Śmieci: od wrzucenia do kosza do składowiska odpadów [WIDEO]
Czy Raciborskie Centrum Recyklingu jest składowiskiem odpadów bezpiecznych? Ile procent odpadów można ponownie przetworzyć? Ile ton odpadów rocznie "produkują" mieszkańcy Raciborza? Na te i inne pytania odpowiada prezes Raciborskiego Centrum Recyklingu R3 - Jan Makowski.
RCR - składowisko odpadów bezpiecznych
Raciborskie Centrum Recyklingu te składowisko odpadów bezpiecznych. Co oznacza że wszystkie śmieci w pojęciu tradycyjnym nie mogą być tutaj składowane. Odpady niebezpieczne typu baterie, pierwiastki takie jak rtęć, ołów, kadm trafiają do selektywnej instalacji przetwarzania odpadów, którą zajmuje się RIPOK firmy Empol. 65% odpadów wykorzystuje się do ponownego przetworzenia, natomiast pozostała część - 35% która nie nadaje się już do niczego trafia na składowisko.
Ile ton odpadów rocznie "produkują" mieszkańcy Raciborza?
Ilość odpadów wytwarzanych przez mieszkańców to 20 000 ton, czyli na dzień dzisiejszy 7000 ton stabilizatora na składowisku, ale już zgodnie z rozporządzeniami Unii Europejskiej w 2035 roku będzie można przyjmować 10% odpadów, czyli 2000 ton. Dlatego Raciborskie Centrum Recyklingu przygotowując się do tego i zakupiło kompaktor, dzięki któremu będzie można eksploatować składowisko do 2040 roku.
Realizacja i publikacja cyklu materiałów poświęconych gospodarce odpadami oraz działalności przedsiębiorstwa jest współfinansowana przez Raciborskie Centrum Recyklingu R3 Racibórz Sp. z o.o.
Tekst sponsorowany