150 lat w służbie mieszkańcom. Jubileusz Wodociągów Raciborskich
Niewiele firm może się pochwalić jubileuszem 150-lecia, a jeszcze mniej tym, że zatrudnia 150 osób, wśród których są małżeństwa, rodzeństwa, sąsiedzi i wielu serdecznych przyjaciół. Z taki potencjałem można wchodzić w nową erę i planować następne rocznice.
Wodociągowcy to ludzie z pasją
Kolejne pokolenia raciborzan mijają ich codziennie na ulicach, chodnikach, w parkach i wszędzie tam, gdzie pojawiają się charakterystyczne białe samochody z niebieskimi napisami. Choć to co robią ma strategiczne znaczenie dla naszego miasta, oni sami pozostają dla nas anonimowi. Ludzie Wodociągów mówią o swojej pracy, że to służba mieszkańcom 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. A potem dodają skromnie, że nie zamieniliby jej na żadną inną.
Wśród 150 pracowników firmy są muzycy, sportowcy, pszczelarze, wędkarze, paralotniarze, motocykliści, podróżnicy, artyści plastycy, działkowcy, superbabcie i superdziadkowie. To ludzie tak wszechstronni i mający tak ciekawe pasje, że o wielu z nich mogłyby powstać książki. Na razie powstała jedna – 160-stronicowa publikacja o emerytowanych i obecnych pracownikach Wodociągów zatytułowana „Opowiemy wam naszą historię”. Ale książka to zaledwie jeden z wielu projektów mających na celu uczczenie 150-lecia firmy.
150-lecie Wodociągów Raciborskich. Jubileuszowy album "Opowiemy wam naszą historię" trafił w ręce pracowników
Już na początku roku w Wodociągach powołano zespół organizacyjny, który dostał zadanie przygotowania jubileuszu. Znaleźli się w nim: Ewa Pośpiech, Beata Styrnol, Daria Kujbida, Barbara Gonska-Piętak i Marcin Węgrzynowski. Najwięcej czasu pochłonęły prace związane z publikacją, bo w jej tworzenie zaangażowani zostali wszyscy pracownicy spółki. Przez ponad dwa miesiące dziennikarze „Nowin Raciborskich” dokumentowali ich pracę i docierali do bohaterów archiwalnych zdjęć. Uroczyste przekazanie książek pracownikom odbyło się w Wodociągach 22 maja. Do jubileuszowego pakietu dołączono również wyprodukowane specjalnie na tę okazję piwo Jubileuszowe.
150-lecie Wodociągów Raciborskich. Zespół organizacyjny, który przygotował jubileusz
Na terenie firmy wmurowano pamiątkową tablicę i posadzono dąb szypułkowy, który świetnie wpisał się w charakter zakładu, bo jest równie wytrzymały i twardy, jak jego pracownicy. Nie zapomniano też o emerytach, którzy przez wiele lat pracowali na dzisiejszy sukces Wodociągów. Zaproszono ich najpierw do siedziby firmy, a potem na uroczysty obiad, który się odbył w restauracji „Raciborskiej” 8 maja. Zwieńczeniem jubileuszu była impreza zorganizowana dla pracowników w Domu Przyjęć „Pradziad” w Rogowie 24 maja.
Co tam deszcz, gdy w sercach słońce
Choć od kilku dni zanosiło się na potężną burzę i wychylającemu się zza chmur słońcu towarzyszył deszcz, nic nie było w stanie zepsuć pogody ducha pracownikom, którzy od wielu miesięcy przygotowywali się na swój jubileusz. Były więc podziękowania, wyróżnienia, kwiaty i radość, że ten wyjątkowy wieczór spędzą bawiąc się w gronie ludzi, na których w pracy zawsze mogą liczyć.
150-lecie Wodociągów Raciborskich. Prezydent Miasta Jacek Wojciechowicz dziękuje pracownikom za świetną robotę
– Wodociągi zawsze uważane były za firmę, która kojarzyła się z najwyższą jakością. Jak byłem młodym chłopakiem to już wtedy naszą wodę można było pić z kranu, a dziś Warszawa chwali się swoją kranówką, a to po części dlatego, że jakieś wzorce udało się tam przenieść z Raciborza. Ta wysoka jakość to powód do satysfakcji dla władz miasta i jego mieszkańców – mówił prezydent Jacek Wojciechowicz dziękując pracownikom za świetną robotę.
