Zbiornik Racibórz bez tajemnic. RZGW zaprasza na dzień otwarty. Będzie można zwiedzieć m.in. sterownię
Jak uratowano przed podtopieniami szpital covidowy w Kędzierzynie-Koźlu, jak uchroniono przed powodzią i koniecznością ewakuacji mieszkańców Wyspy w Brzegu, ilu ludzi pracowało przy budowie, ile kosztowała inwestycja i czy była warta takich nakładów, ilu pracowników czuwa obecnie nad funkcjonowaniem zbiornika, gdzie jest największa w kraju mobilna pompa dużej wydajności – to tylko niektóre z zagadnień, jakie Wody Polskie RZGW w Gliwicach przybliżą, odkrywając tajemnice zbiornika Racibórz Dolny w czasie Dni Otwartych Funduszy Europejskich.
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach, przy okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich zaprasza serdecznie mieszkańców terenów nadodrzańskich na dzień otwarty na Zbiorniku Racibórz Dolny. 10 maja 2024 r. w godz. 10.00-14.00 po raz pierwszy od ukończenia budowy tego strategicznego obiektu dla bezpieczeństwa regionu, Wody Polskie w Gliwicach bezpłatnie udostępnią go odwiedzającym.
W programie dnia otwartego znalazł się m.in. panel informacyjny nt. realizacji inwestycji i pierwszego uruchomienia zbiornika, wizyta w sali monitoringu (sterowni, w której obsługa czuwa nad pracą poszczególnych budowli i elementów całego obiektu), prezentacja parku maszyn, służących eksploatacji zbiornika, wystawa zdjęć z czasów budowy a także wizyta studyjna na budowli przelewowo-spustowej – kluczowy obiekt hydrotechniczny. Nie zabraknie także informacji nt. relokacji miejscowości położonych w czaszy obecnego zbiornika oraz znaczenia sąsiadującego z nim, pobliskiego polderu Buków dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego mieszkańców województwa śląskiego, opolskiego oraz dolnośląskiego.
- Dni Otwarte Funduszy Europejskich, a zwłaszcza tegoroczna edycja odbywająca się w 20-rocznicę członkowska Polski w Unii Europejskiej, będzie świetną okazją, by przedstawić mieszkańcom i wszystkim zainteresowanym aspekty funkcjonowania zbiornika, przybliżyć jego kluczową rolę dla ochrony terenów położonych poniżej, w trzech nadodrzańskich województwach. To właśnie one ucierpiały najbardziej w czasie katastrofalnej powodzi w 1997r. Dziś ze spokojem i pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że taka katastrofa od strony rzeki Odry już się nie powtórzy – zaznacza Marcin Jarzyński, Dyrektor Wód Polskich w Gliwicach i zaprasza:
Zaplanowany przez Wody Polskie w Gliwicach Dzień Otwarty Zbiornika Racibórz to doskonała okazja, by przekonać się jak nowoczesna i bezpieczna infrastruktura służy w walce z żywiołem i przeciwdziała jego skutkom. Jestem przekonany, że z naszych atrakcji skorzystają nie tylko Ślązacy ale także mieszkańcy Opolszczyzny, a może i Dolnego Śląska. Serdecznie zapraszam.
W całość zagadnień związanych z raciborskim zbiornikiem odwiedzających wprowadzą specjaliści PGW WP RZGW w Gliwicach, którzy przyjaznym, nietechnicznym językiem przybliżą rolę i znaczenie oraz sposób funkcjonowania największego w tej części Europy suchego zbiornika przeciwpowodziowego, który zapewnia bezpieczeństwo ok 2,5 mln mieszkańcom dorzecza rzeki Odry od Raciborza po Wrocław.
Program atrakcji dostępny będzie w godz. 10.00 – 14.00. Wstęp bezpłatny. Ograniczona liczba miejsc. Organizatorzy uprzedzają, że w razie zainteresowania przerastającego możliwości bezpiecznego udziału w atrakcjach nie obsłużą wszystkich chętnych. Zapraszamy w sportowej odzieży i butach na płaskiej podeszwie. Wody Polskie w Gliwicach zastrzegają również możliwość odstąpienia od programu wydarzeń w razie wystąpienia zdarzeń nagłych, związanych z sytuacją hydro-meteorologiczną. Szczegóły dostępne również na:
źródło: RZGW Gliwice
od 10 do 14, czyli inaczej mówiąc mam sobie wziąć urlop żeby z dzieciakiem jechać pozwiedzać ?