej optymalizacji pracy zamontowanych w budynku urządzeń.
Materiał partnera