Czym zajmuje się Raciborskie Centrum Recyklingu? [WIDEO]
O stabilizacie, odpadach zielonych, dżdżownicach i kompaktorze mówi Jan Makowski, prezes Raciborskiego Centrum Recyklingu R3.
Raciborskie Centrum Recyklingu to 1/3 łańcucha wartości branży śmieciowej. Pierwszym ogniwem są odpady które są przywożone z selektywnej zbiórki od mieszkańców i to jest w sensie ekologicznym najważniejsza część procesu, ponieważ tutaj mieszkańcy wrzucając do odpowiednich kubłów odpady i zaczynają proces, który będzie trwał aż do samego końca.
Drugi element to ich przetwarzanie. Z całej masy odpadów, które są na tym etapie niebezpieczne, ponieważ znajduje się tam rtęć, ołów, kadm i inne pierwiastki niebezpieczne. Tym zajmuje się prywatna spółka Empol, wybierając 65% tego co nadaje się do ponownego przetworzenia i można znowu wykorzystać albo oddać.
Pozostaje ostatnia część odpadów - 1/3 tego łańcucha, czyli składowanie tego czego się już nie da wykorzystać w żaden sposób, czyli tak zwany stabilizat. Trafia on na składowisko i to jest ta część którą w głównie zajmuje się Raciborskie Centrum Recyklingu. Spółka też zajmuje się odpadami zielonymi. W kompostowni wytwarza się z odpadu zielonego RAKOR, czyli ulepszacz gleby, który jest sprzedawany. Jako ciekawostkę należy dodać, że po badaniach z Politechniką Krakowską i ASN w Nowym Sączu
stwierdzono, że można dodawać dodatek żyjący - dżdżownice. Powoduje to szybsze przetwarzanie odpadów w próchnicę z dużymi zawartościami związków organicznych.
Dążąc do wydłużenia żywotności składowiska, firma zakupiła w 2023 roku kompaktor, co pozwoliło na wydłużenie jego użyteczności o ponad 5 lat poprzez usprawnienie procesu kompresji odpadów.
Realizacja i publikacja cyklu materiałów poświęconych gospodarce odpadami oraz działalności przedsiębiorstwa jest współfinansowana przez Raciborskie Centrum Recyklingu R3 Racibórz Sp. z o.o.
Tekst sponsorowany