Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Montaż wiatraków na terenie gminy Pietrowice Wielkie zakończony. Kiedy zaczną się kręcić?

Na terenie gminy Pietrowice Wielkie zakończył się montaż 13 turbin, wchodzących w skład farmy wiatrowej Racibórz, budowanej przez VSB Energie Odnawialne Polska. Do końca roku inwestor zamierza oddać do użytku elektrownię wiatrową, która zapewni zielony prąd dla ok. 36 tysięcy gospodarstw domowych. Odbiorcą ekologicznej energii będzie Tauron Dystrybucja S.A.

Montaż wiatraków na terenie gminy Pietrowice Wielkie zakończony. Kiedy zaczną się kręcić?
Wiatraki stanęły na terenie czterech sołectw gminy Pietrowice Wielkie: Makowa, Pawłowa, Kornic i Cyprzanowa
  • Montaż 13 turbin farmy wiatrowej Racibórz w gminie Pietrowice Wielkie został zakończony.
  • Farma zapewni zieloną energię dla około 36 tysięcy gospodarstw domowych, odbiorcą energii będzie Tauron Dystrybucja S.A.
  • Transport i montaż turbin wymagały ogromnego zaangażowania logistycznego, każda turbina wymagała 16 transportów.
  • Obecnie trwa wyposażanie turbin w urządzenia sterujące i elektryczne, umożliwiające podłączenie farmy do sieci.
  • Przed rozpoczęciem produkcji energii farmę czekają testy.

Farmę wiatrową Racibórz tworzy w sumie 13 nowoczesnych turbin wiatrowych N117 o mocy 3,2 MW każda. Operacja transportu elementów turbin z fabryk koncernu Nordex, a następnie montaż trwały od początku roku i wymagały ogromnego zaangażowania logistycznego.

Jak transportowano farmę wiatrową?

Inwestor przygotował kolejny film z budowy, który w skrócie pokazuje proces transportu. Zaglądając za kulisy projektu „Farma Wiatrowa Racibórz”, możemy w 4 minuty prześledzić, jak od stycznia do marca 2024 r. przebiegało przewożenie elementów turbin oraz ich rozładunek.

Każda z 13 turbin Nordex N117 3,2 MW wymagała aż 16 transportów. Najwięcej, bo aż 6 transportów potrzebowały sekcje wieży, odrębnie przewożono także łopaty, gondole, wirniki, przekładnie, schody, tłumiki drgań i wyposażenie elektryczne. - O skali przedsięwzięcia może świadczyć fakt, że ciężar każdej turbiny wraz z fundamentem przekracza 2 tysiące ton, co można porównać do wagi stada 360 słoni - oblicza Marek Matkowski, kierownik projektu budowlanego w VSB Energie Odnawialne Polska. Inwestor podkreśla, że transport – mimo swoich rozmiarów i ilości przejazdów – przebiegł sprawnie oraz dziękuje mieszkańcom i władzom gminy za cierpliwość podczas tego procesu.

Gondole jak wycieczkowe autobusy

Kilka miesięcy trwał następnie skomplikowany montaż poszczególnych elementów turbin przy pomocy gigantycznych żurawi o wysokości ponad 160 m. Każdy wiatrak w skrócie składa się bowiem z wieży, na szczycie której znajduje się gondola. Z daleka ciężko jest oszacować jej wielkość, okazuje się jednak, że swobodnie zmieściłby się do niej duży autobus turystyczny; wymiary każdej gondoli to 13 x 4.3 x 4 m. Nie oznacza to oczywiście, że gondole są puste. Po pierwsze przymocowane są do nich łopaty (potocznie śmigła), a po drugie ich wnętrza wypełniają szczelnie urządzenia elektryczne, przede wszystkim serce wiatraka – generator.

Uzbrajanie wiatraków

Właśnie teraz trwa wyposażanie turbin w urządzenia sterujące oraz uzbrajanie wiatraków w instalacje elektryczne, umożliwiające podłączenie farmy do gotowej już sieci. - Można powiedzieć, że podpinamy wiatraki do gniazdka, ponieważ wykonujemy ostatnie podłączenia do sieci średniego napięcia, a głowice kablowe pełnią role wtyczek - mówi Marek Matkowski. Zielona energia z farmy Racibórz będzie przesyłana za pomocą podziemnych linii kablowych do stacji transformatorowej GPO w Raciborzu (dzielnica Studzienna) z transformatorem 115/33kV o mocy 45MVA. Kolejnym etapem będzie energetyzacja farmy, czyli podłączenie już bezpośrednio do sieci Tauron Dystrybucja S.A., odbierającej zielony prąd.

