Przewodnik po mindfulness – jak znaleźć spokój w zgiełku codziennego życia
Mindfulness w ostatnich latach cieszy się dużym zainteresowaniem. Co w zasadzie oznacza to pojęcie? Jest to uważność, skupienie na chwili obecnej i zauważenie siebie, swoich odczuć i doświadczeń. W codziennym życiu nie zwracamy uwagi na wykonywane czynności. Robimy je automatycznie, myślami będąc gdzieś indziej. Zauważając je, można lepiej poznać samego siebie i wzmocnić świadomość własnego ciała i emocji. W tym artykule chcemy zapoznać Cię z mindfulness i wyjaśnić, o co w tym wszystkim chodzi.
Na czym polega mindfulness?
Praktyka uważności, inaczej mindfulness, polega na kontroli oddechu, medytacji i świadomym odbieraniu odczuć płynących z ciała. Takie zatrzymanie i dostrzeżenie siebie i wszystkiego, co jest wokół nas, jest nieocenione we wciąż przyspieszającym życiu. Przytłoczenie obowiązkami, zmęczenie, ciągła praca sprawia, że zapominamy o tym, że po prostu jesteśmy. Dzięki mindfulness kierujemy swoją uwagę na tu i teraz.
Mindfulness – korzyści
Ćwiczenie uważności może przynieść wiele zalet. Najczęściej praktykuje się mindfulness w celu zdobycia bezcennej świadomości siebie i otaczającego świata, spokoju, ukojenia, zmniejszenia poziomu stresu i zwiększenia cierpliwości. Jest to też sposób na lepsze radzenie sobie z emocjami, a nawet w relacjach z innymi – https://www.psychoterapia-skawinska.pl/terapia-par-krakow/. Systematyczne ćwiczenie może wpłynąć na pozytywne nastawienie do rzeczywistości, a nawet poprawić koncentrację czy pomóc w problemach ze snem. Ogólnie rzecz ujmując, mindfulness zwiększa zadowolenie z życia. Żeby osiągnąć takie efekty, należy jednak praktykować regularnie.
Mindfulness a medytacja
Zdarza się, że niektórzy używają pojęć mindfulness i medytacja zamiennie albo jako określenie stanu wyciszenia umysłu. Jest to jednak znaczne uproszczenie. Uważność może być wręcz sposobem życia. Jest to aktywna świadomość, w której skład wchodzi również medytacja. Mindfulness można ćwiczyć w każdej sytuacji, zauważając i będąc zaangażowanym w obecną chwilę. Jest to pozwolenie sobie na odczuwanie sytuacji wszystkimi zmysłami.
Natomiast medytacja to czynność, która polega na skupieniu, wyciszeniu i uregulowaniu emocji. Zazwyczaj przebiega w pozycji siedzącej i zaczyna się ją od zwrócenia całej uwagi na oddech. Jej celem może być poszerzenie świadomości czy uspokojenie myśli. Jest wiele rodzajów medytacji, może więc ona przebiegać w różny sposób.
Jak praktykować uważność?
Mindfulness można ćwiczyć w najróżniejszy sposób i nie potrzeba do tego specjalnych warunków. Jednym ze sposobów jest uważne siedzenie polegające na spędzeniu w tej pozycji kilku minut i zauważaniu reakcji płynących z ciała i umysłu. Podczas praktyki uważnego jedzenia warto zwrócić uwagę na powolne przeżuwanie, a także wdzięczność za posiłek. Również spacer może być świadomy, kiedy zauważysz strukturę podłoża, to, czy jest twarde albo miękkie, rozejrzysz się po otoczeniu – bez słuchawek, telefonu i innych rozpraszaczy.
Mindfulness to sposób na zwolnienie i zauważenie tego, co zwykle umykało w szybkim tempie życia. Można w ten sposób zadbać o swój dobrostan psychiczny, odpocząć i uspokoić umysł. Jeżeli jednak czujesz, że przytłoczenie codziennością jest dla Ciebie zbyt duże, może warto poszukać pomocy u specjalisty – psychologa lub psychoterapeuty. Na stronie psychoterapia-skawinska.pl/ możesz zapisać się na psychoterapię indywidualną, terapię par, rodzin albo dzieci. Gabinety psychoterapeutyczne W Stronę Centrum mają wielu specjalistów z dużym doświadczeniem.
Materiał zewnętrzny