Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak dobrać kask rowerowy dla dziecka? Porady przed zakupem

O potrzebie noszenia kasku przekonał się każdy, kto choć raz spadł z roweru – przewracając się, bardzo łatwo uderzyć o coś głową. U dzieci noszenie tej osłony kolarskiej jest jeszcze ważniejsze niż u dorosłych. Kości pociech dopiero bowiem rosną, więc wszelki uraz może być groźny dla rozwoju twarzoczaszki. Uczący się jazdy szkrab nie ma też wypracowanego nawyku zasłaniania głowy podczas wywrotki. Na szczęście wybór kasków dla dzieci jeszcze nigdy nie był tak łatwy jak dziś – nowoczesne modele mają szeroką regulację i są wygodniejsze niż kiedyś.

Jak dobrać kask rowerowy dla dziecka? Porady przed zakupem

Jak wybrać odpowiedni rozmiar kasku dla dziecka?

Możliwość dopasowywania obwodu osłony nie oznacza, że dowolny kask na rower dla dzieci pasuje na każdą młodą głowę. Zazwyczaj zakres regulacji we współczesnych modelach wynosi 4-6 cm, dlatego produkt należy dobrać z myślą o grupie wiekowej:

  • najmniejsze kaski dziecięce mają obwód ok. 45-50 cm – są dobre dla 1-3-latków,
  • średnie rozmiary osłon cechuje zakres ok. 50-55 cm – jest odpowiedni dla dzieci w wieku 4-9 lat,
  • kaski dla nastolatków powinny mieć więcej niż 53 cm obwodu, a najlepsze są te z regulacją ok. 53-58 cm.

Oczywiście każde dziecko jest inne, a pociecha, dla której kupujesz kask, może mieć głowę nieco większą lub troszkę mniejszą niż rówieśnicy. Dlatego najlepszą opcję stanowi zawsze zmierzenie obwodu czaszki za pomocą miary krawieckiej owiniętej dookoła głowy w najszerszym jej miejscu.

Rodzaje kasków dziecięcych: klasyczny, orzeszek i full face

Do wyboru są trzy rodzaje kasków dla dzieci:

  • klasyczny, czyli wydłużony kask,
  • orzeszek,
  • full face.

Nadal najbardziej popularne są tradycyjne warianty o nieco wydłużonym kształcie. To mniejsze odpowiedniki kasków szosowych, gravelowych czy MTB, z których korzystają dorośli. Zaletą klasycznych modeli jest lekkość oraz duża liczba otworów wentylacyjnych. Te przydają się latem, a więc wtedy, kiedy dzieci najczęściej jeżdżą na rowerze. Wspomnieć można o aerodynamiczności omawianych osłon, ale to parametr ważny raczej tylko dla pociech, które wiążą przyszłość z kolarskimi wyścigami. Klasyczny kask chroni przede wszystkim przed uderzeniami bocznymi oraz przednimi, a to one najczęściej grożą użytkownikowi, gdy pędzi na dwóch kółkach.

Ale na rowerze można też wykonywać triki, do czego posłuży BMX lub model dirtowy. Wtedy przydaje się orzeszek – kask o zwartej, półkolistej konstrukcji skutecznie chroniącej tył głowy młodzieńca. To świetny wybór na rampy w skateparku czy pumptracki – nawet jeśli dziecko upadnie na plecy, będzie miało mocne wsparcie kasku. Wiele osób wybiera ten typ osłon również dla maluchów, które jeżdżą w fotelikach, ponieważ w orzeszku można dobrze oprzeć głowę na zagłówku. Minusem jest nieco większy ciężar oraz mniejsza liczba otworów wentylacyjnych.

Trzecia opcja sprawdzi się wyłącznie u młodych rowerzystów zaczynających przygodę ze zjazdowym kolarstwem górskim: trailem, enduro lub downhillem. Wysokie prędkości uzyskiwane na terenowych zjazdach wymagają osłony nie tylko czaszki, ale także szczęki. I tu pojawia się recepta: kask full face, czyli model ochraniający żuchwę. Często składa się z dwóch elementów – odczepiając szczękę od górnej części kasku, można przystosować osłonę do jazdy w lżejszych dyscyplinach MTB. Dziecięcych kasków typu full face nie ma zbyt dużo do wyboru i są zauważalnie droższe od pozostałych. Jednak dla pociechy, która zjeżdża z wysokiej górki, kask ze szczęką to jedyna opcja zapewniająca bezpieczeństwo.

Dodatkowe cechy kasku, na które warto zwrócić uwagę

Wybierając kask dla dziecka, warto zaopatrywać się w sprawdzonych sklepach, takich jak CentrumRowerowe.pl lub inne renomowane sklepy, aby mieć pewność, że produkty są sprawdzone i bezpieczne. Gdy już wybierzesz rozmiar i rodzaj osłony, porównaj wyselekcjonowane modele względem udogodnień. Kask dla dziecka może mieć:

  • daszek,
  • moskitierę,
  • odblaski,
  • klamrę magnetyczną,
  • system MIPS lub podobną technologię,
  • lampkę albo samo mocowanie na oświetlenie.

Producenci bardzo często mocują w kaskach zdejmowany daszek, który osłoni oczy pociechy przed promieniami słonecznymi – to rozwiązanie idealne na lato. W najcieplejszą porę roku nieodzowna może być też moskitiera. Zwłaszcza, jeśli dziecko jeździ rowerem w lesie. To chroniąca przed owadami siatka zamocowana pod otworami wentylacyjnymi. A propos otworów – dobrze, jeśli jest ich dużo lub są szerokie, ponieważ zapobiegną przepoceniu głowy brzdąca. Popularny dodatek stanowią również odblaski lub lampki, które zwiększą widoczność pociechy na drodze, poprawiając jej bezpieczeństwo.

Udogodnieniami montowanymi wyłącznie w droższych kaskach są: klamra magnetyczna i system MIPS. Pierwszy z wymienionych dodatków to ciekawy gadżet pozwalający szybko zapinać dolny pasek. Ważniejsza okazuje się jednak technologia MIPS, czyli szwedzkie rozwiązanie mające na celu rozproszenie siły uderzenia w momencie wywrotki. Multidirectional Impact Protection System stanowi najpopularniejsze zabezpieczenie tego typu, ale niektórzy producenci zdecydowali się opracować własną technologię, np. Spherical marki Giro, SPIN w osłonach POC czy KinetiCore w kaskach Lazer.

Na koniec warto wrócić uwagę na wygląd kasku i dobrać wersję kolorystyczną, która najbardziej spodoba się dziecku. To ważne, gdyż pociecha będzie chętniej nosiła model z wybranym przez nią motywem lub przynajmniej ulubionej barwy.

Kask dziecięcy już kupiony, ale chcesz go ulepszyć? To łatwe!

Jeśli masz już kask, ale brakuje w nim pewnych udogodnień, spróbuj znaleźć pasujący dodatek. Pokrowiec ochroni głowę dziecka przed wodą, zasłaniając otwory wentylacyjne w kasku. Tę cieniutką, ale szczelną warstwę szkrab może mieć w kieszonce spodni i zakładać, kiedy zacznie padać deszcz. Jako osłona przed zimnem lepsza będzie czapeczka pod kask. To ważne, aby był to model kolarski, a nie casualowy, ponieważ ten element garderoby nie może zmieniać dopasowania kasku do głowy. Jeśli na osłonie znajduje się mocowanie na lampkę, można też zamontować odpowiednie oświetlenie. Tańszym sposobem zwiększenia widoczności dziecka na drodze jest przyklejenie odblaskowych naklejek na kask.

Materiał partnera