Podwójne testowanie

Zanim jednak to nastąpi, przedstawiciele producenta muszą przetestować wszystkie elementy elektryczno-mechaniczne zmontowanych turbin. Ekipa koncernu Nordex od kwietnia weryfikuje sprawność wiatraków, uruchamiając poszczególne części przy pomocy generatorów. - Standardem jest tutaj double-check, więc gdy tylko podłączymy farmę do sieci dystrybucyjnej, czyli będziemy zelektryzowani, powtórzymy całą procedurę kontrolną tzw. commissioning - tłumaczy kierownik projektu budowlanego w VSB Energie Odnawialne Polska.

Paradoksalnie bowiem farma wiatrowa produkująca energię elektryczną potrzebuje dostaw prądu, aby działać. Energia z sieci jest niezbędna do startu pracy wiatraków. Zanim zaczną one wytwarzać prąd, silniki elektryczne znajdujące się w gondolach muszą także dopasować ich pracę do siły i kierunku wiatru, ustawiając także kąt natarcia śmigieł. Dodatkowo energia elektryczna z sieci włącza światła przeszkodowe dla samolotów.

Po zakończeniu wszystkich procedur przygotowawczo-kontrolnych farma wiatrowa Racibórz rozpocznie testowe przesyłanie zielonej energii do sieci dystrybucyjnej. Inwestycja ma być oddana do użytku w tym roku i dostarczać zieloną energię elektryczną do 36 tysięcy gospodarstw domowych. Dzięki mocy zainstalowanej 41,6 MW, wykorzystując siłę wiatru, będzie wytwarzać czystą energię i ograniczy roczną emisję CO2 o 44 tysiące ton.


O inwestycji pisaliśmy także w następujących artykułach:

19 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~TAJEMNICZY_ (83.26. * .141) 30.06.2024 19:39

Kinkkong Światowe gospodarki są oparte na węglu. Nieekonomiczność OZE jest oparta na podstawie realnych danych, sam pisałem pracę o tym.

Objektywny 30.06.2024 19:05

Też zauważyłem że za dużo czytam twoich komentarzy i wstyd mi że nie zwiedzałem żeby później skomentować
dziękuję też za doradzenie jak oszczędzić na prądzie mam dosyć duży dom wyłączam prąd siadam na rower uruchamiam dynamo ..... Pozdrawiam .......

~Do_objektywny (84.247. * .210) 30.06.2024 18:25

I jeszcze jedno mniej czytaj (bo nie wiesz gdzie szukać prawdy) a więcej jeździj i oglądaj

~Do_objektywny (84.247. * .210) 30.06.2024 18:22

Najpierw piszesz o nowych kopalniach co niby się buduje ale nigdy ich nie widziałeś a potem piszesz o znajomych polakach co pracują w Czechach
co ma piernik do wiatraka?
ogarnij się nie samym węglem człowiek żyje
Jeżdzę po całej Europie i nowych kopalń jakoś nie widzę za to coraz więcej widzę wiatraków (bo o tym jest ten artykuł prawda?)
Twój dziadek miał w kole dynamo i one też prąd produkowało - i teraz uważaj -BEZ WĘGLA!

a jak się wiatraki miało 10-15 lat to się turbiny zużywają jak twoje za przeproszeniem gacie, więc to normalne a o tym, że będziemy brali niemieckie zużyte turbiny to tylko na republice piszą że niby Tusk sprowadzi
Nie znam inwestora,który tworząc farmę wiatrową kupowałby stare wiatraki, Takie bajki to możesz dzieciom pociskać albo kumplom w barze.

Objektywny 30.06.2024 17:28

(84.247.*.210) Nie nie widziałem znam Polaków którzy pracują na kopalniach w Czechach , czytam o demontażu wiatraków w Niemczech by zrobić miejsce na kopalnię i wydobycie węgla brunatnego ,ale skoro korzystasz z internetu to pewnie sobie poradzisz jak to jest że co wolno wojewodzie to nie wolno tobie s....... ! a by się więcej nie ośmieszać nim coś napiszesz to najpierw sprawdź poczytaj pomyśl a potem dopiero pisz .....