Prezes Justyna Niestrój podkreśliła, że to dzięki wysiłkom byłych i obecnych pracowników Wodociągi Raciborskie są dziś prężną, technologicznie rozwiniętą spółką. W imieniu Zarządu podziękowała głównej księgowej Cecylii Zając oraz pracownikom z najdłuższym stażem pracy: Beacie Nowodworskiej z Działu Laboratorium, która została zatrudniona w 1987 roku oraz Alfredowi Wyciskowi z Działu Mechaniczno-Energetycznego, który pracuje w Wodociągach od 1985 roku.
150-lecie Wodociągów Raciborskich. Alfred Wycisk - pracownik z najdłuższym stażem
– Jestem szczęśliwy, że mogę pracować w tej firmie. Starsi koledzy, którzy byli wspaniałymi fachowcami wiele mnie nauczyli. Teraz ja staram się przekazać tę wiedzę młodszemu koledze. Jestem z niego zadowolony i mam nadzieję, że takich młodych zdolnych ludzi pojawi się u nas więcej. Ta praca jest bardzo ciężka, ale nigdy nie ma monotonii. Tu się nie da niczego zaplanować i to jest też przyjemne – mówił „Nowinom” pan Alfred Wycisk, który słynie w firmie ze swoich zdolności artystycznych. W wolnych chwilach zajmuje się renowacją mebli, robi witraże oraz oryginalne industrialne lampy i świeczniki z rur i kształtek.
150-lecie Wodociągów Raciborskich. Jerzy Świtała obchodził sześćdziesiąte urodziny
W dniu jubileuszowej imprezy sześćdziesiąte urodziny obchodził monter sieci wodociągowej Jerzy Świtała, który pracuje tu od 1992 roku. Zapalony grzybiarz i wędkarz przyznał, że dobrze trafił, bo nigdzie nie ma lepszej atmosfery niż w Wodociągach. – Przełożeni tacy, że do rany przyłóż, a ja chciałbym tu pracować aż do śmierci – podsumował.
150-lecie Wodociągów Raciborskich. Małgorzata Wawrzyniak skończy 36 rok pracy w Wodociągach
1 czerwca Małgorzata Wawrzyniak skończy 36 rok pracy w Wodociągach. Zaczynała jako telefonistka a dziś jest sekretarką. – Wcześniej pracowałam na zmiany w Telekomunikacji, ale miałam małe dziecko więc zrezygnowałam i akurat znalazł się etat w Wodociągach, firmie która była przyjazna kobietom. Mamy fajny, zgrany zespół, dobrze się dogadujemy więc chciałabym tu zostać do emerytury – podsumowuje pani Małgosia.
150-lecie Wodociągów Raciborskich. Szefostwo Działu Sieci Wodociągowo-Kanalizacyjnej
Pracownicy Działu Sieci Wodociągowo-Kanalizacyjnej to ludzie z pierwszej linii frontu. To oni zapewniają nam nieprzerwany dostęp do czystej wody i dbają o usuwanie ścieków z gospodarstw domowych, firm i innych obiektów. – Mamy trudną i niebezpieczną pracę dlatego ważne jest to, że wzajemnie sobie ufamy i możemy na siebie zawsze liczyć. Podczas 130-lecia Wodociągów, które świętowaliśmy w „Raciborskiej” zabrakło w Raciborzu prądu i przestały działać przepompownie. Trzech z nas musiało zrezygnować z imprezy i wrócić do pracy żeby ratować mieszkańców. Dziś też moi koledzy pełnią dyżur więc nie mogą się z nami bawić – opowiadał Adrian Pulwin.
150-lecie Wodociągów Raciborskich. Pracownicy Działu Sieci Wodociągowo-Kanalizacyjnej (kanalarze)
Wodociągowcy towarzyszą naszemu miastu od 150 lat i mimo, że odegrali kluczową rolę w tworzeniu i modernizacji zakładu, pozostali anonimowymi. Odkręcając wodę nigdy nie zastanawiamy się nad tym skąd ona płynie ale teraz już wiemy jak wielu ludziom ją zawdzięczamy.
tekst Katarzyna Gruchot, zdjęcia Paweł Okulowski
Ludzie
Prezydent Raciborza i były wiceprezydent Warszawy