Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

O jurajskich zamkach okiem archeologa opowie Artur Rok. W piątek w Pałacu Dietrichsteinów

Rycerze, warowne zamki i piękne księżniczki. Jurajskie zamki budzą wiele emocji i rozbudzają wyobraźnię. Jak się w nich żyło? Jak budowane były te niezwykłe warownie? Dowiecie się tego podczas najbliższego Spotkania Archeologicznego w wodzisławskim Muzeum. Jego gościem będzie Artur Rok - powiatowy konserwator zabytków powiatu będzińskiego.

O jurajskich zamkach okiem archeologa opowie Artur Rok. W piątek w Pałacu Dietrichsteinówarch. S. Kamczyk
O jurajskich zamkach opowie Artur Rok. Na zdjęciu ruiny zamku Rabsztyn.

O jurajskich zamkach okiem archeologa opowie Artur Rok. W piątek w Pałacu Dietrichsteinów

Okres średniowiecza kojarzy się z rycerzami, ale również z warownymi zamkami. W wyniku uwarunkowań politycznych mających miejsce na przełomie XIII/XIV wieku ich spory zespół powstał na dawnym pograniczu śląsko-małopolskim tj. Jura Krakowska–Częstochowska. Gotyckie warownie powstałe dla zabezpieczenia południowo-zachodniej granicy ówczesnej Polski, w okresie nowożytnym często były przebudowywane w związku ze zmianami technik pola walki, jak i w związku z napływem nowych trendów stylowych. Prowadzone badania archeologiczne i architektoniczne pozwalają dokonać próby ukazania ewolucji zamków na przestrzeni wieków, jak również podjąć odpowiednie działania konserwatorskie, mające na celu właściwą ochroną owych niemych świadków naszej historii.

Artur Rok jest absolwentem Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Ochrony Dóbr Kultury (spec. Konserwatorstwo) na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył także studia podyplomowe z zakresu Konserwacji Zabytków Architektury i Urbanistyki na Politechnice im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie oraz Historii Sztuki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od 2010 roku pełni funkcję Powiatowego Konserwatora Zabytków powiatu będzińskiego.

Uczestniczył, prowadził i współprowadził wiele prac archeologicznych w województwie śląskim oraz poza granicami kraju, m.in. rzymskiego fortu Gonio-Apsaros w Gruzji czy zamku w Koziegłowach. Autor i współautor publikacji i artykułów dotyczących m.in. historii, architektury i badań archeologicznych zamku oraz romańskiego kościoła p.w. Św. Jana Chrzciciela w Siewierzu. Jest także autorem zrealizowanej koncepcji prac restauratorskich ruin siewierskiego zamku. Zajmuje się problematyką architektury militarnej, teorią ochrony zabytków oraz archeologią i badaniami architektonicznymi.

Zapraszamy do Pałacu Dietrichsteinów na spotkanie w piątek, 12 kwietnia o godzina 17:00 (ul. ks. płk. Wilhelma Kubsza 2).

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].