Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kompleksowe wsparcie leczenia niepłodności – dofinansowanie in vitro w Katowicach

Najnowsze raporty Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) budzą spory niepokój. W Polsce maleje liczba nowo narodzonych dzieci. Istnieje wiele przyczyn tego zjawiska. Dość znaczącą wydaje się rosnący problem niepłodności wśród Polaków, którym dotkniętych może być nawet 1,5 miliona par. Jednym z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z niepłodnością jest in vitro. Jednakże jest to procedura bardzo kosztowna, na którą wielu parom zwyczajnie brakuje środków. Pomocną dłoń wyciągają do nich samorządy, uruchamiając lokalne programy in vitro, częściowo ją finansujące. Czy mieszkańcy Katowic również mogą liczyć na wsparcie finansowe w tym zakresie? Sprawdźmy!

Kompleksowe wsparcie leczenia niepłodności – dofinansowanie in vitro w Katowicach

Wsparcie w leczeniu niepłodności Katowice – na jaką pomoc mogą liczyć Ślązacy?

W okresie od 2013 do 2016 roku w Polsce funkcjonował rządowy program leczenia niepłodności, na który wydano ponad 247 milionów złotych, a który doprowadził do narodzin aż 22 tysięcy dzieci. Pomimo tak dobrego wyniku, program został zawieszony w 2016 roku oraz zastąpiony projektem koncentrującym się na poprawie zdrowia prokreacyjnego. Nie powtórzył on jednak sukcesu swojego poprzednika. Brak programu rządowego starają się zrekompensować samorządy swoimi programami lokalnymi. Ośrodkami, które je realizują są kliniki leczenia niepłodności, wyłonione w specjalnych konkursach. Klinika Gyncentrum jest obecnie realizatorem kilkunastu samorządowych programów in vitro, a do tej listy wciąż dochodzą nowe lokalizacje. Ponadto, klinika może pochwalić się w nich bardzo wysoką, sięgającą nawet 80%, skutecznością – i to już w pierwszym cyklu leczenia. Istnieje szansa, że już wkrótce mieszkańcy Katowic także będą mogli skorzystać ze wsparcia kliniki Gyncentrum w ramach programu miejskiego.

Para zakwalifikowana do programu ma zazwyczaj zagwarantowane jedno podejście do in vitro, a wysokość dofinansowania mieści się w przedziale od 5 000 do 10 000 złotych. Zasady te mogą się oczywiście różnić w zależności od miasta. Są samorządy, które pokrywają 100% kosztów leczenia.

Trzeba jednak zaznaczyć, że nie wszystkie pary zmagające się z niepłodnością otrzymają wsparcie finansowe. W każdym z programów, bez względu na to, czy jest program in vitro Katowice, czy jakikolwiek inny, przyjęto bowiem odrębne kryteria kwalifikacji. Podczas rozpatrywania wniosków brany jest pod uwagę wiek kobiety, to czy para zamieszkuje w mieście, w którym ubiega się o refundację, czy jest w związku (małżeńskim lub partnerskim) oraz czy spełnia wymagania medyczne.

Wsparcie finansowe in vitro – jakie procedury finansuje samorząd?

Po zakwalifikowaniu się do miejskiego programu in vitro para otrzymuje wsparcie finansowe na wszystkie niezbędne procedury związane z zapłodnieniem pozaustrojowym, w tym:

  • Stymulację owulacji i monitorowanie jej przebiegu,

  • Punktację pęcherzyków jajnikowych z zastosowaniem znieczulenia,

  • Procedurę zapłodnienia pozaustrojowego oraz monitorowanie rozwoju zarodków,

  • Przeniesienie zarodków do jamy macicy,

  • Zamrożenie i przechowywanie zarodków, które będą mogły być wykorzystane w kolejnych cyklach.

In vitro Katowice - już wkrótce dostępne w programie rządowym

Pary, które straciły nadzieję, że kiedykolwiek spełnią marzenie o dziecku, mogą znów zacząć snuć rodzicielskie plany. 1 czerwca rusza bowiem rządowy program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Niewiele jeszcze wiadomo na jego temat, ponieważ prace nad ustaleniem zasad kwalifikacji trwają i mają się zakończyć 29 marca 2024 roku. Kwota, jaką rząd planuje przeznaczyć na realizację programu ma wynosić minimum 500 mln zł. Ponadto program ma mieć już zasięg nie lokalny, a ogólnopolski. Zapewne obejmie więc także Katowice.

Reasumując, niepłodność jest problemem, z którym boryka się aż 1,5 miliona par w naszym kraju, co ma bezpośrednie przełożenie na spadek liczby urodzeń. Mimo skuteczności procedury in vitro w walce z niepłodnością, dla wielu par jest ona niedostępna z powodów finansowych. Samorządy wielu miast w Polsce, w tym Katowice, oferują jednak dofinansowanie do zapłodnienia pozaustrojowego w ramach swoich lokalnych programów. Klinika Gyncentrum realizuje ich obecnie kilkanaście, osiągając wysoką - bo 80% - skuteczność leczenia. 1 czerwca br. ma ruszyć także rządowy program in vitro obejmujący Katowice i inne regiony Polski, na którego realizację przewidziano w budżecie państwa minimum 500 mln zł.

Materiał partnera