Co warto wiedzieć o PSZOK-u w Twojej okolicy?
Podczas segregacji odpadów pewnie nieraz zastanawiałeś się, gdzie wyrzucić śmieci, których nie możesz umieścić w kolorowych kontenerach. Co jakiś czas miasta i gminy prowadzą zbiórkę odpadów wielkogabarytowych, ale co, jeśli musisz pozbyć się nietypowych śmieci natychmiast? Wtedy najlepiej udać się do PSZOK-u.
Czym jest PSZOK i kto może z niego korzystać?
Każda gmina, miejska czy wiejska, posiada na swoim terenie przynajmniej jeden PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Jest to miejsce, gdzie możesz oddać śmieci, które nie powinny trafić ani do kosza na odpady zmieszane, ani do żadnego innego.
Informacje o punkcie w swojej okolicy bez problemu znajdziesz w internecie. Tam też zweryfikujesz, czy obowiązują limity na ilość odbieranych odpadów. Może się zdarzyć, że Twoja gmina nałożyła ograniczenia na to, jakie śmieci może przyjmować z jednego gospodarstwa domowego i w jakich ilościach. Jest to szczególne istotne, gdy chcesz oddać śmieci poremontowe, stare opony czy odpady wielkogabarytowe.
Co istotne, jest to usługa całkowicie darmowa, ponieważ jej koszt wliczony jest w tzw. opłatę śmieciową. Jest ona naliczana dla każdego lokalu mieszkalnego czy domu w ramach opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi przez daną gminę. Gdy udajesz się do PSZOK-u, zabierz ze sobą dokument potwierdzający, że systematycznie ją uiszczasz, ponieważ może być konieczna weryfikacja płatności na rzecz gminy.
Co możesz oddać do punktu zbiórki odpadów?
Do PSZOK-u możesz oddać to, czego nie wyrzuca się do zwykłych koszy, także tych służących do segregacji, pod warunkiem, że odpady pochodzą z Twojego gospodarstwa domowego i wynikają z jego funkcjonowania. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i generujesz śmieci, to obowiązują Cię inne zasady przetwarzania i utylizacji odpadów.
Do grupy śmieci, jakie możesz oddać do punktu zbiórki, zaliczają się wspomniane wcześniej zużyte opony z rowerów, samochodów czy motocykli, odpady powstałe w trakcie remontu, takie jak np. resztki płyt kartonowo-gipsowych, styropian czy gruz. Oprócz tego, możesz tam oddać zużyte baterie i akumulatory, żarówki energooszczędne i świetlówki oraz wszelkie elektrośmieci: od starego czajnika począwszy, przez miksery, aż po wiekowe mikrofalówki.
Wymieniasz meble na nowe i tych starych nie możesz sprzedać z uwagi na ich kiepski stan? Szafy, komody, łóżka, a także materace także możesz oddać do PSZOK-u. Wraz z nimi odwieź potłuczone lustra, ubrania, które nie nadają się już do noszenia, czy przeterminowane leki.
Punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych zbierają różnorodne śmieci, a ich lista jest naprawdę długa. Są jednak wyjątki i stanowią je m.in. części do samochodów czy odpady zawierające azbest. Jeżeli nie wiesz, co możesz oddać, zadzwoń do najbliższego punktu i skonsultuj się z jego pracownikami. Rozwiejesz swoje wątpliwości i otrzymasz jasne instrukcje.
Przygotowanie śmieci
Jeżeli wiesz już, co możesz zawieźć do punktu, zadbaj o właściwe przygotowanie śmieci. Posegreguj odpady tak, by między ubraniami nie znajdowały się baterie, a w szafach stary sprzęt elektroniczny. Mniejsze rzeczy spakuj do worków, a większe, jak np. meble, możesz dostarczyć rozłożone na kawałki.
PSZOK-i działają w oparciu o obowiązujące przepisy i są bezpłatne. Dzięki temu dają możliwość pozbycia się kłopotliwych odpadów w sposób bezpieczny dla zdrowia innych osób, a także dla środowiska. Zainteresował Cię ten temat? Dowiedz się więcej na temat PSZOK-u na stronie https://lepiej.tauron.pl/styl-zycia/co-to-jest-pszok-i-jakie-smieci-mozna-tam-oddac/
Materiał partnera