Ból kolana nie musi oznaczać operacji
Problemy z kolanami występują u wielu osób bez względu na wiek. Ból stawu kolanowego może dokuczać nawet młodym dorosłym, którzy przeciążyli nogę lub ulegli kontuzji podczas uprawiania sportu. U starszych pacjentów pojawia się natomiast ze względu na postęp choroby zwyrodnieniowej. Jeśli odczuwasz ból kolana lub masz zdiagnozowane uszkodzenie łąkotki, nie musisz bać się operacji. W wielu przypadkach choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego i urazy łąkotki mogą być leczone nieoperacyjnie. Dowiedz się więcej na ten temat.
- Kiedy lekarz powinien obejrzeć staw kolanowy?
- Leczenie łąkotki bez operacji jest możliwe
W stawie kolanowym torebka stawowa jest silnie narażona na uszkodzenia ze względu na duże obciążenia, którym poddawane jest kolano. Uszkodzenia łąkotki, więzadła krzyżowego przedniego, a także inne kontuzje kolan powodują ból i ograniczają ruchomość nogi. Jeśli chcesz odzyskać zdrowie i sprawność fizyczną, możesz skorzystać z leczenia zachowawczego kolana. Sprawdź, na czym polega leczenie kolan bez operacji.
Kiedy lekarz powinien obejrzeć staw kolanowy?
Lekarz powinien skonsultować pacjentów, którzy cierpią na ból kolana niezwiązany np. z niedawnym uderzeniem i powstaniem siniaka na skórze. Jeśli ból ma charakter przewlekły lub nasila się z czasem, a kolano boli przy każdym ruchu, konieczna jest wizyta u ortopedy. Lekarz specjalista powinien obejrzeć kolano pacjenta również w przypadku, gdy staw kolanowy jest obrzęknięty, czerwony i bolesny w dotyku. W trakcie konsultacji ortopeda przeprowadza badanie fizykalne oraz wykonuje USG, które pokazuje, jaki jest stan kolana, a w szczególności łąkotki przyśrodkowej i bocznej. Podczas badania może zdiagnozować np. pęknięcie łąkotki, uszkodzenia chrząstki stawowej, czy też występowanie innej patologii w obrębie kolana. Więcej o zakresie badania można dowiedzieć się w crsclinic.
Leczenie łąkotki bez operacji jest możliwe
Leczenie zmian zwyrodnieniowych kolana oraz urazów nie musi polegać na operacji. Specjaliści potrafią przeprowadzić leczenie nieoperacyjne o efektach podobnych do artroskopii kolana. Najczęściej wykonuje się leczenie łąkotki bez operacji, gdyż łąkotka boczna i przyśrodkowa są najbardziej narażonymi na uszkodzenie częściami stawu kolanowego. Leczenie zachowawcze ogranicza ryzyko, że pacjent będzie musiał zdecydować się na przeszczep łąkotki. Dzięki rehabilitacji i odpowiednio dobranym specjalistycznym ćwiczeniom uszkodzenie łąkotek nie powoduje silnego bólu, a tkanki stopniowo się regenerują. Metody leczenia zachowawczego obejmują też procedury sonochirurgiczne, które minimalizują stan zapalny.
Materiał zewnętrzny