Skarby Beskidu Małego. Niezwykły wykład w wodzisławskim muzeum
Gośćmi specjalnymi wodzisławskiego muzeum byli Bogusław i Bożena Chorążowie, archeolodzy na co dzień pracujący w Dziale Archeologii Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.
"Skarby z ziemi wydarte. Prehistoryczne dziedzictwo Beskidu Małego” to temat wykładu, który wygłosili archeolodzy w ramach muzealnych spotkań archeologicznych. Prelegenci przedstawili znaleziska z brązu oraz żelaza. Omówili również szkodliwą działalność poszukiwaczy skarbów, którzy niezgodnie z prawem niszczą znaleziska i dewastują teren, który wiele mówi dla archeologii. Wielu z nich nie rozumie jak cenne są kawałki metalu, które dla nich są tylko nic nie wartymi rupieciami lub złomem.
Uczestnicy mogli posłuchać o liczących sobie nawet 2600 lat zespołach cennych przedmiotów, które zostały odkryte w trakcie badań prowadzonych w Kobiernicach i Porąbce, w rejonie przełomu rzeki Soły przez Beskid Mały. Poznali historię unikalnych wyrobów wykonanych z brązu i żelaza, które zostały sprowadzone z rejonu górnego dorzecza Dunaju i Renu.
- Bardzo się cieszę, że mogłam uczestniczyć w tak ciekawym wykładzie, dotyczącym archeologicznych odkryć - skarbów. Przedmioty te zostały odkryte niedaleko nas, bo na ziemiach Beskidu Małego. Cenne były również informacje na temat działalności różnych ludzi, którzy na własną rękę szukają skarbów, nie zdając sobie sprawy, jak są ważne i często niszczą wartościowe przedmioty, które dla nich nic nie znaczą, a dla archeologii znaczą bardzo dużo - mówi jedna z uczestniczek wykładu.
Informacje przedstawili archeolodzy z wielkim dorobkiem naukowym
Informacje przedstawili Bogusław i Bożena Chorążowie, archeolodzy na co dzień pracujący w Dziale Archeologii Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej
- Dr Bogusław Chorąży jest absolwentem Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Podyplomowego Studium Historii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Członek Komisji Prehistorii Karpat Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. Od 1995 roku kieruje Działem Archeologii Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Uczestniczył w programach badawczych mających na celu odkrycie nowych osiedli prehistorycznych, m.in. w latach 2000–2003 kierował polsko-czeskim projektem „Badania pradziejowych osiedli wyżynnych na Podbeskidziu między Beczwą a Białą”. Prowadził liczne prace wykopaliskowe na obszarze Podbeskidzia. Badał stanowiska z okresu neolitu, wczesnej epoki żelaza, okresu wpływów rzymskich oraz średniowiecza. Jest autorem ok. 100 publikacji dotyczących archeologii i jej popularyzacji. Specjalizuje się w problematyce osadnictwa prehistorycznego na obszarach górskich - informuje muzeum wodzisławskie.
- Mgr Bożena Chorąży jest absolwentką Instytutu Archeologii oraz Studiów Podyplomowych w zakresie muzealnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od 1992 pracuje w Dziale Archeologii Muzeum w Bielsku-Białej, kolejno na stanowiskach asystenta, adiunkta i kustosza. W okresie swojej pracy prowadziła kilkadziesiąt akcji badawczych na różnych stanowiskach archeologicznych na terenie miasta Bielska-Białej oraz regionu bielskiego i cieszyńskiego. Prace te doprowadziły do licznych odkryć nieznanych do tej pory stanowisk i procesów kulturowych, w tym sieci osiedli prehistorycznych na terenie Śląska Cieszyńskiego, zabytków architektonicznych i archeologicznych na terenie Starego Miasta w Bielsku-Białej (m.in. reliktów ratusza, studni rynkowej, wagi miejskiej) - czytamy w informacji muzeum.