Nowy Orlean, koncert i swingowa potańcówka pod Tęczową czyli Dni Raciborza 2024
Piątek, 7 czerwca na Dni Raciborza 2024 zapowiada się niezwykle barwnie i ciekawie. Plac Księżnej Ofki Piastówny ponownie przemieni się w salę dancingową na wolnym powietrzu: drewniana podłoga otoczona girlandami, podświetlone budynki: Raciborskiego Centrum Kultury, Muzeum, Mural i Tęczowa a także ulica Chopina. Będzie się działo, więc nie może WAS zabraknąć.
18:00 parada w stylu nowoorleańskim ulicami Raciborza z Dixieland Street Band (start: Park im. kpt. F. Stala przy ul. Kolejowej)
19:30 klimaty przedwojennej warszawskiej Pragi i koncert grupy W SAM RAZ (pl. Księżnej Ofki Piastówny)
20:30 do 1:00 bawimy się z orkiestrą swingowo-rozrywkową LOTHARSI na Dancingu pod Tęczową pod dyrekcja Dawida Dziwoki (pl. Księżnej Ofki Piastówny)
A to wszystko w ramach Dni Raciborza 2024 - W Sam Raz i Dancing pod Tęczową z Lotharsami i Dni Raciborza 2024 - Muzyczny spacer z Dixieland Street Band. Do zobaczenia!!
DIXIELAND STREET BAND - to zespół składający się z młodych muzyków, mieszkańców powiatu raciborskiego i wodzisławskiego, absolwentów szkół muzycznych, którzy wspólnie ze sobą grają już od wielu lat, przy okazji różnego rodzaju projektów muzycznych. Podczas Dni Raciborza ich w repertuarze dixilandowym, nawiązującym do tradycyjnych nowoorleańskich parad.
W SAM RAZ - zespół powstał w marcu 2021 roku. Pomimo krótkiej historii wystąpił już na festiwalach: Summer Arena, VinylFest oraz na XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Folkloru Miejskiego w Wolborzu, gdzie zdobył wyróżnienie i nagrodę za Debiut. W czerwcu 2022 zespół wystąpił w TVP 3 Katowice w programie „Pokój na poddaszu”. Repertuar zespołu to „Szemrane piosenki” czyli piosenki z ulic Warszawy, Lwowa i Odessy opowiadające historie podejrzanych typów, bandytów i chuliganów tak zwanych „Apaszy”. W programie koncertu usłyszycie Państwo dawne, przedwojenne piosenki takie jak: „Chodź na Pragę”, „Bal na Gnojnej”, „Murka”, „Ballada o pannie Franciszce” i wiele innych popularnych piosenek z tamtych dawnych lat. Zespół tworzą muzycy: Jarosław Spałek - kor-net, śpiew, Piotr Rożankowski - kontrabas, Tadeusz Strassberger - akordeon, śpiew.
Orkiestra swingowo-rozrywkowa LOTHARSI pod dyrekcją Dawida Dziwoki
Nazwa pochodzi od imienia założyciela i wieloletniego leadera zespołu - wybitnego muzyka jazzowego, puzonisty, aranżera i dyrygenta - Lothara Dziwoki, który w 2002 roku założył i prowadził do końca życia (do 2019 roku) Żorską Orkiestrę Rozrywkową. Od 2019 roku orkiestrę tę prowadzi jego syn Dawid Dziwoki. Lothar Dziwoki był również pomysłodawcą i twórcą Easy Jazz Festival w Żorach. Członkowie zespołu współpracowali z wieloma wspaniałymi artystami z kraju i zagranicy m.in. z Ewą Urygą, Marzeną Korzonek, Bogusławem Mecem, Lorą Szafran, Krystyną Prońko, Stanisławem Soyką, Urszulą Dudziak, Mieczysławem Szcześniakiem, Beatą Bednarz, Michałem Gaszem, Kasią Moś, zespołem „The Chance”, Peterem Getzem, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Bobem Mincerem, Randy Breckerem i Billem Evansem. Zespół występował w wielu miejscach w Polsce oraz za granicą m.in. w czasie Dni Polskich w Brukseli oraz Niemczech i na Węgrzech. Repertuar zespołu obejmuje standardy jazzowe, dixieland, evergreeny, światowe oraz polskie przeboje muzyki pop, rock, reggae, utwory musicalowe oraz muzykę filmową.
źródło: RCK