~Do_objektywny (84.247. * .210) 30.06.2024 16:51
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

widziałeś te kopalnie co to się niby buduje czy tylko przeczytałeś na wiarygodnych prawicowych stronach?

Objektywny 30.06.2024 16:01

kingkong ....prawda świat idzie do przodu może dlatego coraz trudniej o Świeże powietrze coraz bardziej śmierdzi , wszystko coraz droższe może jak by tak się nie śpieszył nie obwiniano by o wszystkie zanieczyszczenia tylko węgla i zauważono w końcu te miliony pojazdów na drogach smugi dymu na niebie wydalane przez samoloty i dużo więcej twórców zanieczyszczeń nie związanych z węglem , mówi się że człowiek mądry po szkodzie ,SZkoda że tylko się mówi a nie widzi że w krajach naszych sąsiadów otwiera się nowe kopalnie węgla a nasze się likwiduje .Dziwne o Co i Komu tak naprawdę chodzi by nam zakazywać jak mamy żyć co nam wolno a czego nie??????...

~kingkong (188.137. * .185) 30.06.2024 14:21
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

TAJEMNICZY_ "nieekonomiczne" do waszego węglą co roku dopłacamy kilkanascie miliardów złotych - jak długo chcecie się jeszcze babrać w błocie ? świat idzie do przodu

~do_trolla_nizej (188.212. * .18) 30.06.2024 10:05

Jakiś troll pisze "Chiny czy Indie"
to jedz se do tych indii jak ci tu nie pasuje
Czemu mamy jeszcze taki ciemnogród i ludziom nawet wiatraki przeszkadzają?
Widać,że nigdzie poza własną dziurą nie byli.Koszmar

~Beeeeee (46.134. * .45) 30.06.2024 09:31
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Ciołki ro są nowe instalacje tzn napisze w języku prostym "nowe"

~ZaniePOkojony (46.204. * .78) 29.06.2024 07:26
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Stare, przechodzone, zużyte wiatraki od niemieckich panów za kilka lat bedą sie nadawały tylko do utyluzacji.
Ciekawe gdzie je zutyluzują? W nimcach?

~TAJEMNICZY_ (83.26. * .141) 28.06.2024 14:01
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Kinkkong. Polska nie powinna odchodzić od tradycyjnych źródeł ogrzewania na rzecz nieefektywnych ekonomicznie OZE oraz ideologii z nimi związanych. Proszę spojrzeć na inne gospodarki światowe np. Chiny czy Indie. Piszesz o związkach zawodowych, ta mafia od lat drenuje Polskie Państwo i dzieje się to bez względu na to jaka opcja polityczna rządzi. Służby nad tym procederem trzymają łapę i nikt ich nie może rozliczyć. To jest dramat.

~kingkong (188.137. * .95) 28.06.2024 10:31
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

TAJEMNICZY_ - dokładnie, wągiel wągiel yno wągiel, a najlepiej wydobywany jeszcze przez związku zawodowe z poziomu 1300 metrów - no bo po co sprowadzać tańszy z zagranicy

~Roz (77.222. * .133) 28.06.2024 10:13
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Tylko dlaczego te które już stoją tak rzadko pracują???

~Bimot (46.204. * .92) 27.06.2024 18:08
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ciekawe ile "pochodzi" ten uzywany w Niemczech sprzęt. Niezly sposób na utylizacje przez Niemców zużytego szajsu.
Dziękuję Donaldzie za te dary!

~Lipa (5.184. * .133) 27.06.2024 15:26
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Dużo gadki o ekologii, a krajobraz dla całego powiatu zniszczony na wieki. Paskudnie to wygląda a i ciemne niebo stało się migające. To hańba, że 1 człowiek zarabia, a wszyscy mają gorzej…

~Hajer452 (91.225. * .2) 27.06.2024 15:20
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

yno wungiel !! nie było nas był wungiel, nie bydzie nas bydzie wungiel !

~TAJEMNICZY_ (83.26. * .141) 27.06.2024 14:37
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Wiatraki są nieopłacalne.

~Maruda (46.112. * .250) 27.06.2024 14:26
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

W sumie w powiecie raciborskim mamy już ponad trzydzieści turbin wiatrowych. A Lisięcice obwieszają się banerami i protestują. Odpalaliby gratisowo 3 MWh rocznie wszystkim licznikom w promeniu, powiedzmy 1,5 km, a ludzie prosiliby o budowę wiatraka.