Uczniowie rybnickiej Budowlanki udowadniają, że są specjalistami z wielu dziedzin
Uczniowie pod okiem nauczycieli przedmiotów zawodowych są przygotowywani do olimpiad i zajmują na nich wysokie lokaty.
Do najważniejszych osiągnięć zaliczyć należy zdobycie indeksu w XLVI edycji Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej. Zmagania odbyły się w dniach 4-6 kwietnia 2024 r. w Zielonej Górze, a organizatorem było Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 „Budowlanka” w Zielonej Górze. W II etapie (międzyszkolnym) wzięło udział 75 uczniów z 25 szkół kształcących w zawodzie technik geodeta, którym udało się dostać do tego etapu. Po rozwiązaniu testu, uczniowie zmierzyli się z czterema zadaniami problemowymi.
Następnego dnia mierzyli i rozwiązywali zadania terenowe. Szkołę reprezentowali Nikola Kozik, Tatiana Kuczera i Dominik Szolc z klasy 5gA. Uczniowie, bardzo dobrze poradzili sobie w zmaganiach. Do etapu III (centralnego) udało się zakwalifikować Nikoli i Dominikowi. Po pokonaniu kolejnych zmagań: testu jednokrotnego wyboru, testu wielkokrotnego wyboru i zadań, Dominik znalazł się w ścisłym finale, gdzie odpowiadał ustnie na pytanie komisji. Po wszystkich zmaganiach Dominik Szolc został finalistą Olimpiady. W przypadku Nikoli zdobycie indeksu było o włos. Jesteśmy bardzo dumni z naszych reprezentantów. Ostatecznie Budowlanka zajęła 8 miejsce w kraju. Indywidualnie Dominik zdobył 7 miejsce, najlepsze indywidualne miejsce w historii szkoły, a Nikola miejsce 18.
Uczniowie wzięli również udział w VIII edycji Wojewódzkiego Konkursu „Geodezja z Pasją”. Tegoroczne zmagania odbyły się 16 kwietnia w Katowickim Centrum Edukacji Zawodowej. W zawodach wzięli udział uczniowie klas geodezyjnych z całego województwa.
Szkołę reprezentowali Bartosz Sławik (kl.3gA), Jakub Tkaczyk (kl.3gA) i Adam Knapik (kl.4AG). Młodzi geodeci z województwa konkurowali między sobą rozwiązując 3 zadania obliczeniowe, odpowiadając na 60 pytań i wykonując zadanie terenowe. Uczniowie ZSB wywalczyli zaszczytne II miejsce w konkursie grupowym. Ponadto możemy pochwalić się finalistami w kategorii indywidualnej, gdzie uczniowie Adam Knapik i Jakub Tkaczyk uzyskując taką samą liczbę punktów wywalczyli IV miejsce. Uczniowie przygotowywali się do konkursów pod okiem nauczycielek: Małgorzaty Maciończyk, Magdaleny Machnik i Anny Gorol.
Kolejny sukces to zdobycie 1 miejsca miejsce na etapie okręgowym Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w bloku Architektura Krajobrazu i tym samym uczeń klasy 4ka Patryk Grzenik uzyskał awans do etapu centralnego. Olimpiada miała miejsce 12 kwietnia 2024r. we Wrocławiu. Warto nadmienić, że "Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych" to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy oraz umiejętności praktycznych organizowany w naszym kraju, któremu patronuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, a także Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi”.
Warto również zwrócić uwagę na wyróżnienie uczniów w konkursie programistycznym Silesian CYBERhackathon 2024, które odbyło się 5 kwietnia 2024r. Dwie grupy uczniów naszej szkoły uczestniczyło w konkursie projektowo-szkoleniowym dla szkół średnich Silesian CYBERhackathon 2024 na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Jedną z grup w składzie Denis Bichler, Dawid Szolc, Jakub Lizak, Daniel Mietelski i Robert Wawrzyńczyk nagrodzono WYRÓŻNIENIEM w postaci 1000 zł. Druga grupa w składzie: Kacper Dziadek, Ksawery Leszczewski, Kuba Aranin, Oktawian Białończyk i Samuel Zimnol czeka na sukces za rok.
Celem Hackathonu jest zwiększanie świadomości społecznej na temat wpływu technologii cyfrowych na życie codzienne oraz zawodowe, w tym na zwiększenie bezpieczeństwa fizycznego i cyfrowego. Technologia oraz język programowania, w którym został przygotowany projekt konkursowy, był dowolny. W konkursie wzięło udział dwadzieścia pięcioosobowych grup uczniów. Wyłoniono pięć zwycięskich drużyn najlepszego projektu konkursowego w postaci prototypu rozwiązania w formie cyfrowej (aplikacji, symulacji, strony www, gry itp.) lub prezentacji takiego prototypu.
źródło: Zespół Szkół Budowlanych w Rybniku