Zwrot podatku z Holandii – najważniejsze informacje
Z wynagrodzenia osób pracujących na terenie Holandii odprowadzane są zarówno podatki, jak i składki. Niektórzy z tych pracowników mogą otrzymać zwrot podatku z Holandii. Sprawdź, czy należysz do ich grona i co musisz zrobić, aby uzyskać zwrot nadpłaconego podatku.
Kto może otrzymać zwrot podatku z Holandii?
Mówiąc najprościej: osoba, która legalnie pracowała w Holandii. Legalnie, czyli zgodnie z przepisami – pracownik został zgłoszony do odpowiednich instytucji, a z jego wynagrodzenia były odprowadzane podatki i składki. Masz za sobą pracę w Holandii? Najpewniej co miesiąc do Twoich rąk trafiał odcinek wypłaty (Salaris). A jeżeli tak, to znaczy, że praca była wykonywana w zgodzie z prawem – możesz zatem ubiegać się o zwrot podatku z Holandii.
Chociaż holenderskie przepisy umożliwiają ubieganie się o zwrot podatku do 5 lat wstecz, to z rozliczeniem nie warto zwlekać. Dlaczego? Powodów jest kilka:
- możesz otrzymać wezwanie do rozliczenia – wówczas trzeba będzie się rozliczyć z podatku we wskazanym terminie;
- pieniądze ze zwrotu mogą Ci się przydać – odzyskane środki mogą stanowić dodatkowy zastrzyk finansowy, jeżeli planujesz np. wakacje;
- z czasem motywacja do rozliczenia się z holenderskim urzędem skarbowym może być coraz niższa.
Co trzeba zrobić, aby otrzymać zwrot podatku?
Jak można przeczytać na stronie internetowej https://www.decret.pl/zwrot-podatku-z-holandii/, aby otrzymać zwrot podatku, należy przede wszystkim złożyć deklarację podatkową. Nie musisz tego robić samodzielnie – możesz skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zajmą się formalnościami, a także sprawdzą, z jakich ulg możesz skorzystać. To wygodne rozwiązanie mające tę przewagę, że daje poczucie bezpieczeństwa – deklarację sporządza osoba biegła w holenderskich przepisach podatkowych.
Do przygotowania deklaracji podatkowej wymagane są następujące dokumenty:
- Jaaropgave. To odpowiednik polskiego PIT-11. Nie masz tego dokumentu? Nie szkodzi – rozliczenie jest też możliwe na podstawie wspomnianych już druków Salaris.
- Kserokopia dowodu osobistego. Alternatywą jest kserokopia paszportu.
- Zaświadczenia z polskiego urzędu skarbowego. Zaświadczenie dotyczy uzyskanych dochodów i jest wydawane na specjalnym druku.
- Numer rachunku bankowego. Na podany numer konta bankowego holenderski urząd skarbowy przekaże nadpłatę podatku – jeżeli taka wystąpi.
Jak obliczyć wysokość zwrotu podatku z Holandii?
Jeżeli nie znasz obowiązujących na terenie Holandii przepisów podatkowych, to samodzielne wyliczenie wysokości nadpłaconego podatku jest praktycznie niemożliwe. W tej sytuacji lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalisty – możesz zamówić bezpłatną konsultację i wycenę przygotowania deklaracji podatkowej.
Pracujesz w różnych krajach Europy – nie tylko w Holandii, ale również w Niemczech? Możesz ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec. Jak można przeczytać na stronie internetowej https://www.decret.pl/zwrot-podatku-z-niemiec/, procedura jest podobna – należy rozliczyć się z niemieckim urzędem skarbowym. W tym przypadku również nie musisz tego robić samodzielnie. Aby mieć pewność, że w deklaracji nie pojawią się błędy, warto skorzystać ze wsparcia biura rachunkowego.
Materiał partnera