Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kolano skoczka — czym się objawia i jak je leczyć?

Aktywność fizyczna w obecnych czasach stała się prawdziwych trendem, który wynika z rosnącej świadomości w tematyce zdrowego stylu życia. Niemniej, jednoczesny wzrost zainteresowania sportem i aktywną rekreacją jest również powodem zwiększonej liczby urazów i kontuzji. Jedną z nich jest tak zwane kolano skoczka, z którym borykają się zarówno zawodowcy, jak i osoby amatorsko uprawiające sport. Co oznacza ten termin? Jakie są objawy tego problemu zdrowotnego i jak się go leczy?

Kolano skoczka — czym się objawia i jak je leczyć?

Czym jest kolano skoczka?

Kolano skoczka to nazwa schorzenia wynikającego z przeciążenia kolana i zmian zwyrodnieniowych pojawiających się w więzadle rzepki. Jest to schorzenie najczęściej spotykane u osób, które często dokonują wyskoków podczas uprawiania wybranej aktywności fizycznej. Skutkiem tego jest powstawanie niewielkich pęknięć we włóknach więzadła rzepki, co w konsekwencji może doprowadzić do większych uszkodzeń i dużych dolegliwości bólowych.

Najbardziej na pojawienie się zapalenia ścięgna rzepki narażone są osoby intensywnie trenujące. Nie bez znaczenia jest też wzrost i waga sportowca bądź amatora sportu.

Jakie objawy świadczą o kolanie skoczka u pacjenta?

Jedną z głównych dolegliwości, na jaką skarżą się pacjenci, jest ból kolana. Pojawia się również tkliwość w okolicy rzepki, która dodatkowo nasila symptomy i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Najczęściej do pogorszenia się bólu dochodzi w trakcie uprawiania wybranej aktywności fizycznej, a także po jej zakończeniu. Przede wszystkim należy tutaj wymienić dyscypliny silnie obciążające kolano, w których sportowiec wykonuje liczne wyskoki i podskoki. Wokół kolana powstaje wyraźny obrzęk. Mówi się także o ograniczeniu jego ruchomości.

W trakcie badań klinicznych można natomiast stwierdzić, że w przedniej części stawu kolanowego dochodzi do osłabienia znajdujących się tam mięśni oraz pogrubienia więzadła.

O zaawansowaniu w rozwoju tego problemu zdrowotnego może świadczyć odczuwalny przez pacjenta ból. Jedną z metod oceny stanu kolana jest oszacowanie intensywności dolegliwości, z którymi zmaga się osoba chora.

  1. Najpierw mówi się o bólu, który towarzyszy pacjentowi po uprawianiu sportu przez dobę.
  2. Wraz z rozwojem choroby ból utrzymuje się nawet przez dwie doby po ćwiczeniach.
  3. Następnie dolegliwości pojawiają się w trakcie aktywności.
  4. Czwarty stopień to ból, który utrudnia wykonywanie ćwiczeń w standardowy sposób.
  5. Kolejno ból koliduje nie tylko z chęcią uprawiania sportu, ale i codziennymi obowiązkami.
  6. Natężenie dolegliwości negatywnie wpływa na nocny odpoczynek i może powodować wybudzanie się osoby chorej.
  7. Pacjent skarży się na nieustanny ból o każdej porze dnia i nocy.

Metody leczenia pacjentów z kolanem skoczka

W razie podejrzenia zapalenia ścięgna rzepki lekarz przeprowadza z pacjentem wnikliwy wywiad medyczny, a następnie zleca szereg badań ułatwiających postawienie diagnozy.

W pierwszej kolejności zaleca się tymczasową rezygnację z aktywności fizycznej, aby odciążyć kolano i nie pogłębiać zmian zwyrodnieniowych. Rekomenduje się odpoczynek, stosowanie leków o działaniu przeciwbólowym i ewentualnie korzystanie z zimnych okładów wpływających na obrzęk. W zależności od stopnia zaawansowania zmian i odczuwanych dolegliwości lekarz może wprowadzić leczenie zachowawcze lub operacyjne. W leczeniu operacyjnym z reguły zalecane jest przeprowadzenie artroskopii stawu kolanowego, która jest nowoczesnym i małoinwazyjnym zabiegiem.

Leczenie zachowawcze natomiast polega na zastosowaniu fizjoterapii. W trakcie ćwiczeń pacjenci uczą się metod odciążenia kolana i zwiększają elastyczność więzadła. Ich terapia może być wsparta leczeniem w postaci fali uderzeniowej z zastosowaniem ultradźwięków. Niekiedy fizjoterapeuci wprowadzają do rehabilitacji tak zwany taping. Inną metodą jest podawanie leków przeciw obrzękowi i pogłębianiu się stanu zapalnego.

Zabieg chirurgiczny jest ostatecznym rozwiązaniem. Wykonuje się go u osób, które przez około pół roku po kontuzji wciąż nie zauważyły u siebie znacznej poprawy. Po operacji konieczna jest rehabilitacja i tymczasowa rezygnacja ze sportu.

Materiał partnera